100 günlük icraat planı tanıtım toplantısı

100 günlük icraat planı tanıtım toplantısı'nda konuşan cumhurbaşkanı erdoğan:

"3. nükleer santral'i trakya'da kurmayı planlıyoruz."
"4.8 milyar dolarlık güneş santrali ihalesi yapılacak."
"hidrokarbon araması için 2. sondaj gemimizi de alıyoruz."

"musul ve basra'daki konsolosluklarımızı yeniden açacağız."
"4 yeni geri gönderme merkezi kuracağız."

48 savunma sanayii projesi var.
"her ne olursa olsun savunma sanayii projelerinden asla taviz vermeyeceğiz."

erdoğan'ın ekonomi ile ilgili yaptığı açıklamalardan:

"ekonomi savaşıyla karşı karşıyayız. biz bu savaştan da galip çıkacağız."
"ben buradan milletime de seslenmek istiyorum. yastık altındaki dövizlerinizi çıkarın. dünya'ya milli ve yerli direnişinizi gösterin."

"çin'in turizm pazarına açılması için yeni çalışma yapıyoruz."

"kamu idarelerinin harcamalarında tasarrufu azami düzeye çıkartacak tedbirleri alıyoruz."

"yaklaşık 40 milyar liralık kamu kaynağını tek hesapta yöneterek yılda 3 ile 4 milyar lira arasında ilave gelir elde etmeyi planlıyoruz."

"kredi derecelendirme kuruluşlarının tamamen taraflı raporları sebebiyle karşılaştığımız zorlukları aşmak için dış borçlanmada çin piyasasına yöneliyoruz.
bu doğrultuda ilk defa çin yuanı cinsinden tahvil ihracı yapıyoruz."

"rusya'yla iran'la çin'le yerli paralarla ticaret yapacağız."

"türkiye uzay ajansı'nı kuruyoruz."
"yerli mesajlaşma programımızın testlerini tamamlıyoruz."

aslında bazı satır başları ülkenin durumunu anlatıyor. dikkatli incelediğimizde ileride ne gibi hamlelerde bulunacağımızıda öngörebiliriz. doğu bloğu hayırlı olsun. bakalım ne kaybedeceğiz ne kazanacağız..
ekonomik açıdan büyük sıkıntılarla karşı karşıya kaldığımızı ve abd'nin alenen bize bu yönde savaş açtığını devletin en üst merci tarafından öğrendiğimiz program.
recep tayyip erdoğan özet geçmesine rağmen bayağı konuştu. bütün bakanlıkların projelerini anlattı. güzel şeyler de anlattı fakat anlattığı bazı şeyler daha önce yapılan şeyler. örneğin eğitim sisteminden bahsederken çocukların ders kitaplarını veriyoruz dedi yine! bunu daha kaç yıl söyleyecek merak ediyorum doğrusu!
kanal istanbul en dikkat çekici başlıktı bence. bununla birlikte etrafının imara açılacak olması pek iç açıcı değil.
yine de çok önemli açıklamalar yapıldı. bence izlemelisiniz.
url: https://youtu.be/agdkhq7b6km
çoğunluğu önceden var olan projeler açıklandı. türkiyenin derdine derman olabilecek büyük atılım, işte bu diyebileceğimiz pek bir proje yok açıkcası. inşaat sektörü aynı anda 80-90 sektörü canlandırıyor bu anlamda yapılan yatırımlar istihdam ve ticari döngünün sağlanması açısından önemli ama asıl faktör insanımızın bu yapıları alıcak paralarının kalmamış olmasıdır.

çinden alınıcak olan kredi ve doğu bloğu ile ticari ilişkilerin geliştirileceğine dair verilen sinyal toplantının ehemmiyetli tek konusuydu. savunma sanayi projeleri ithalatı azaltması ve ihracata olumlu katkısı sebebi ile önemliydi.

güneş enerjisi ile ilgili yatırım kararı önemli yine fakat 100 günde tesisin bitmesi söz konusu değil konuşurken bu kararların alınması sürecinin olacağından bahsetti. bahsi geçen bir çok proje önümüzdeki 100 günlük planlarda yine karşımıza çıkacak projeler.
herşeyi anladım, aralarında takdir ettiğim projeler de var eleştirdiğim, gereksiz bulduğum projeler de. ama "yerli mesajlaşma programı" nedir arkadaş? devletler ne zamandan beri whatsapp tarzı program yapıyor? sırf kahvehanedeki ahmet dayıya, kasap necmi efendiye "vay bee hökümet çalışıyo argadaş" dedirtmek için laf kalabalığı yapıyorlar gibi hissediyorum
@polpot adlı kullanıcının yazısına hitaben...
şu dillerde dolaştırdığınız ekonomik savaş , dış mihraklar jargonlarını artık lütfen bırakın.
birşeyide kabullenin !
ekonomiyi bu hale siz getirdiniz beraber toparlayalım.