[10 ekim-14 ekim] askeri ve diplomatik gelişmeler

hiç uzatmadan 10 ekim ile 14 ekim arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeleri yazayım. ana gündem maddemiz rahip brunson.

abd başkanı trump, suudi gazeteci kaşıkçı hakkında 'suudi yetkililerle konuştum, son derece kötü bir durum' açıklamasını yaptı ve ekledi: türkiye ile yakın işbirliği içerisindeyiz, sonuna kadar gideceğiz.

kayıp gazeteci kaşıkçı ile aynı gün konsolosluk binasına giren suudi timin ifşa olmasının ardından, suudi yetkililer konsolosluktaki aramanın ileri bir tarihe ertelenmesi için türk tarafına müracaatta bulundu.

katar'ın ardından şimdi de kuveyt ile türkiye askeri alanda işbirliğine yönelik bir anlaşma imzaladı.

pakistan'da yeni iktidara gelen khan hükümeti, ımf ile acil mali destek için görüşmelere başlayacağını açıkladı.

abd başkanı trump, güney kore'nin abd'nin onayı olmadan kuzey kore'ye yönelik yaptırımları kaldırmayacağını söyledi.

new york times, son dönemde suudi gazeteci cemal kaşıkçı'nın akıbeti konusunda eleştirilerin hedefi olan suudi veliaht prens selman'ın himayesinde düzenlenecek geleceğe yatırım girişimi adlı konferanstan sponsorluğunu çektiğini açıkladı.

abd dışişleri bakanı pompeo, ev hapsinde bulunan abd'li papaz brunson'ın yarın yapılacak duruşmasında serbest bırakılmasının türkiye'nin atacağı doğru bir adım olacağını söyledi.

özbekistan ve azerbaycan savunma bakanlıkları arasında 2019 yılı askeri işbirliği planı imzalandı.

avrupa komisyonu başkanı juncker, pyd dışında bir ayrılıkçının olmadığı suriye için "bölünme halinde olan devlet" nitelemesi yaptı.

abd'nin tüm f-35 savaş uçaklarının uçuşunu askıya almasının ardından israil de elindeki aynı tipteki uçakların uçuşlarını durdurma kararı aldı.

abd dışişleri bakanı mike pompeo, washington'ın ortadoğu'nun tamamının israil gibi olmasını istediğini söyledi.

afrika'nın ekonomik varlığı 2007-2017 döneminde yüzde 13 büyüme kaydetti. varlık artış oranları açısından ilk sırayı yüzde 195'le (belki ilk kez adını duyacağınız) morityus cumhuriyeti aldı.

rahip bronson serbest bırakıldı. brunson'a 3 yıl 1 ay 15 gün verilen hapis cezası rahibin yattığı süre göz önüne alındığı için tahliye gerçekleşti.

abd dışişleri bakanı pompeo, 'doymayarak' türkiye'deki diğer tutuklu abd'lilerin de serbest bırakılmasını istedi.

serbest bırakılan rahip brunson'un uçağı almanya'ya indi. rahip, ilk iş olarak burada amerikan bayrağını öptü.

new york times gazetesi, abd ile türkiye'nin papaz konusunda temmuz ayında anlaşma sağladıklarını, brunson'a karşılık halkbank genel müdür yardımcısı hakan atilla'nın serbest kalacağını yazdı.

abd başkanı trump, "brunson kararı türkiye ile abd arasında iyi, belki de harika ilişkilere yol açacak." dedi.

taliban, iddialara ilk kez yanıt vererek abd ile doha'da doğrudan bir barış görüşmesi yapıldığını itiraf etti.

abd'de 'seçim çalışmaları için maskot olarak kullanılan' papaz, tüm amerikan tv'lerinde son dakika olarak geçildi.

abd başkanı donald trump, ülkesinin uzay kuvvetleri kurma çalışmalarında rusya ve çin'in gerisinde kaldığını kabul etti.

ak parti dış ilişkiler başkanı yılmaz, dış politikada 'taktik değişikliğine' gidileceğini belirterek, "türkiye'nin dışardaki algısı gerçekliğinden çok kopmuş ve makas çok açılmış durumda. bu algıyı gerçeğe yaklaştırmak konusunda çaba sarf edeceğiz" dedi.

son arşiv:

[1 ekim-10 ekim] askeri ve diplomatik gelişmeler