14 ocak 2019 trump'ın türkiye'yi tehdit etmesi

trump günlerdir meksika duvarlarına takan tweetler atarken anlık olarak bir anda ilgisini yine ortadoğu'ya çevirdi. türkiye eğer suriye'ye girip kürtlere zarar verir ise türkiye'yi ekonomik olarak bitiririz dedi. yarın döviz kurunda nasıl bir dalgalanma olacak merak konusu lakin ibrahim kalın anlık olarak cevap verdi. ypg tıpkı ışid gibi teröristtir ve biz kürtlere karşı değil teröristlere karşıyız. savaşımız da devam edecek dedi. bakalım yarın bizi ekonomik ve siyasi olarak nasıl bir türkiye bekliyor olacak. suriye politikasında yıllarca yaptığımız hatalar bizi nereye götürecek.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1084584259510304768?s=09
yazık ki abd başkanı hâlâ ypg/pkk ile kürtleri ayırt edememiş ya da daha doğrusu ayırt etmek istemiyor.

yazık ki abd hâlâ bu ülkeyi ekonomi ile tehdit ediyor. bu milletin kuru ekmek, hoşaftan oluşan savaş menüsünü unutuyor.

bu tehditlere boyun eğmeyiz, eğenlere de yazıklar olsun. ypg/pkk'yı kürtlerden ayırt edemeyen, ypg/pkk'nın şakşakçılığını yapanlara da yazıklar olsun.
abd çekileceğini beyan etti. tüm dünya da duydu. aylardır bölgeye askeri sevkiyatımız devam ediyor. şimdi çıkıp da böyle beyanlarda bulunmanın hiçbir anlamı yok. yapılacak olan belli. türk askeri bölgeye girecek ve dümdüz edip çıkacak. fazlasıyla oyaladılar ve geç kaldık. açıklamanın üzerine f16 lar uçuş yapıp bölgeye intkal etmeliydi. onların anladıkları dil bu. sert ve kararlı duruştan bir adım bile geri durmamak.
tehditin asıl amacı " ben suriyeden askerlerimi çekiryorum ancak gözüm hala suriyenin üzerinde olacak , büyük israil devleti kurmak için beslediğim ypg-pyd unsurları benim orada diktiğim tohumdur.onlara fazla elinizi sürmeyin."demektir.buna karşın türkiyenin ülkemizin güneyinde asla terör devleti kurulmasına izin vermeyiz kararı ve barındırdığı mülteci sayısından ötürü güvenli bölge isteği haklı ve doğru bir karardır.bu istekle savaş hattının ileriye taşınıp bir yandan büyük israil projesi karşı adım atmış olup diğer yandanda suriyenin geleceğinde muhalifler adına temsilci olarak sorunun çözümünde masada elinde önemli kozu olacaktır.