[18-22 eylül] askeri ve diplomatik gelişmeler

18 eylül ile 22 eylül 2018 tarihleri arasında yaşanan önemli askeri ve diplomatik gelişmeleri 16 maddeye sığdırdım. geçtiğimiz haftanın en önemli haberi türkiye ile rusya arasındaki idlib anlaşması ve (sonrasında lazkiye'ye yapılan israil saldırısı) rus uçağının düşmesi ile gerilen rusya-israil ilişkileri.

1.) kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti'nin karasularına izinsiz giriş yapan yunanistan bayraklı bir gemiye el konuldu.

2.) rusya devlet başkanı putin, düşen rus uçağına dair bilgileri paylaşmak üzere moskova'ya giden hava kuvvetleri komutanı norkin liderliğindeki israil askeri heyetini kabul etmedi.

3.) iran'daki askeri geçit törenine düzenlenen saldırıda 11 kişinin öldüğü, 30 kişinin de yaralandığı açıklandı. tahran yönetimi saldırının sorumlusu olarak abd'yi gösterdi.

4.) pakistan başbakanı ımran khan, ilk yurt dışı ziyaretini suudi arabistan'a yaptı.

5.) son bir haftada, üçü sözde lider kadroda olmak üzere 56 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

6.) rusya dışişleri bakanı lavrov, "suriye'nin toprak bütünlüğüne en büyük tehdit fırat'ın doğusundaki abd kontrolünde bulunan (pyd) bölgeden geliyor." dedi.

7.) hindistan, abd'nin yaptırımlarına karşılık iran'dan petrolünü kendi para birimi ile alacak.

8.) fransa cumhurbaşkanı macron, avrupa birliği'nin tehlikede olduğunu ve derin bir reforma ihtiyaç duyduğunu belirtti.

9.) 2016 yılında vietnam'da oyların yüzde 91'ini alarak devlet başkanı olan tran dai quang, 61 yaşında hayatını kaybetti.

10.) türkiye'nin tunus büyükelçisi ömer faruk doğan,bir türk savunma sanayi şirketi ile tunus savunma bakanlığı arasında tunus'ta ilk aşamada çelik yelek daha sonra da zırhlı araç üretimi için görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

11.) 'amerikan saçmalıkları' devam ediyor: abd, çin’in rusya’dan s-400 hava savunma sistemlerini alması nedeniyle bu ülkenin savunma bakanlığı çalışanlarına karşı yaptırım kararı aldı.

12.) iran dışişleri bakanı muhammed cevad zarif, iran'da askeri geçit törenine düzenlenen ve aralarında devrim muhafızlarının da bulunduğu 11 kişinin öldüğü saldırının sorumlusunun abd ve terörün bölgesel destekçileri olduğunu ifade etti.

13.) rusya devlet başkanı putin, rusya ve ermenistan arasındaki ilişkilerin 'müttefiklik' seviyesinde olduğunu söyledi.

14.) suriye’de rus uçağının düşürülmesinin ardından moskova yönetimi suriye’nin doğu akdeniz kıyılarında hava ve deniz trafiğini durdurdu.

15.) pakistan’da tutuklu bulunan eski başbakan navaz şerif ve kızı meryem navaz serbest bırakıldı.

16.) idlib anlaşmasından memnun olduğunu söyleyen hizbullah lideri hasan nasrallah, şam yönetiminin talebi sürdükçe suriye'de kalacaklarını söyledi.

geçtiğimiz arşiv: [14-18 eylül] askeri ve diplomatik gelişmeler