[12-16 nisan] askeri ve diplomatik gelişmeler

bu hafta çok arşiv toplayamadım. arşivin ana konusu yine libya. ülkede hafter güçleri ile trablus hükümeti arasında sular durulmayacak gibi görünüyor.

filistin dışişleri bakanı el-maliki, mahmud abbas’ın, görüşmenin moskova’da yapılması halinde, israil başbakanı netanyahu ile önkoşulsuz olarak görüşmeye hazır olduğunu belirtti.

rusya, ermenistan ve azerbaycan dışişleri bakanları moskova’da bir araya gelerek, ihtilaflı iki ülkenin topraklarında bulunan mahkumların akrabaları tarafından ziyaret edilebilmesi için önlem alma konusunda anlaşmaya vardı.

abd dışişleri bakanlığı suriye operasyonları kıdemli danışmanı emekli albay outzen, "güvenli bölgenin doğru bir şekilde uygulanmasını sağlarsak ypg'yi sınırdan çıkaracağız ve ağır silahlar da çıkarılmış olacak." dedi.

abd'nin suriye özel temsilcisi jeffrey, türkiye'nin önemli güvenlik endişeleri olduğunu ve abd'nin bu endişeleri anladığını belirterek, "türkiye ile ypg'nin olmayacağı bir güvenli bölge konusunda da çalışıyoruz." dedi.

belarus cumhurbaşkanı aleksandr lukashenko, cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın daveti üzerine, yarın türkiye'ye resmi ziyarette bulunacak.

milli savunma bakanı akar, "türkiye abd’nin hasımı değil, o nedenle caatsa kapsamında değerlendirilemez. patriot teklifi dikkatli şekilde incelenmekte, konunun yapıcı diyalogla çözülebileceğini düşünüyoruz. bu süreçte itidal ve sabır bekliyoruz abd tarafından." dedi.

libya'daki son çatışmalarda resmi rakamlara göre 147 kişi öldü, 614 kişi yaralandı.

abd'de polislerin, suçluların yerini bulmak için google konum geçmişini kullandığı belirtildi. abd'de her şirket, mahkeme celbi eşliğinde güvenlik güçlerinin istediği herhangi bir bilgiyi yetkililerle paylaşmak zorunda.

prof. dr. ilber ortaylı, azerbaycanlılar için "azeri" kelimesinin kullanılmasının doğru olmadığını vurgulayarak, "azeri kelimesi türkiye'de cehaletten söyleniyor. bu sonradan ortaya atılan kelimedir. buranın halkı türk'tür" dedi.

dışişleri bakanlığı, sudan'daki askeri geçiş konseyi’nin hükümeti sivillere iade edileceği yönündeki taahhütlerine vurgu yaparak sudan halkının yanında olduklarını duyurdu.

suudi arabistan'ın resmi haber ajansı spa, "suudi arabistan krallığı, askeri geçiş konseyi'nin ilan etmiş olduğu adımları desteklediğini ve sudan halkının yanında yer aldığını duyurmaktadır." dedi.

abd’nin türkiye’ye benzeri görülmemiş baskı yaptığını belirten kremlin sözcüsü peskov, rusya’nın cumhurbaşkanı erdoğan’ın bu baskıya karşı sıkı duruşunu memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

libya ulusal ordusu lideri, trablus'a saldıran general hafter, mısır'ın darbeci cumhurbaşkanı sisi ile kahire'de görüştü.

sudan'da darbe sonrası iktidara gelen geçici yönetim, ömer el beşir rejiminin kökünü kazıma sözü verdi. geçici askeri konseyi liderliğini üstlenen abdülfettah burhan, beşir döneminde demir parmaklıkların arkasına koyulan tüm siyasi tutukluların serbest bırakılacağını duyurdu.

rusya, karadeniz filosu gemilerinin nato'nun deniz kalkanı tatbikatını yaptığı bölgede askeri eğitim gerçekleştirdiğini duyurdu.

ab komisyonu başsözcüsü schinas, "türkiye seçim dönemini geride bırakarak önümüzdeki 4 yıl boyunca istikrar dönemine giriyor. bunu bir fırsat olarak görebiliriz." dedi.

trump'ın ulusal güvenlik danışmanı bolton, "abd, venezuela'da; rusya, çin ve iran ile karşı karşıya gelmeye hazır" dedi.

israil'de salı günü yapılan erken genel seçimlerde başbakan netanyahu'nun likud partisi, seçimlerde 36 sandalye kazanarak birinci çıktı.

sudan'daki askeri geçiş konseyi'nden yapılan açıklamada, "ömer el-beşir'i biz yargılayacağız. onu, uluslararası ceza mahkemesi'ne teslim etmeyeceğiz." denildi.

abd'nin afrika komutanlığı'nın (afrıcom) komutanı general waldhauser, somali'nin yüzde 25'inin el kaide'nin doğu afrika kolu eş şebab tarafından kontrol edildiğini belirtti.

sudan savunma bakanı avad bin avf, askeri geçiş konseyi başkanı sıfatıyla yemin ederek göreve başladı.

ingiltere'nin bm daimi temsilci yardımcısı jonathan allen, sudan'da ordunun yönetime el koyması üzerine abd, fransa, ingiltere, polonya, almanya ve belçika'nın bmgk'yı toplantıya çağırdığını duyurdu.

türkiye ile burkina faso arasında savunma sanayii işbirliği antlaşması imzalandı.

milli savunma bakanı hulusi akar, "s-400'ler muhtemelen ankara ve istanbul’un savunması için konuşlandırılacak. f-35'ler ise malatya'daki askeri hava üssünde bulunacak" dedi.

hazine ve maliye bakanı berat albayrak, abd başkanı trump ile bir araya geldi. görüşmede abd hazine bakanı steven müchin ve trump’ın danışmanı ve damadı jared kushner de yer aldı.

önceki arşiv: [6-11 nisan] askeri ve diplomatik gelişmeler