[10 - 14 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler

bu arşivin en önemli gündem başlıkları abd'nin iran yaptırımlarını sertleştirmek için çalışmaları hızlandırması ve doğu akdeniz'de türkiye'ye karşı atılan adımlar...

cumhurbaşkanı erdoğan, "vize serbestisi sürecinde 72 kriterden 66'sını tamamlamış durumdayız. kalan 6 kriterle ilgili atabileceğimiz adımları en kısa zamanda atarak avrupa birliği'nin vize serbestisinde ne kadar samimi olduğunu da göreceğiz" dedi.

abd başkanı donald trump’ın ‘görevini kötüye kullandığı’ gerekçesiyle görevinden alınması amacıyla toplanan 10 milyon imza kongre’ye sunuldu.

abd'nin petrol yaptırımları nedeniyle petrol ihracatında ciddi oranda düşüş yaşayan iran'ın suriye'ye petrol ihracatına yeniden başladığı iddia edildi.

suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan ‘güvenli bölge'yle ilgili konuşan abd'nin suriye özel temsilcisi james jeffrey, “bölge, fırat'ın doğusundaki türkiye-suriye sınırı boyunca olacak. alanın derinliği konusunda henüz bir fikir birliğine varmadık” dedi.

abd dışişleri bakanlığı, katar'a 3 milyar dolar değerinde 24 ah-64e apache tipi taarruz helikopterinin satışına onay verdi.

venezuela’da başarısız darbe girişiminde rol aldığı için yargının hedefinde olan milletvekillerinden richard jose blanco delgado, caracas’taki arjantin büyükelçisinin evine kaçtı.

fransa cumhurbaşkanı macron, "birçok konudaki abd'nin tek taraflılığına, çok taraflılık krizine ve çin'in çeşitli alanlardaki yükselişine karşı savunan ve egemen avrupa istiyoruz." dedi.

iran dışişleri bakan yardımcısı abbas arakçi, trump'ın ekonomik baskıyı devam ettirmesi halinde afgan mültecilerden iran'ı terk etmelerini isteyebileceklerini söyledi. bazı iranlı yetkililer ise bu mültecilerin avrupa'ya yönelebileceğini işaret eden açıklamalarda bulundu.

endonezya'nın cava adası'ndaki jetlerin, ramazan ayı boyunca insanları sahura kaldırmak için imsak vaktinden önce alçak uçuş gerçekleştireceği açıklandı.

son zamanlarda tatbikatlarını arttıran türk deniz kuvvetleri komutanlığı'nın en büyük planlı tatbikatlarından denizkurdu-2019, 13-25 mayıs'ta, 131 gemi, 57 uçak ve 33 helikopterle anadolu'yu çevreleyen 3 denizde eş zamanlı gerçekleştirilecek.

abd’nin ırak işgalinde kullandığı uçak gemisi abraham lincoln, basra körfezi’nin boğazına ulaştı.

venezuela’da askeri kalkışma girişimi başarısızlıkla sonuçlanan muhalif lider juan guaido, maduro yönetimi karşısında güç kaybetmemek için destekçilerini tüm ülkede sokağa çağırdı.

yüksekova'da asker eşi nurcan karakaya ile bebeği bedirhan'ın şehit edildiği saldırının faillerinden pkk'lı terörist metin daşdemir yakalandı.

reuters, türk kamu bankalarının tl'deki değer kaybını durdurabilmek için bu hafta içinde yaklaşık 4,5 milyar dolar sattığını iddia etti.

türkakım projesinin son aşaması olan ve kıyıköy’de yapımı devam eden alım terminalinde inşaat çalışmalarının yüzde 70’ten fazlası tamamlandı. hat yıl sonunda devreye girecek.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, "birçok ülke var. hep başkalarını eleştirirler, başka ülkelerin açığını ararlar ama kendi açıklarını söylediğin zaman hiç hoşlanmazlar. alışık değiller ama alıştıracağız, alışacaklar." dedi.,

ırak ve kuveyt, iki ülke arasındaki mevcut tek kara sınır kapısı "safvan"ın altyapısının yeniden inşa edilmesine karar verdi.

