[10 - 14 temmuz] askeri ve diplomatik gelişmeler

rum ortodoks kilisesi başpiskoposu ıı. hrisostomos, “türkiye’nin izlediği dış politikanın ilk defa bu kadar yanlış gittiğini ve erdoğan’ın yaratmış olduğu islami politika nedeniyle, dünyada kimsenin kendisini istemediğini” söyledi.

iran hükümet sözcüsü ali rebii, ülkesinin tarihi boyunca böylesi yaptırımlarla karşı karşıya kalmadığını belirtti. başkent tahran'da basın toplantısı düzenleyen rebii, "abd'nin iran'a yönelik şu anki yaptırımları önceki dönemlerle hiçbir şekilde kıyaslanamaz." dedi.

iç güvenlik operasyonları kapsamında, hakkari merkez kırsalında devam eden operasyonda 3 jandarma personeli şehit oldu, 1 jandarma astsubayçavuş ise yaralandı.

fransa cumhurbaşkanı macron, fransa ulusal bayramı bastille günü arifesinde, uzaya tahsis edilmiş bir askeri komutanlığın oluşturulacağını duyurdu.

güney kıbrıs’ın en büyük gazetesi phileleftheros’un haberine göre, fatih sondaj gemimizin baf çevresinde sondaj faaliyetleri sonucunda 170 milyar metre küplük doğal gaz rezervi keşfettiği ve s400'lerin kıbrıs’ı da koruyacağı iddia edildi.

iranlı mevkidaşı zarif ile konuşan ingiltere dışişleri bakanı jeremy hunt, tahran'ın cebelitarık'ta el konulan petrol tankerinin suriye'ye gitmeyeceği garantisini vermesi halinde tankerin serbest bırakılabileceğini söyledi.

abd'nin türkiye’nin s-400 alımına yönelik yaptırımları gelecek hafta açıklamayı planladığı belirtildi. [bloomberg]

abd'nin s-400 tepkisiyle ilgili konuşan rusya federasyon konseyi’nin uluslararası komitesi başkanı konstantin kosaçev, “abd her açıklamasında bayağı bir şekilde kendi çıkarlarını öne sürüp müttefiklerine kendi silahlarını almasını dayatıyor.” ifadelerini kullandı.

türkiye, kktc'nin kıbrıs adası etrafındaki hidrokarbon kaynaklarının araştırılması ve işletilmesine yönelik rum tarafına sunduğu yeni iş birliği önerisine tam destek verdi.

abd temsilciler meclisi, güney kıbrıs rum yönetimine uygulanan silah ambargosunun kaldırılmasını düzenleyen yasayı kabul etti.

fransa cumhurbaşkanı macron, nükleer enerji ile çalışan barracuda sınıfı yeni denizaltı suffren'i resmi olarak tanıttı.

dün trump'ın başkanlık uçağı air force one'da bulunan cumhuriyetçi senatör ron johnson, “yaptırımlar olacak. f-35 üretiminden (türkiye’yi) hemen çıkaracağız. yani türkiye için iyi olmayacak. gerçekten de talihsiz.” dedi.

milli savunma bakanlığı, "dün saat 22.00'de ırak'ın kuzeyinde teröristlerin yuvalandığı bölgelere karşı pençe-2 operasyon planı çerçevesinde yeni bir harekat başlatıldı." açıklamasında bulundu.

ingiltere'nin kolonisi olan cebelitarık özerk yönetimin polisi, 'suriye'ye yönelik ambargoyu ihlal ederek petrol taşıdığı 'gerekçesiyle 4 temmuz'da el koyduğu iran tankerinde, gemi kaptanının da aralarında olduğu 4 mürettebatı tutukladı.

abd temsilciler meclisi, başkan donald trump'ın, iran'a karşı herhangi bir askeri müdahaleden önce kongre onayı almasını öngören yasal düzenlemeyi oy birliğiyle kabul etti.

çin dışişleri bakanlığı sözcüsü geng shuang, çin'in taiwan'a silah satacak abd şirketlerine yaptırım uygulayacağını belirtti. abd kısa süre önce taiwan'a 2.22 milyar dolar tutarında silah satmayı planladığını açıklamıştı.

daha fazla cnn’e konuşan nato yetkilisinin, “hangi askeri teçhizatı aldıklarına karar vermek müttefiklere kalmış. ancak, türkiye'nin s-400 sistemini edinme kararının olası sonuçları konusunda endişeliyiz” dediği belirtildi.

ankara’ya s-400 hava savunma sistemi malzemelerini getiren antonov ra-76363 kodlu uçak ve ardından gelen 2 rus uçağı ankara mürted askeri havaalanı'na iniş yaptı.

sudan'da yeni bir darbe girişimi olduğu ve bunun engellendiği duyuruldu. sudan'daki askeri yönetim, engellenen yeni darbe girişiminin muhalefetle varılacak nihai anlaşmayı baltalamayı amaçladığını ve girişimde bulunan bir komutan ve bazı subayların gözaltına alındığını açıkladı.

milli savunma bakanlığı, s400 hava savunma sisteminin intikalinin bugün başladığını duyurdu. msb: "s-400 uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sisteminin birinci grup malzemelerinin mürted hava meydanı / ankara’ya intikali 12 temmuz 2019 tarihinden itibaren başladı."

abd, venezuela'nın askeri istihbarat direktörlüğüne yaptırım uygulanması kararı aldı.

rusya devlet başkanı putin ile ukrayna devlet başkanı zelenskiy, ukrayna'nın doğusundaki krizin çözümü konusunda telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

dışişleri bakanlığı sözcüsü hami aksoy, "türkiye'nin kıta sahanlığı ile bazı adaların egemenliğini kaybettiği" iddialarının temelsiz olduğunu belirterek, "hükümetimizin, doğu akdeniz'de meşru hak ve çıkarlarımızı koruma konusundaki kararlılığı tamdır." dedi.

bm genel sekreteri'nin kıbrıs özel temsilcisi spehar'la görüşen güney kıbrıs rum yönetimi başkanı nikos anastasiadis, kktc cumhurbaşkanı mustaf akıncı ile görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

geçtiğimiz hafta sonu gazimağusa'yı ziyaret eden cumhurbaşkanı yardımcısı oktay, cumhurbaşkanı erdoğan tarafından 'makamı adına' kktc ile ilgili koordinasyon işlerini yürütmek üzere görevlendirildi.

çin yönetimi, uygurların derhal serbest bırakılması çağrısıyla 22 ülkenin imzaladığı mektubu gerçekleri yansıtmamakla eleştirdi. pekin, mektupta yazılanları 'iftira' olarak niteledi.

kuzey kore, güney kore'nin f-35 savaş uçağı alımına tehditkar bir açıklamayla karşılık verdi. pyongyang, seul'un filosuna katacağı savaş jetlerine karşılık yeni silahlar geliştireceğini açıkladı.

avrupa birliği komisyonu, türkiye'nin doğu akdeniz'deki sondaj faaliyetlerine karşı kısıtlayıcı tedbir seçeneklerinin ab konseyine iletildiğini açıkladı.

abd dışişleri bakanı pompeo, srebrenitsa soykırımının 24. yılı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, "avrupa tarihindeki bu acı dolu bölüm asla inkar edilmemeli veya unutulmamalıdır." dedi.

sudan geçici askeri konseyi, bae'nin çekileceği iddialarının ardından suud öncülüğündeki arap koalisyonu güçleri bünyesinde bulunan sudan askerlerinin yemen’de kalmaya devam edeceğini söyledi.

israil eğitim bakanı rafi peretz, kabine toplantısında yaptığı konuşmada, diyasporadakilerin yahudi olmayanlarla yaptıkları evlilikleri yahudi soykırımı (holokost) ile kıyasladı.

bm suriye özel temsilcisi pedersen, "suriye'de geniş kapsamlı bir siyasi sürecin önünü açacak anayasa komitesinin kurulmasına ilişkin bir anlaşmaya çok yakınız." dedi.

libya'da hafter güçlerinin başkent trablus'a yönelik taarruzda kullandığı üste ele geçirilen füzelerin, fransız ordusuna ait abd yapımı javelinler olduğu teyit edildi.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, "ırak'la bir mutabakat imzalamadık ancak konuşmalarımızda pkk'nın bölgeden temizlenmesi konusunda mutabık kaldık." dedi.

önceki arşiv: [4 - 9 temmuz] askeri ve diplomatik gelişmeler