[1-4 eylül] askeri ve diplomatik gelişmeler

1 eylül ile 4 eylül 2018 tarihleri arasında yaşanan önemli askeri ve diplomatik gelişmeleri yeniden eskiye doğru giden maddeler şeklinde derledim. son maddenin altında geçtiğimiz arşivin linki de mevcut.

1.) türkiye ve katar'ın, petrol ürünlerinin ve doğalgazın en ucuz fiyattan verilmesi noktasında anlaşmaya vardığı bildirildi.

2.) abd başkanı trump, attığı tweette beşar esad’ı “suriye cumhurbaşkanı” olarak niteledi. daha önce “hayvan esad” diye yazmıştı.

3.) rus otomobil üreticileri, türkiye ile yedek parça ticaretinde dolar yerine yerel para birimlerini kullanacaklarını açıkladı.

4.) afganistan'ın en ürkütücü grubu olarak bilinen hakkaniler’in kurucusu celaleddin hakkani bu sabah öldü. abd, sovyet işgali sırasında celaleddin hakkani ile işbirliğine gidip beyaz saray'da ağırlamıştı.

5.) türkiye ve azerbaycan hava kuvvetlerinin ortak tatbikatı "turaz şahini-2018" konya'da başladı.

6.) ırak'ta meclis için en büyük koalisyon oluşturuldu. koalisyonda sairun, nasr, ulusal hikmet, vataniyye, karar koalisyonunun yanı sıra ırak türkmen cephesi ve kerkük arap milletvekilleri de var.

7.) kırmızı listede yer alan bir terörist daha etkisiz hale getirildi. hakkâri'deki başarılı operasyonlarla kırmızı listede yer alan bager andok kod adlı terörist fatih özden etkisiz hale getirildi.

8.) cumhurbaşkanı erdoğan, türk konseyi 6. devlet başkanları zirvesi'nde yaptığı konuşmada, "kendi para birimimizle ticaret yapmaya yoğunlaşmayı öneriyoruz" dedi.

9.) brezilya'nın yüksek seçim mahkemesi, hapisteki eski devlet başkanı luiz silva'nın ekim ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmaktan men edilmesine karar verdi.

10.) ırak türkmen cephesi başkanı erşet salihi, meclis binasındaki toplantıda, yeni mecliste 9 milletvekilinden oluşan türkmen grubunu kurduklarını söyledi.

11.) ırak başbakanı ibadi'nin görevden aldığı falih feyyad yerine haşdi şabi'nin başına geçtiği bildirildi.

12.) ikinci f-35 pilotumuz binbaşı mustafa onur kara oldu. o da tıpkı binbaşı halit oktay gibi 'o kolu' dışarı çıkardı.

13.) pakistan, karaçi açıklarında denize düşen askeri helikopterin aranması için türkiye'den yardım istemişti. türk deniz kuvvetlerinden 25 kişilik arama kurtarma timi türk hava kuvvetlerine ait bir a-400m uçağı ile bölgeye intikal etti.

14.) ırak başbakanı ibadi, iran'ın hükümet kurma sürecindeki müdahalelerine ilişkin, "üzerimizdeki sorumluluk, halkımız ve ülkemizin çıkarını iran ya da başka komşu ülke için riske atmamayı gerektiriyor." dedi.

15.) pakistan başbakanı imran han, abd ile yapılan ve pakistan'ın aleyhine olan anlaşmaları iptal edeceğini açıkladı.

16.) çin ile ilk kez dolar yerine "yuan" üzerinden ticaret yapıldı. fujiplus markalı klimaların türkiye distrübütörü, bundan sonra yapacakları ithalatları çin para birimi olan "yuan" ile yapacaklarını, bunun türkiye ticaretinde bir ilk olduğunu ifade etti.

17.) iran-ırak ticaret odası başkanı yahya ishak, "iran ve ırak arasındaki ticari işlemlerden dolar çıkarıldı. ticari işlemlerin birçoğu avro, riyal ve ırak dinarıyla gerçekleştiriliyor." dedi.

18.) cumhurbaşkanı erdoğan, kara harp okulu'nda katıldığı törende diploma alan iki kırgız teğmeni bugün yapacağı kırgızistan ziyareti dolayısıyla uçağına davet etti.

19.) pentagon, afganistan'da taliban ile yapılan görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini, örgütü müzakere masasına getirmek için pakistan'ın desteğine ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. 

bir önceki arşiv:
[27-31 ağustos] askeri ve diplomatik gelişmeler