[15 - 19 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler

14 mayıs akşamından bu yana yaşanan ve önemli gördüğüm askeri ve diplomatik gelişmeleri derledim.

çin dışişleri bakanlığı sözcüsü geng shuang bugünkü basın brifinginde 'çin'in bir ticaret savaşı istemediğini, ancak bundan da korkmadığını' belirterek "biri bu savaşı başlattıysa, sonuna kadar savaşırız" ifadelerini kullandı.

israil başbakanı netanyahu, arap-islam ülkeleriyle iran’a karşı 'aynı safta' yer aldıklarını vurgulayarak, 'iran'ın saldırganlığını püskürtme konusunda birlik içindeyiz' dedi.

rusya devlet başkanı vladimir putin'in dış politika yardımcısı yuri ushakov, s-400 füze savunma sistemlerinin türkiye'ye tesliminin ertelenmesinin söz konusu olmadığını açıkladı.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, teslimatı erteleneceği iddia edilen s-400'ler ile ilgili, “bu bitmiş bir anlaşmadır. bunu konuşmanın zamanı da değil.” dedi.

abd başkanı trump, "orta doğu'ya 120 bin asker göndereceğim haberleri yalan, gerekirse çok daha fazlasını yollayabilirim" dedi.

vermont senatörü ve 2020 başkan aday adayı demokrat bernie sanders, "nihayetsiz savaşlar arzu eden ulusal güvenlik danışmanı bolton'u durdurmalıyız" dedi.

ırak'ın moskova büyükelçisi aydar mansur hadi, ırak hükümetinin rusya’dan s-400 hava savunma sistemleri alınması yönünde karar aldığını açıkladı.

cumhurbaşkanı erdoğan ve rusya cumhurbaşkanı putin’in, suriye’nin kuzeybatısı için ortak çalışma grubu kurulması konusunda anlaştıkları açıklandı.

unıcef, suudi arabistan'ın başını çektiği koalisyon güçlerinin yemen'e başlattığı saldırlarda bu zamana kadar 7300 yemenli çocuğun öldürüldüğünü açıkladı.

venezuela'nın bm cenevre ofisi nezdindeki daimi temsilcisi büyükelçi valero, hükümet ve muhalefetin norveç'in ara buluculuğunda oslo'da iki görüşme gerçekleştirdiğini doğruladı.

güney kıbrıs ile fransa askeri işbirliğini artırma kararı aldı. rum savunma bakanı savvas angelides, adanın batısında yer alan baf kentindeki havaalanının askeri kısmı ile larnaka yakınlarındaki bir deniz üssünü fransız askerlerinin kullanımına açacaklarını duyurdu.

abd başkanı trump, abd'nin türkiye'den yaptığı çelik ithalatına uyguladığı yüzde 50 oranındaki gümrük vergisinin yüzde 25'e indirildiğini açıkladı.

abd'nin, 'türkiye'yi vergi avantajı sağladığı gelişmekte olan ülkeler listesinden çıkarması' kararı bugün yürürlüğe giriyor. mart ayında açıklanan karara gerekçe olarak türkiye'nin "ekonomik olarak yeterince gelişmiş olması" gösterilmişti.

ab öncülüğünde uluslararası temas grubu, caracas'taki üst düzey müzakerelerin bir parçası olarak devlet başkanı maduro ve muhalefet lideri juan guaido ile görüştü. temas grubu üyeleri: fransa, almanya, italya, ispanya, portekiz, isveç, ekvador, kosta rika, bolivya ve uruguay.

devlete ait önemli bilgileri sızdırdığı iddia edilen venezuela istihbarat servisi (sebın) eski başkanı general jesus alberto hernandez, caracas’ta bir otelde ölü halde bulundu.

ıkby hükümet sözcüsü sefin dizayi, musul’un sincar ilçesinde konuşlanan terör örgütü pkk’nın bölgede kaos çıkardığını belirterek, örgütün bir an önce sincar’ı terk etmesi gerektiğini yineledi.

ypg'nin, sdg saflarında tel rıfat'ta savaşmayı kabul etmeyen 500 arap'ın silahına el koyarak örgütten uzaklaştırdığı bildirildi.

suudi arabistan dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada, "iran’la bölgede savaş istemiyoruz ancak herhangi bir saldırıda tüm gücümüzle karşılık vermeye hazırız" denildi.

iran devrim muhafızları genel komutanı general hüseyin selami, bölgede abd'ye büyük bir yenilgi tattıracaklarını ifade ederek, “savaş peşinde değiliz ama savaştan da korkmuyoruz” dedi.

fas ordusu’nda kullanılmak üzere geçen yıl açılan taarruz helikopteri ihalesi’ni boeing’in ah-64 modeli kazandı. ihalede ah-64 ile birlikte tusaş t129 atak yarışmıştı.

başbakan sebastian kurz’un koalisyon hükümetini sürdürmeme kararını açıklamasının ardından avusturya erken seçim sürecine girdi. cumhurbaşkanı van der bellen erken seçimin eylül ayında yapılacağını açıkladı.

iran hükümeti, ihracattan elde edilen 30 milyar doları ülke dışında tutan iş adamlarını yargı erkine havale edeceğini açıkladı.

sudan'da askeri geçiş konseyi, 72 saatlik aranın ardından yarın muhalefetle görüşmelere devam edileceğini açıkladı.

önceki arşiv: [10 - 14 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler