[1 ekim-10 ekim] askeri ve diplomatik gelişmeler

bu sefer askeri ve diplomatik gelişmeleri çok biriktirdim. 1 ekim ile 10 ekim 2018 tarihleri arasında yaşanan gelişmeler çok uzun oldu ama arşivlik kalması iyi olacak.

güney kore birleşme bakanı cho myoung-gyon , parlamentoda bir milletvekilinin sorusu üzerine, kuzey kore'nin 20 ila 60 kadar nükleer bombasının olabileceğini belirtti.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, münbiç'ten ypg'lilerin çıkarılmasının zamanının geldiğini söyledi.

abd savunma bakanı james mattis, suriye'deki abd'li diplomatların sayısının 2 katına çıkarıldığını açıkladı.

mali ve orta afrika cumhuriyeti’ne türk askerinin gönderilmesine ilişkin tezkere, tbmm genel kurulunda kabul edildi.

venezuella devlet başkanı maduro "ekonomiden sorumlu yardımcım el aissami, şu anda rusya ve türkiye'yi ziyaret ediyor. 2019, 2020 ve 2021 yıllarını düşünerek yıl sonu itibarıyla çok önemli anlaşmalar yapıyor" dedi.

ermenistan başbakanı nikol paşinyan, birçok bakan ve valiyi görevden alma talimatlarının yürürlüğe girmesinin ardından istifa edeceğini duyurdu.

rusya savunma bakanlığı, (israil ve abd'nin tehditlerine rağmen) s-300 savunma sistemlerinin esad rejimine teslimatının tamamlandığını duyurdu.

4 ekim'de hindistan'a gidecek olan rusya devlet başkanı putin'in, hindistan ile 5 milyar dolar değerinde s-400 hava savunma sistemi anlaşması imzalacağı belirtildi. abd, hindistan'ın s400 alması durumunda yaptırım uygulayabileceğini açıklamıştı.

iran devrim muhafızları'nın, humus kırsalındaki t4 üssünü s-300 füzesi bataryaları yerleştirmesi için rusya'ya devrettiği belirtildi.

türkiye, ticarette ulusal para birimlerinin artırılmasına yönelik hamle doğrultusunda rusya'dan ilk kez ruble ile buğday alma kararı aldı.

türkiye'nin çok önemli bir nato müttefiki olduğunu söyleyen abd’nin nato büyükelçisi hutchison, türkiye ile yaşanan siyasi gerilimin yakın askeri işbirliğini etkilemediğini vurguladı.

yine ve yeniden: katalonya özerk yönetimi başkanı torra, ispanya başbakanı sanchez'e, bölgeye bir ay içinde bağımsızlık referandumuna gitme hakkı tanımaması durumunda hükümete desteği çekeceklerini söyledi.

fransa içişleri bakanı gerard collomb istifa etti. collomb halefinin belirlenmesi halinde bugünkü bakanlar kurulu toplantısına katılmayacağını açıkladı.

türkmenistan devlet başkanı berdimuhamedov'un imzaladığı kararname ile ülkede on yıllardır vatandaşlara bedava sağlanan gaz, su, elektrik ve tuz tedarikine (1 ocak'tan sonra) son verildi.

abd, iran'la ekonomik ilişkileri ve diplomatik temsilcilikleri tesis eden 1955 tarihli anlaşmayı feshettiğini duyurdu.

almanya dışişleri bakanı maas, abd ziyaretinde alman hükümetinin idlib’e insani yardıma hazır olduğunu açıkladı. bakan, abd’nin olası bir ortak askeri operasyona destek için yaptığı çağrıya ise olumlu yanıt vermedi.

pyd, işgal ettiği bölgede 9 bakanlıktan oluşan 'federal hükümet' ilan etti.

suudi arabistan'ın ankara büyükelçisi, cemal kaşıkçı için izahat istenmesi için dışişleri bakanlığına çağrıldı. s. arabistan'ın istanbul başkonsolosluğu'na gittikten sonra kaybolan ve riyad yönetiminin en büyük muhaliflerinden washington post yazarı cemal kaşıkçı hâlâ kayıp.

rus kommersant gazetesi, türkiye'nin suriye'deki htş'yi sihlansızlandırılmış bölgeden çıkarma konusunda ikna ettiğini yazdı.

almanya başbakanı merkel, tıpkı israil ve abd gibi iran güçlerinin suriye'den çekilmesi gerektiğini söyledi.

rus petrol şirketi lukoil, abd’nin iran’a yönelik yaptırımları nedeniyle risk almak istemediklerini belirterek iran’dan petrol alımını durdurduklarını açıkladı.

türkiye’ye 100 milyon euro'yu aşan teknolojik yatırım yapacak olan oyak-renault, hibrit araçların motorunu türkiye’de üretecek.

dışişleri bakanlığı, türkiye'nin hiçbir yabancı ülke, şirket veya geminin doğu akdeniz'deki yetki alanlarında izinsiz hidrokarbon arama faaliyetlerinde bulunmasına fırsat verilmeyeceğini duyurdu.

milli savunma bakanı hulusi akar, "ister tırlarla, ister vagonlarla neyle silah ve mühimmat verirse versinler, bunun bir sonu olmadığını teröristlerin başındakiler anladı, aşağıdakiler de anlayacak" dedi.

hindistan, ham petrol üreten rusya, iran ve venezuella gibi ülkelerle yerel parayla ve takas bazlı işlemler yapılması konusunda bir çalışma yaptığını duyurdu.

