[15 - 19 temmuz] askeri ve diplomatik gelişmeler

iran dışişleri bakanlığı sözcüsü abbas mousavi, iran’ın, avrupa birliği'ne 2015 yılında imzalanan ‘iran nükleer anlaşması’na dair yükümlülüklerini yerine getirerek anlaşmayı kurtarma çağrısı yaptığını duyurdu.

suriye'nin moskova büyükelçisi haddad, s-400'ler ile ilgili, “türkiye şu anda rusya ile birlikte astana sürecinin garantör ülkesi olduğundan ve adımlarını rusya ile koordine ettiğinden, bu konu ilgi alanımızda bulunmuyor” dedi.

pentagon sözcüsü sean robertson yaptığı açıklamada, ”suriye’nin kuzeyine (türkiye tarafından) yapılacak tek taraflı bir saldırıdan endişe duyuyoruz. özellikle abd askerlerinin olduğu yere yapılacak böyle bir hamle kabul edilemez.” dedi.

avrupa birliği, doğu akdeniz'deki sondaj çalışmalarıyla ilgili türkiye'ye karşı aldığı yaptırım kararını açıkladı. karar kapsamında fon kesintisi ve üst düzey toplantıların şimdilik yapılmaması bulunuyor.

ab dış ilişkiler ve güvenlik politikaları yüksek temsilcisi mogherini, "iran'ın nükleer anlaşmayı yeniden tam olarak uygulaması için çalışacağız" dedi.

rus dışişleri bakan yardımcısı gruşko ab'nin, doğu akdeniz'deki sondaj çalışmaları nedeniyle türkiye'ye yaptırım kararı almasını desteklemediklerini söyledi.

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu, ab'nin yaptırım kararı ile ilgili, "ab'nin bize ihtiyacı var. aldıkları kararların uygulanmasının da mümkün olmadığını kendileri de biliyor. rum kesimini tatmin etmek için kıytırıktan kararlar almak durumda kaldılar." dedi. çavuşoğlu, "türkiye'ye yönelik böyle kararlar alırsanız faaliyetlerimizi artıracağız. doğu akdeniz'e dördüncü gemiyi de göndereceğiz. rum kesimi de ab'yi arkasına almasın. rum kesimini muhatabı kktc'dir. bir an önce akıllarını başlarına alsınlar.'' ifadelerini kullandı.

enerji ve tabii kaynaklar bakanı fatih dönmez, fatih, yavuz ve barbaros gemilerinin ardından mta oruç reis sismik araştırma gemisinin marmara'daki faaliyetlerinin ardından doğu akdeniz'e gönderileceğini duyurdu.

ab'nin yaptırım kararının ardından açıklama yapan çin, "doğu akdeniz'de olanları büyük bir dikkatle izliyoruz. çin hem kıbrıs, hem de türkiye ile dostane ilişkiler sürdürmekte." ifadelerini kullanırken, türkiye'ye yaptırım kararı almasını desteklemiyoruz.

kuzey kore, abd'nin güney kore ile ortak askeri tatbikat düzenlemeye devam etmesi halinde, washington ile yeniden başlatılması yönünde mutabakata varılan çalışma düzeyindeki nükleer görüşmelerin etkileneceği uyarısında bulundu.

abd dışişleri bakanı pompeo, iran’ın ortak tehdit olduğunu savunarak “suudi arabistan ve birleşik arap emirlikleri gibi arap ülkeleri, yahudi devleti israil gibi, onlarda bizim gördüğümüz ortak tehdidi görüyor” dedi.

kktc başbakanı ersin tatar, son dönemde doğu akdeniz'de gerginliğin tırmanmasıyla ilgili, “sıcak çatışmadan en fazla güney kıbrıs korksun. herhangi bir gerilim veya allah korusun, çatışma durumunda esas kaybedecek olan güney kıbrıs'tır” dedi.

yeni devlet başkanı zelenskiy'in putin ile görüşmesine rağmen ukrayna, rusya'ya yönelik ekonomik yaptırımlarını (31 aralık 2020) sürdürme kararı aldı.

brezilya'da yüksek mahkeme, devlet başkanı bolsonaro'nun oğlu senatör bolsonaro'nun hesabında şüpheli mevduat hareketlerine rastlandığı gerekçesiyle başlatılan soruşturmayı, soruşturmanın başlangıcında delillerin yargıç onayı olmadan toplandığını belirterek askıya aldı.

abd dışişleri bakanlığı sözcüsü morgan ortagus, türkiye'nin s-400 edinmesine yönelik, "nasıl bir yaptırım uygulanacağı konusunda henüz bir değerlendirmemiz yok ve önceden de belirtemiyoruz" dedi.

rusya başbakan yardımcısı yuriy borisov, "türkiye'ye rus yapımı savaş uçakları teslim edilmesini içeren bir anlaşma için görüşmeler yapılması olası ihtimaldir." dedi.

erbil başkonsolosluğu'nda görevli bir türk diplomat, sık sık türk diplomatların yemek yemek için gittiği bir restoranda susturucu silahla düzenlenen saldırıda şehit oldu.

