[14 ekim-20 ekim] askeri ve diplomatik 39 gelişme

14 ekim ile 20 ekim arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi suud konsolosluğunda öldürülen gazeteci kaşıkçı.

menbiç'te türk askerleriyle birlikte devriye atacak olan amerikan askerleri gaziantep'te eğitimden geçti.

filistin devlet başkanı abbas, suudi arabistan kralı ve veliaht prensi’ne “tam güven” duyduklarını söyleyerek "filistin, her zaman suudi arabistan ile beraber duracak" ifadelerini kullandı.

ürdün hükümet sözcüsü ghunaimat, kapalı olan ve suriye'ye açılan kapı olan nassib sınırının pazartesi günü açılacağını duyurdu.

suudi arabistan kralı selman, 'öldürülen' gazeteci kaşıkçı olayına ilişkin, "hiçbir güç kardeş ülke türkiye ile aramızı bozamaz." dedi.

pkk ile bağlantısı olduğu tespit edilen 259 muhtar görevden uzaklaştırıldı.

sputnik'in haberine göre rusya ile türkiye'nin idlib'e ilişkin soçi mutabakatı hakkında açıklama yapan htş, silah bırakmama ve savaşı sürdürme kararı aldıklarını açıkladı.

suriye dışişleri bakanı muallim, muhalifler soçi mutabakatını reddederse idlib'de savaşmaya hazır olduklarını, sonraki hedeflerinin fırat'ın doğusu olduğunu söyledi.

abd dişişleri bakanı pompeo, suudi arabistan'ı ziyaret ettikten sonra türkiye'ye geldi.

cnn kaynakları tarafından cemal kaşıkçı'nın aslında sadece sorgulanmak istendiği ancak sorguda işler ters gidince hayatını kaybettiği ve suudi yetkililerin bu yönde bir rapor hazırladığı iddia edildi.

suudi riyali, (öldürülen gazeteci kaşıkçı olayından sonra) bugün son 2 yılın en düşük seviyesini gördü.

abd savunma bakanlığı, geçtiğimiz günlerde tüm dünya çapında uçuşlarını durdurduğu f-35 savaş uçaklarının yasağını kaldırdı.

abd'nin suriye özel temsilcisi james jeffrey'in, suriye'deki son durumu görüşmek üzere türkiye, katar ve suudi arabistan'a ziyarette bulunacağı bildirildi.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, kıbrıs hakkında "sırf müzakereye başlamak için tekrar masaya oturmak bizim için anlamlı değil. sonuç alıcı olması lazım" ifadelerini kullandı.

sadr hareketi'nin üst düzey yetkililerinden ali el-saadi, bağdat'ta uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

suudi gazeteci cemal kaşıkçı'nın kaybolmasıyla ilgili olarak gündeme gelen suudi arabistan istanbul başkonsolosu muhammed uteybi, türkiye'den ayrıldı.

makedonya savunma bakanı şekerinska, nato ile katılım müzakerelerine perşembe günü resmen başlanacağını açıkladı.

bm, yemen'in dünyanın en büyük açlık kriziyle karşı karşıya olduğunu belirterek 8 milyon kişinin kıtlığın eşiğine geldiğini bildirdi.

nobel ödüllü bilim adamı prof. aziz sancar, özbekistan ziyaretinde en büyük hayalinin türk birliğini görmek olduğunu söyledi.

venezuela'da ekonomiden sorumlu devlet başkan yardımcısı aissami, ülkesindeki tüm bankacılık işlemlerinde artık abd dolarının yerine avro ve yuan gibi para birimlerinin kullanılacağını duyurdu.

abd'nin suriye temsilcisi james jeffrey, cumhurbaşkanı erdoğan görüşmesinin ardından suriyeli muhalif liderler ile bir görüşme gerçekleştirdi.

rusya'nın bm daimi temsilcisi nebenzya, beyaz miğferler'in 'mümkün olduğunca erken' bir süreçte suriye'den çıkarılmasını istediklerini belirtti.

abd başkanı trump, "kaşıkçı meselesi yüzünden suudi arabistan'dan uzaklaşmak istemiyoruz" açıklaması yaptı.

istanbul'da ani gelişecek olaylara karşı yaklaşık 16 bin polis ve bekçiye, eğitim şube müdürlüğü tarafından komando eğitimi verildi.

mısır ve yunanistan silahlı kuvvetleri, 2019 askeri işbirliği programı antlaşması imzaladı.

ıkby'nin başkenti erbil'de uluslararası türk maarif okulu'nun açılışı yapıldı.

cumhurbaşkanı erdoğan, moldova'daki gagavuz özerk yeri'ne bağlı komrat şehrini ziyaret ederek gagavuz türkleri ile görüştü.

abd başkanı trump, "kaşıkçı kesinlikle ölmüşe benziyor, bunun sonuçları ağır olacak" dedi.

rus lider putin, ortadoğu’daki tüm sorunların temelinde filistin-israil sorununun olduğunu söyledi.

yunan fırkateyni hs nikiforos focas, akdeniz'de petrol arama çalışması yapan barbaros hayreddin paşa gemisi izlemekle görevlendirildi. türkiye, yunanistan'ın bu hamlesini açık savaş sebebi olarak gördü.

cnn, mit ajanlarının havalimanı çalışanı kılığıyla kaşıkçı'yı öldürdüğü öne sürülen timi taşıyan jeti aradığını yazdı.

suriye konulu dörtlü zirve'nin, erdoğan'ın ev sahipliğinde putin, macron ve merkel'in katılımıyla 27 ekim'de istanbul'da yapılacağı açıklandı.

azerbaycan devlet petrol şirketi socar'ın inşa ettiği 6.3 milyar dolarlık "star rafineri", cumhurbaşkanı erdoğan ile azerbaycan cumhurbaşkanı aliyev tarafından açıldı.

abd başkanı trump, "kaşıkçı olayıyla ilgili pazartesi gününe kadar çok şey öğrenebiliriz. suudi arabistan'a yaptırım uygulamayı gözden geçirebiliriz" dedi.

suudi arabistan günler sonra ilk resmi açıklamayı yaparak, gazeteci cemal kaşıkçı'nın konsolosluk içinde yaşanan arbede neticesinde öldüğünün ve olayla ilgili 18 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

gazeteci kaşıkçı'nın resmen öldüğünü duyuran suudi arabistan, suudi istihbarat kurulunun yeniden yapılandırılması için kurulan komiteye veliaht prens selman’ı başkan olarak seçti.

abd öncülüğündeki koalisyona bağlı savaş uçakları, suriye’nin deyri zor bölgesinde yer alan iki köye düzenlediği hava saldırılarında 62 sivili katletti.

nijerya'nın kuzeybatısındaki kaduna eyaletinde iki grup arasında yaşanan çatışmada 55 kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı.

son arşiv:
[10 ekim-14 ekim] askeri ve diplomatik gelişmeler