[16-21 kasım] askeri ve diplomatik gelişmeler

16 kasım ile 21 kasım arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi kaşıkçı cinayetinin emrini veliaht prens selman'ın verdiği raporu ve suriye'deki tsk operasyonları.

1.) macaristan'ın ankara büyükelçisi gabor kiss, "macaristan olarak türk konseyi ülkelerine daha yakın olmak istiyoruz." dedi.

2.) geçen seneden bu yana nijer-cezayir sınırında yapılan petrol arama çalışmaları neticesinde bölgede ülkenin en büyük petrol yataklarından biri keşfedildi.

3.) cıa, cemal kaşıkçı'nın öldürülmesi emrini suudi arabistan veliaht prensi selman'ın verdiği sonucuna ulaştı.

4.) yazar ve yorumcu pepe escobar, cumhurbaşkanı erdoğan'ın 'anayasa darbesiyle' görevden alınan eski brezilya devlet başkanı rousseff'e ‘dikkat et, senin peşindeler' diyerek uyardığını söyledi.

5.) orta afrika cumhuriyeti'nde hristiyan anti-balaka militanları ile çoğunluğu müslümanlardan oluşan barış için birlik gurubu arasında yaşanan çatışmalarda 37 kişi öldü. 20 bin kişi şehri terk ederek ormana kaçtı.

6.) abd dışişleri bakanı pompeo ile görüşen dışişleri bakanı çavuşoğlu'nun s-400 anlaşmasına ilişkin, "mevcut anlaşma tamamlandı, bunu iptal edemem" dediği bildirildi.

7.) azerbaycan lideri aliyev, bu yıl bakü’de düzenlenen askeri geçitlere türk askerinin katılmasının tüm dünyada büyük ilgi uyandırdığını ve bir daha birliğimizi sergilediğini söyledi.

8.) venezuella devlet başkanı maduro, kendisine yöneltilen ‘diktatör’ eleştirilerine, 'diktatör değilim, mütevazıyım' şeklinde yanıt verdi.

9.) abd'li yetkililer her ne kadar dsg ile ilişkimiz geçişi dese de, dsg sözcüsü kino, ışid'den sonrası dönemler için de koalisyonla bir takım anlaşmalarının olduğunu söyledi.

10.) abd, önceki senelerde çekimser kaldığı israil'in golan tepeleri'ni işgalini kınayan bmgk kararına bu yıl ilk kez karşı çıktı.

11.) cinayet ile ilişiği olan 18 kişiye ülkeye giriş yasağı getiren almanya, şimdi de suudi arabistan'a silah ihracatını tamamen durdurdu.

12.) kuzey kore'nin, güney kore sınırındaki askerden arındırılmış bölgedeki 10 nöbet noktasını anlaşma kapsamında imha ettiği bildirildi.

13.) afrin'de bozgunluk, yağma ve hırsızlık yapan öso gruplarına yönelik helikopter destekli tsk ve öso operasyonu devam erdi. ihtilaf çıkaran grubun suud ve bae destekli olduğu ileri sürülüyor.

14.) yemen'de husiler, ülkede barışın sağlanması için suudi arabistan ve bae'nin füze saldırılarına son vermesi çağrısında bulundu.

15.) afganistan yüksek barış şurası, taliban ile abd'nin yabancı güçlerin afganistan'dan çekilmesi konusunda uzlaşma sağladığını açıkladı.

16.) ırak türkmen cephesi başkanı salihi, ırak'ta kurulan yeni hükümet kabinesinde türkmenlere yer verilmediği takdirde sokak gösterilerine başlayacaklarını açıkladı.

fransa cumhurbaşkanı macron, "avrupa daha güçlü olmalı ve daha bağımsız hale gelmeli." dedi.

beyaz saray'da abd yönetiminin suudi arabistan'la ilişkilerini belirleyen politikaların yapımından sorumlu olan kirsten fontenrose istifa etti.

abd başkanı donald trump, “fethullah gülen’in iadesi gündemimizde yok” dedi.

almanya'nın cemal kaşıkçı cinayetine ilişkin yaptırım kararının ardından fransa dışişleri bakanı drian, "biz de bildiklerimizle hızlı bir şekilde birçok yaptırım uygulayacağız." dedi.

savunma bakanı hulusi akar, "abd’den söz verdiği gibi terör örgütü ypg ile işbirliğini kesmesini bekliyoruz. deaş büyük oranda etkisiz hale getirilmesine rağmen abd’nin terör örgütü ypg’ye kamyon ve uçaklarla silah ve mühimmat vermesi kabul edilemez." dedi.

yunanistan ortodoks kilisesi, din adamlarının memurluktan çıkarılmasına yönelik başbakan çipras ve başpiskopos ieronomios arasında varılan mutabakatı reddetti.

nato genel sekreteri stoltenberg, "avrupa'nın savunma girişimlerinin nato'ya alternatif olmaması gerektiğini açık şekilde ifade ettim. nato, avrupa güvenliğinin temel taşı." dedi.

milli savunma bakanı akar ve mit müsteşarı fidan, rusya'ya giderek rusya savunma bakanı sergey şoygu ve diğer yetkililerle görüştü.

rusya kommersant gazetesi, türk akımı'nın deniz etabının açılışı için türkiye'de bulunan putin'in, kremlin'de bile bu kadar alkış almadığını vurguladı.

suudi dışişleri bakanı cubeyr, cıa'in "kaşıkçı'nın öldürülmesi talimatını veliaht prens muhammed bin selman'ın verdiğine yönelik" değerlendirmesinin yanlış olduğunu söyledi. cubeyr, "erdoğan, kaşıkçı talimatının veliaht prens'ten geldiğini kastetmedi" açıklamasında da bulundu.

abd savunma bakanlığı sözcüsü eric pahon, kongre ile türkiye’ye rus s-400 füze savunma sistemine alternatif olarak ne sunabileceklerini görüştüklerini söyledi.

ürdün parlamentosunda farklı partilerden oluşan heyet, esad'ı ziyaret etti ve açıklama yaptı: suriye, batı müdahalelerine karşı birincil savunma hattı olarak işlev görüyor

türkiye, rusya ve iran'ın 28-29 kasım tarihlerinde suriye konusunu görüşmek için kazakistan'da bir araya geleceği açıklandı. bm yetkilileri ve ürdün'ün, gözlemci olarak davet edildiği bildirildi.

almanya, suudi arabistanlı gazeteci cemal kaşıkçı cinayetiyle ilişkisi bulunan 18 kişiye ülkeye giriş yasağı getirdi.

önceki arşiv:

[10-16 kasım] askeri ve diplomatik gelişmeler