kuzey makedonya'da yeni cumhurbaşkanı stevo pendarovski yemin ederek görevine başladı.

beşar esad, "türkiye ile işbirliğine açığız suriye çıkarlarına uygunsa ve egemenliğine halel gelmeyecekse erdoğan ile de görüşülebilir" dedi. [aydınlık]

iran devrim muhafızları’nın üst düzey komutanlarından amirali hajizadeh, körfez’deki amerikan askeri varlığının daha önce önemli bir tehdit olduğunu ama şimdi hedef olduğunu söyledi.

cumhuriyet tarihinin en büyük planlı tatbikatı denizkurdu-2019, anadolu'yu çevreleyen üç denizde 131 gemi, 57 uçak ve 33 helikopterin katılımıyla başladı. tatbikatın doğu akdeniz'i kapsayan bölümü, gelişmiş askeri araçların yüksek katılım yüzdesiyle yapılıyor.

ab dış ilişkiler ve güvenlik politikası yüksek temsilcisi federica mogherini, "iran nükleer anlaşmasını ve tam olarak uygulanmasını güçlü bir şekilde destekliyoruz." dedi.

pakistan maliye bakanı abdul hafız şaik, ımf ile 6 milyar dolarlık kurtarma paketi konusunda anlaştıklarını açıkladı.

abd savunma bakanlığı, avrupa birliği'nin tek başına yürüttüğü savunma projelerini sürdürmesi halinde misilleme yapılacağı tehdidinde bulundu.

güney kore, kuzey kore'nin geçen hafta yaptığı kısa mesafeli güdümlü füze denemelerine karşı patriot füze savunma sistemi odaklı savunma kapasitesi geliştirdiğini açıkladı.

abd’nin, geçtiğimiz hafta türkiye’nin rusya’dan alınacak s-400 hava savunma sistemlerini 2020’ye kadar ertelemesini istediği iddia edildi. [bloomberg]

bm, idlib'de en az 150 kişinin ölümüne, 180 bin kişinin yerinden edilmesine neden olan, hastane ve okul gibi sivil altyapıları da hedef alan hava saldırlarının sonlandırılması çağrısında bulundu.

eski rum dışişleri bakanı nikos rolandis, doğu akdeniz'de türkiye'nin sondaj çalışmalarını durduracak bir ülke olmadığını belirterek, "cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan oyunu akıllıca oynuyor. türkiye'yi kim durdurabilir ki? bizim için hangi filo türkiye ile savaşacak?" dedi.

yunanistan başbakanı alexis çipras, doğu akdeniz'de doğal gaz aramaya devam etmesi halinde türkiye'ye ekonomik yaptırımların uygulanacağını söyledi.

iran cumhurbaşkanı ruhani, "iran devrimi, tek bir mezhebe ait değildir. iran halkı ve ülkedeki tüm mezhepler, devrimde geniş bir şekilde yer almış ve devrimin ortağı olmuştur." dedi.

hindistan başbakanı narendra modi, pakistan’a düzenlenen hava saldırısı emrini ‘yağmur ve bulutlar nedeniyle uçakların radarlardan kaçabileceklerine’ dayanarak verdiğini söyledi.

bu operasyon sonrası hint savaş uçakları pakistan tarafından düşürülmüştü.

abd'nin yaptırım ile tehdit ettiği hindistan, rusya'dan s-400 hava savunma sistemlerini almaktan vazgeçerek amerikan yapımı patriot almak için washington ile görüştüklerini duyurdu.

suudi arabistan kralı selman bin abdülaziz, sudan askeri geçiş konseyi başkanı abdulfettah el-burhan'ı mekke'de düzenlenecek 14. dönem islam zirvesi’ne davet etti.

önceki arşiv: [4 - 9 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler
bence şuan ki ekonomik ve askeri durumda suriye ile olan tutumumuzu biraz hafifletmek işimize gelebilir
şu sevgili amerika'ya dur diyebilecek birisi yok mu arkadaş. önüne gelene yaptırım tehdidinde bulunuyorlar.