[1-5 kasım] askeri ve diplomatik gelişmeler

1 kasım ile 5 kasım arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi abd'nin iran'a uyguladığı ikinci yaptırım paketi.

rusya, türkiye, almanya ve fransa arasında yapılan istanbul'daki dörtlü zirve sonrası görüşen rus heyeti ve esad, anayasa konusunda anlaştı.

geçtiğimiz yıl darbe olan zimbabve'de, afrika kıtasının en büyük petrol ve doğal gaz rezervi keşfedildi.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, türkiye'nin çin, rusya, iran ve ukrayna gibi ülkelerle ticarette milli para kullanımına geçmeye hazırlandığını söyledi.

hamas yöneticilerinden halil el-hayye, mısır, katar ve bm'nin israil'in gazze şeridi'ne uyguladığı ablukayı kırma çabalarının başarıya ulaşmak üzere olduğunu belirtti.

taliban'ın kurucusu molla ömer'in hocalığını yapmış olan ve 'taliban'ın babası' lakabıyla tanınan mevlana samiul hak, pakistan'daki evinde uğradığı bıçaklı saldırıda hayatını kaybetti.

pakistan'da islam'a ve hazreti muhammed'e hakaret eden ancak serbest bırakılan asya bibi nedeniyle 3 gündür devam eden protestolarda hükümet ile göstericiler anlaşmaya vardı.

rusya uzay ajansı başkanı rogozin, uzay çalışmalarında abd'nin önüne geçme hedefini belirterek, ay'da kalıcı üs kurma planlarının devam ettiğini söyledi.

israil başbakanı netanyahu, gazeteci kaşıkçı'nın öldürülmesi konusunda, "yaşananlar korkunç ama suudi arabistan'ın da istikrarı devam etmeli" dedi.

ab, almanya, ingiltere ve fransa yaptığı ortak açıklamada, abd'nin iran'a tekrar yaptırım uygulama kararına ilişkin, "derin üzüntü duyuyoruz." ifadelerine yer verdi.

abd, iran ambargosundan muaf tutulacak 8 ülkenin pazartesi günü açıklanacağını belirtirken, enerji bakanı dönmez bu ülkeler arasında türkiye'nin de olduğunu söyledi.

abd hazine bakanlığı, adalet bakanı abdulhamit gül ve içişleri bakanı süleyman soylu'nun yaptırım listesinden çıkarıldığını açıkladı.

tel abyad'da pkk'lı teröristlerle birlikte türk topraklarını gözetleyen kişiler türk keskin nişancıları tarafından vuruldu.

abd başkanı trump, abd'ye doğru ilerleyen göçmenlerin askerlere taş atması halinde abd güvenlik güçlerinin ateşle karşılık verebileceğini söyledi.

ürdün ve mısır ile büyük ihracat anlaşmaları imzalayan israil, önümüzdeki dönemde akdeniz'deki 19 yeni bölgeyi petrol ve gaz şirketlerine ihale edeceğini duyurdu.

dünya müslüman alimler birliği başkanı karadavi, "tarihte önemli rol oynayan türkiye'nin yeniden islam dünyasının yönetim merkezi olması için dua ediyoruz." dedi.

ukrayna devlet başkanı poroşenko'nun katılımıyla ukrayna'nın antalya başkonsolosluğu açıldı.

pasifik okyanusu'nda yer alan yeni kaledonya adasında bugün düzenlenen bağımsızlık referandumunda halk, yüzde 60’la 'fransa’ya bağlı kalmaya devam' dedi.

fransa eski cumhurbaşkanı nikolas sarkozy, "rusya’yla ilişkileri düzeltmek gerekiyor. şimdi avrupa, rusya ve türkiye’yi biraraya getirecek uluslarüstü bir organizasyon düşünülmeli." dedi.

venezuela devlet şirketi pdvsa, petrol stoğunun düşmesi sebebiyle ikinci bir emre kadar ülkede bulunan 2700 benzin istasyonun satışlarını durdurma kararı aldı.

abd'nin iran'a uyguladığı yaptırım paketinin ikincisi yürürlüğe girdi.

- bmgk daimi üyeleri+almanya ile iran'ın 2015 yılında imzaladığı nükleer anlaşma ile yaptırımlar kalktı.

- mayıs 2018'de abd anlaşmadan çekildi.

- 7 ağustos'da iran'a ilk yaptırım paketi yürürlüğe girdi.

cumhurbaşkanı erdoğan:

- ukrayna ile ilişkilerimizi güçlendireceğiz.

- kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımadığımızı ve tanımayacağımızı vurguluyoruz.

- türkiye olarak kırım tatarlarının haklarını korumaya devam edeceğiz.

- ukrayna'nın toprak bütünlüğünden yanayız.

son arşiv:

[26 ekim-1 kasım] askeri ve diplomatik gelişmeler