venezuella lideri maduro, resmi kripto para birimi petro'nun 5 kasım'da 6 uluslararası borsada satışının başlayacağını söyledi.

suudi arabistan veliaht prensi selman, trump'ın 'abd olmasa suudi arabistan iktidarı 2 hafta bile varlığını sürdüremez' açıklamasına yanıt verdi: "suudi arabistan abd'den 30 yılı aşkın süre önce vardı"

cumhurbaşkanı erdoğan, tartışmalara neden olan amerikalı şirket mckinsey'den danışmanlık hizmeti alınmayacağını açıkladı.

suudi arabistan veliaht prensi selman, bloomberg’e verdiği röportajda, rusya ve çin de dahil olmak üzere bir çok petrol üreticisinin gelecekte dünya petrol pazarından 'yok olacağını' söyledi.

htş'den sonra idlib'deki en büyük silahlı grup olan suriye ulusal özgürleştirme cephesi'nin sözcüsü naci mustafa, ağır silahların 'silahsızlaştırılan' alandan çekilmeye başlandığını duyurdu.

tika, ukrayna’daki gagavuz türklerinin geleneklerinin canlandırılmasını amaçlayan gagavuz kültür evi'nin tadilatı ve donanımına ilişkin anlaşma imzaladı.

'insanlar sanki toprak içinde yüzüyor gibiydi': endonezya'nın sulawesi adası'ndaki palu ve donggala'daki deprem ve tsunamide can kaybı 2 bini geçti.

israil başbakanı netanyahu, uçaklarının suriye hava sahasındaki güvenliği için rusya lideri putin’le yakında bir araya geleceğini söyledi.

beşar esad, idlib’de olası bir askeri saldırıyı önlemek için varılan "idlib anlaşması"nın geçici olduğunu söyledi.

brezilya'da yapılan devlet başkanlığı seçiminin ilk turunu trump hayranı olduğunu söyleyen aşırı sağcı aday jair bolsonaro kazandı.

letonya'da 6 ekim'de gerçekleşen seçimleri rus yanlısı uyum partisi kazandı.

hindistan, 5 milyar dolar değerinde s-400 füze sistemleri satın alma konusunda rusya ile anlaşmaya vardı.

rusya ve türkiye anlaşması kapsamında 'silahsızlaştırılan bölge'den ağır silahlar çekildi.

pakistan silahlı kuvvetleri, hem konvansiyonel hem de nükleer başlık taşıyabilen 1300 kilometre menzile sahip ‘ghauri’ füze sisteminin deneme atışının başarıyla gerçekleştiğini açıkladı.

macaristan başbakanı viktor orban, macaristan'ın güvenliğinin türkiye ile doğrudan ilişkisi olduğunu söyledi. orban, türkiye'nin ab üyeliğini de destekleyeceklerini açıkladı.

washington post gazetesi cemal kaşıkçı’nın suudi arabistan konsolosluğa giriş anını gösteren bir fotoğraf paylaştı. abd'li bazı senatörler, gazetecinin konsoloslukta öldürüldüğü kesinleşirse iki ülke arasında büyük bir kriz çıkacağını belirtmişti.

almanya dışişleri bakanı heiko maas, ortak bir avrupa birliği dış politikası için “avrupa güvenlik konseyi”nin kurulması önerisinde bulundu. maas burada kararların oy çokluğuyla alınmasını önerdi.

pkk elebaşlarından mustafa karasu, "amerika, suriye'de türkiye'ye rol vererek yanlış yapıyor. idlib konusunda abd'nin türkiye'ye destek vermesi, kötü sonuçlar doğuracak." dedi.

beşar esad, hem ülke içinde hem de dışında firari askerler için genel af ilan etti. ülke içerisindeki firarilere 4 ülke dışındakilere ise 6 ay süre tanındı.

aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı, 18 bin 925 şehit ve gazi çocuğu öğrenciye eğitim yardımı verileceğini duyurdu.

enerji ve tabii kaynaklar bakanı fatih dönmez, "inşallah bu ayın sonuna doğru antalya açıklarında ilk derin deniz sondajımıza başlıyoruz. antalya'da limandan demir aldı ve yola çıktı. şu anda lokasyonda." dedi.

almanya başbakanı merkel, filistin devlet başkanı abbas'la yaptığı telefon görüşmesinde, ülkesinin ve ab'nin iki devletli çözümü desteklediğini belirtti.

abd'nin bm temsilcisi 'israil sempatizanı' nikki haley, beklenmedik şekilde istifa etti.

ingiltere, suudi arabistan'dan cemal kaşıkçı'nın kaybolmasıyla ilgili acil yanıt istedi.

tai, tsk'ya 3 adet atak helikopterini teslim etti. bu teslimat ile tsk'nın 40 adet atak helikopteri oldu.

ypg'nin başını çektiği sdg'nin yöneticisi gelo isa, kendilerinden bir heyetin şam'a gidip suriye hükümet yetkilileriyle üçüncü kez görüşeceğini belirtti.

yunanistan savunma bakanı kammenos, abd'nin ülkesinde daha fazla üstte kalıcı askeri güç bulundurmasını önerdi.

milli savunma bakanlığı, idlib'deki 'silahtan arındırılmış bölge'den ağır silahların çekildiğini resmen duyurdu.

geçtiğimiz arşiv:
[26 eylül-1 ekim] askeri ve diplomatik gelişmeler