[15-19 ağustos] askeri ve diplomatik gelişmeler

11 ağustos ile 15 ağustos 2018 tarihleri arasında yaşanan önemli askeri ve diplomatik gelişmeleri sizler için derledim. toplam 24 madde var.

1.) suudi arabistan'ın, (pyd'nin kontrolünde bulunan) suriye'nin kuzey doğusundaki imar ve alt yapı çalışmaları için koalisyon güçlerine 100 milyon dolar bağışta bulunduğu bildirildi.

2.) kişisel servetleri milyar dolarlara ulaşan 59 çinli iş adamının, ali baba'nın kurucusu jack ma başkanlığında yatırım ve görüşmeler için türkiye'ye geleceği bildirildi.

3.) abd, suriye'de pyd kontrolündeki bölgeye aktaracağı 230 milyon dolarlık fonu dondurma kararı aldı. bu miktarı suudi arabistan ve bae'nin sağlayacağı belirtildi.

4. ) abd'nin dolar saldırısı sonrası "türkiye'nin başarılı olması için dua ettiğimizin bilinmesini isterim." diyen ımran khan, ulusal meclisteki oylamayla resmen pakistan'ın yeni başbakanı oldu.

5.) almanya'nın sosyal demokrat parti genel başkanı andrea nales, abd'nin karşı çıktığı kuzey akım 2 projesinden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

6.) ırak başbakanı haydar el ibadi'nin türkiye ziyaretinde gündeme gelen ovaköy sınır kapısı’nın açılması durumunda barzani yönetimi türk mallarından vergi alamayacak, mallar musul ve bağdat’a doğrudan nakledilecek.

7.) tsk, geçtiğimiz hafta 7'si sözde lider kadroda olmak üzere toplam 52 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

8.) beşar esad, idlib operasyonu öncesi ülkesindeki silahlı çatışmalara katılan muhaliflerin ve bazı vatandaşların affedilmesini öngören kararnameyi imzaladı.

9.) çin hükümetince yayınlanan "çin ve dünya ticaret örgütü" başlıklı kitapta çin'in, türkiye ile el ele vererek güçlerini birleştirip iki ülkenin ticaretinin ortak kazanca dayalı bir doğrultuda gelişmesini sağlamayı hedeflediği yer aldı.

10.) f-35 ortak program ofisi, tüm f-35 ortaklarıyla mevcut program planlarını sürdüreceğini ve gelecekteki politika talimatlarına uyacağını açıkladı.

11.) ypg ile pkk’nın aynı olduğunu söyleyen abd’nin eski ankara büyükelçisi james jeffrey, abd dışişleri bakanlığı suriye’den sorumlu özel temsilcisi oldu.

12.) ingiltere merkezli financial times gazetesi, abd'de trump'ın, türkiye ile abd arasındaki anlaşmazlığı, 8 kasım'da yapılacak kongre ara seçimlerinde evanjeliklerin daha fazla oyunu almak için kullandığını iddia etti.

13.) adıyaman'da iki gün önce mermer ocağını ateşe verip kaçan pkk'lı teröristler ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada dört askerimiz şehit oldu.

14.) türk halkının "annan planı" ile tanığı bm eski genel sekreteri kofi annan hayatını kaybetti.

15.) ingiltere'nin önde gelen döviz şirketlerinden ıce, kasalarında tl kalmadığını açıkladı. şirket, tl alımlarının geçen aya kıyasla yüzde 24 bin arttığını açıkladı.

16.) ırak'taki federal mahkeme seçim sonuçlarını onayladı. ülkede 12 mayıs'taki milletvekili seçimleri sonrası yapılan itiraz ile elle sayılan oy pusulaları sonucu değiştirmemişti.

17.) çin dışişleri bakanlığı sözcüsü, çin'in türkiye'nin karşı karşıya olduğu ekonomik zorlukların üstesinden gelebileceğine inandığını belirtti.
,
18.) türkiye’nin dakka büyükelçisi öztürk, "darbe girişiminden hemen sonra fetö’nün ticaret odasını kapattılar. fetö’yle iltisaklı kişiler ülkeden gönderiliyor." dedi.

19.) milli savunma bakanı hulusi akar ve mit başkanı hakan fidan, rusya savunma bakanı sergey şoygu'nun davetlisi olarak rusya'ya resmi ziyaret gerçekleştirdi.

20.) ekonomi bakanı albayrak, fransız mevkidaşı le maire ile görüşmesinde abd’nin yaptırım uygulamalarına karşı birlikte hareket etme konusunda mutabık kaldıklarını söyledi.

21.) abd savunma bakanı jim mattis, türk ve amerikan askerlerinin menbiç'te ortak devriyeler gerçekleştirmeleri için gereken eğitimlerin 3 güç içinde başlayabileceğini söyledi.

22.) geçtiğimiz günlerde türkiye'ye "güçlerimizi birleştirelim" çağrısı yapan çin, türkiye'ye 1 milyar dolarlık yatırım yapma kararı aldı.

23.) dışişleri bakanı çavuşoğlu ile ortak basın toplantısında konuşan sırbistan dışişleri bakanı dacic, "sırbistan hiçbir zaman türkiye'ye karşı çalışacak bir koalisyonun içinde yer almayacaktır" dedi.