güney kıbrıs rum yönetimi dışişleri bakanı nikos hristodoulidis, "türkiye ile iş birliği tüm tarafların faydasına olur." dedi.

sudan'da askeri geçiş konseyi ile muhalefeti temsil eden özgürlük ve değişim bildirgesi güçleri ittifakı arasında 39 aylık geçiş sürecini başlatacak ön anlaşma niteliğindeki siyasi belge imzalandı.

filipinler devlet başkanı duterte, izlanda’nın kendisini bm’ye şikâyet etmesi hakkında ‘beyaz adamlar tarafından yargılanmak istemediğini, bunun aptallık olacağını’ söyledi.

abd, resmi açıklama yaparak türkiye'yi f-35 programından çıkardıklarını açıkladı. öte yandan beyaz saray, f-35'lerin eğitimi için gönderilen türk pilotların türkiye'ye gönderileceğini belirtti.

abd temsilciler meclisi, başkan donald trump'ın iki kez veto ettiği abd'nin suudi arabistan'a yapmayı planladığı silah satışını engelleyecek 3 tasarıyı tekrar onayladı.

dışişleri bakanlığı, abd'nin f-35' kararına ilişkin, "abd’yi ilişkilerimizde onarılmaz yaralar açacak bu hatadan geri dönmeye davet ediyoruz." açıklamasında bulundu.

nato genel sekreteri stoltenberg, "türkiye'nin nato'ya katkısı ve nato'nun türkiye ile iş birliği, f-35'lerden çok daha derin ve kapsamlıdır. s-400 meselesini küçümsemiyorum, ancak bir nato müttefiki olarak türkiye s-400'lerden çok daha fazlasıdır." dedi.

rusya'ya ait sivil ve askeri silah teknolojileri şirketi olan rostec'in başkanı chemezov, rusya'nın türkiye ile görüşmeye hazır olduğunu söyleyerek, türkiye'ye su-35 avcı uçağı satışı için yeşil ışık yaktı.

abd, suriye’nin güneyinde desteklediği, ancak bir süre önce yardımı kestiği suriyeli muhaliflerin özgür suriye ordusu’na yeniden eğitim vermeye başladı. eğitimin ışid hücreleri ve iran destekli silahlı gruplara karşı olduğu belirtiliyor.

ak parti, chp, mhp ve iyi parti, doğu akdeniz'de hidrokarbon arama çalışmalarıyla ilgili ortak bildiri yayımladı. bildiride, ''devletimizin doğu akdeniz'deki arama çalışmalarını doğru ve yerinde buluyoruz'' denildi.

milli savunma bakanı akar, beraberinde genelkurmay başkanı güler ve kuvvet komutanları ile suriye sınırındaki birliklerde denetlemelerde bulunmak üzere hatay’da.

savunma sanayii başkanı ismail demir abd'nin f-35 kararıyla ilgili, "askıya alma kelimesi kullanılıyor, çıkartılma kelimesi değil. çıkartılmanın kendine has hükümleri olabilir, o devrede yok." dedi.

avrupa birliği komisyonu, türkiye'deki mültecilere destek olmak üzere 1.410 milyar euro tutarında özel tedbiri kabul etti.

gkry lideri anastasiadis'in, 'görüşme çağrısı' yapan kktc lideri mustafa akıncı’yla görüşmeye hazır olduğu açıklandı.

abd başkanı trump, türkiye'nin s-400 alımı ve f-35 programından çıkarılması sonrasında yaptığı açıklamada, "s-400 konusunda türkiye’ye şu anda yaptırım arayışında değilim.” dedi.

türk savaş uçaklarının kerkük'ün kuzeybatısında yer alan terör örgütü pkk'nın kamplarını bombaladığı bildirildi.

litvanya’ya iki adet f-35 beşinci nesil savaş uçağı teslim edildiği bildirildi.

doğu akdeniz’deki arama çalışmalarıyla ilgili bilgi veren enerji ve tabii kaynaklar bakanı fatih dönmez, çin ve rusya gibi ülkelerle işbirliği olasılığı hakkında, “türkiye petrolleri bazı şirketlerle görüşme yapıyor” dedi.

bahreyn dışişleri bakanı halid bin ahmed el halife, washington'daki 'dinlerin özgürlüğü' adlı konferansta israil dışişleri bakanı yisrael katz ile bir araya geldi.

fas'ta mahkeme, biri norveç diğeri danimarka vatandaşı iki kadın turistin çadırda öldürülmesiyle ilgili davada 3 sanığı idam cezasına çarptırdı.

kktc cumhurbaşkanı akıncı, rum yönetimi lideri nikos anastasiadis ile görüşmesi öncesi, "hepimiz sayın rum liderden açıklık istiyoruz. sayın rum lider ne istiyor? amacı ne? kıbrıs'ta nasıl bir gelecek öngörüyor? farklı ortamlarda farklı söylemler dönemi artık bitmelidir" dedi.

önceki arşiv: [10 - 14 temmuz] askeri ve diplomatik gelişmeler