[1-5 aralık] askeri ve diplomatik gelişmeler

1 aralık ile 5 aralık arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi arjantin'de düzenlenen g20 zirvesi.

suriye'de rejim, idlib çevresine şii milisler dahil toplam 10 bine yakın takviye güç sevk etti.

suriye devlet başkanı esad'ın kuzey kore dışişleri bakanı ri yong ho'yu kabulünde, iki ülke abd'yi ortak düşman olarak belirledi.

rusya genelkurmay başkanı gerasimov, orta menzilli nükleer kuvvetler anlaşması'nın feshedilmesi halinde abd'nin orta ve kısa menzilli füzelerine ev sahipliği yapan ülkeleri hedef alacağını belirtti.

abd yapımı elektroşok silahı taser’e rakip olarak geliştirilen %100 yerli “wattozz milli enerji silahı” üretimi tamamlandı.

abd başkanı trump, çin ile gerçek bir ticaret anlaşmasına ulaşılamaması durumunda gümrük vergilerinin süreceğini belirterek "benim tarife adamı olduğumu hatırlayın" dedi.

abd dışişleri bakanlığı sözcüsü heather nauert, abd'nin 1991'de kapattığı somali daimi diplomatik temsilciliğini tekrar açtığını duyurdu.

ekonomik krizle boğuşan arjantin'de kolluk kuvvetlerine, "diğer araçlar ve yöntemler yetersiz kaldığında" silah kullanma yetkisi verildi.

faşist uygulamalarıyla bilinen avusturya hükümeti, diğer avrupa birliği vatandaşlarının çocuklarına yapılacak aile yardımlarını kesme kararı aldı. çekya, macaristan, polonya ve slovakya’nın girişimleri üzerine ab, avusturya’nın bu kararına soruşturma başlatacağını açıkladı.

cıa başkanı haspel'in brifing vermesinin ardından toplantıdan çıkan abd'li senatörler (lindsey graham- bob corker), kaşıkçı cinayeti için veliaht prens selman'ı suçladı.

5 haziran 2017'de katar ile diplomatik ilişkileri kesen suudi arabistan selman bin abdulaziz, katar emiri temim sani'yi 39. körfez işbirliği konseyi zirvesi'ne davet etti.

d-8 genel sekreteri büyükelçi dato shaari, türkiye'nin de içinde yer aldığı 8 müslüman ülke arasında para birimlerinde değer kaybı olmadan alışveriş yapılabilecek ortak kart üzerinde çalıştıklarını söyledi.

abd’nin suriye özel temsilcisi jeffrey, türkiye, rusya ve iran arasında suriye için yapılan astana görüşmelerinin başarısız olduğu söylemini tekrarlayarak "artık astana'nın fişini çekme vakti" dedi.

çin'de başbakan li kıçiang ile bir araya gelen tbmm başkanı yıldırım, "çin'i biz de kendimiz için stratejik dost bir ülke olarak görüyoruz." dedi.

iran cumhurbaşkanı hassan ruhani, 'amerika şunu bilmeli ki, iran petrol ihraç edemezse körfez'deki hiçbir ülke petrol ihraç edemez' dedi.

fransız hükümeti, günlerdir süren protestoların nedeni olan akaryakıt zammını askıya aldı.

israil ordusu, hizbullah'ın lübnan'dan israil'e geçmek için kullandığı tünelleri imha etmek için operasyon başlattığını duyurdu.

bbc venezuela muhabiri olmo: venezuela her geçen gün daha fakirleşiyor ama toprağının altında hala tonlarca altın yer alıyor. bu altını çıkarmak ve abd yaptırımlarını aşarak türkiye'ye satmak maduro'nun rüyası.

fransa cumhurbaşkanı macron, 'sarı yelekliler'in cumartesi düzenlendiği gösterilerde görev yapan polislere özel prim ödeyeceklerini açıkladı.

türkiye'den venezuela'ya cumhurbaşkanı düzeyindeki ilk resmi ziyareti gerçekleştiren erdoğan, "venezuella'yı ülkemizin ortağı olarak görüyorum" açıklamasında bulundu.

tamamı türk mühendislerden oluşan aselsan'ın dünyanın en önemli 100 şirketi arasında olduğunu söyleyen aselsan başkanı görgün, "önemli bir mesafedeki hedefi lazer silahımızla vurabilir durumdayız." dedi.

cezayir lideri buteflika, gazeteci kaşıkçı'nın öldürülmesinin ardından ilk yurt dışı turu kapsamında ülkesine gelen suudi veliaht prens selman ile 'grip olduğu için' görüşmeyeceğini açıkladı.

fransa cumhurbaşkanı macron, sarı yelekliler için "bu şiddetin failleri değişim değil, kaos istiyor. savundukları davaya ihanet ediyorlar. kimlikleri tespit edilip adalet tarafından yargılanacaklar." dedi.

2005 yılında nijerya devlet başkanı olan buhari, 'öldüğü ve yerine kendisine benzeyen başka birinin geçtiği' söylentilerini, "sizi temin ederim; bu gerçek benim. yakında 76. doğum günü kutlayacağım ve daha güçlü olacağım." ifadesiyle yalanladı.

kuzey ırak: kdp, kürdistan özerk bölgesi başkanlığı için neçrivan barzani’yi başbakanlık için de mesrur barzani’yi aday göstereceklerini açıkladı.

katar, ocak 2019'da petrol ihraç eden ülkeler örgütü'nden (opec) ayrılacağını açıkladı.

ispanya'nın güneyindeki endülüs özerk bölgesinde yapılan yerel parlamento seçimlerinde sağ görüşlü partiler 36 yıl sonra ilk kez çoğunluğu elde etti. sol parti liderleri "ispanya'da aşırı sağ asla geri dönmemeli" diyerek seferberlik çağrısı yaptı.

ukrayna’da bugün itibariyle başlayan askeri seferberlik sonrası yedekler askere çağrıldı. ordu, yeni takviyelerle savaş pozisyonu alma kararı aldı.

suudi arabistan veliaht prensi selman'ın arjantin'de putin ile yaptığı görüşmede, rusya'ya 2 milyar dolar yatırım yapma sözü verdiği duyuruldu.

bu yıl en güçlü pasaporta sahip ülke birleşik arap emirlikleri oldu. ikinci sırada singapur ve almanya, üçüncü sırada ise danimarka yer alıyor. türkiye listede 39. sırada kendisine yer buldu. [passport ındex]

tika bağdat program koordinatörü cüneyt esmer, 26 kasım'da kerkük'te yanan tarihi kayseri çarşısı'nın onarılması için bir rapor hazırladıklarını söyledi.

abd başkanı trump ile çin devlet başkanıcinping'in arjantin'deki görüşmesinden 'iki ülke arasında 90 gün boyunca yeni gümrük vergisi getirilmemesi' konusunda uzlaşma çıktı.

abd senatosu'ndaki silahlı kuvvetler komitesi’nin yeni başkanı james ınhofe, türkiye’nin rusya ile batı arasında bir tercih yapması gerektiğini söyledi.

danimarka, sığınma talebi reddedilen ve ülkelerine geri gönderilemeyen göçmenleri (125 kişi) ıssız lindholm adası’na gönderme kararı aldı.

fransa hükümet sözcüsü griveaux, ''sarı yelekliler'' protestoları sonucu ohal dahil tüm önlemlerin masada olduğunu söyledi.

abd'nin ortadoğu'daki deniz gücünden sorumlu olan koramiral stearney bahreyn'deki evinde ölü bulundu.

g-20 2019 dönem başkanınlığı japonya'ya, 2020 dönem başkanlığı ise suudi arabistan'a verildi.

cumhurbaşkanı erdoğan, putin görüşmesinin ardından abd başkanı trump ile g-20'deki ikinci görüşmesini gerçekleştirdi.

türkiye'nin bağdat büyükelçisi fatih yıldız, türkiye vizesinde kolaylığın sağlanması için kerkük'te bir başvuru merkezi açılacağını söyledi.

önceki arşiv:

[26-1 aralık] askeri ve diplomatik gelişmeler