18 ağustos 2018 merkel-putin görüşmesi

rusya devlet başkanı vladimin putin dün berlin'in kuzeyindeki meseberg şatosu'nda almanya başbakanı angela merkel'le bir araya gelmişti. suriye ve ukrayna krizlerinin ele alındığı görüşmede putin, avrupalılardan suriye'nin yeniden imarına katılmalarını isteyerek "insani yardımlarla suriye'nin güçlendirilmesi çok önemli" şeklinde konuştu.

rus lider, sadece avrupa'da değil lübnan, ürdün ve türkiye gibi komşu ülkelerde milyonlarca suriyeli mültecinin varlığına dikkat çekti.

almanya başbakanı merkel ise suriye'de henüz siyasi sürecin başlamadığını dile getirdi.

suriye'nin birçok bölgesinde savaş koşulları sona ermesine rağmen henüz bir barış düzeninin oluşmadığını kaydeden merkel, bu barış düzenine anayasa reformu ve seçimlerin de dahil olduğunu söyledi.

merkel, idlib'in kuzeyinde insani bir felaketin önlenmesi konusunda da uyardı.

putin - merkel görüşmesinde doğal gaz sevkiyatının güvenliği de gündeme geldi. rusya'nın doğal gaz sevkiyatının güvenilir olduğunu belirten putin, rus gazını rusya'dan doğrudan almanya'ya taşıyacak olan kuzey akım 2 adlı boru hattının güveni daha da iyileştireceğini söyledi. yeni boru hattının inşasından sonra ukrayna üzerinden gaz geçişinin devam edebileceğini de belirten putin “asıl mesele ukrayna üzerinden bu geçişin ekonomik şartlara uygun olup olmamasıdır” şeklinde konuştu.

ayrıca putin görüşmeden önce iran ile yapılan nükleer anlaşmanın korunması konusuna değinileceğini de belirtmişti.

görüşmesinden sonra konuşan kremlin sözcüsü dmitriy peskov, rusya, türkiye, almanya ve fransa liderleri arasında suriye konusunda planlanan dörtlü zirveyle ilgili olarak "dörtlü format, berlin'de ele alındı. putin ve merkel, gelecekte görüşmenin seviyesinin yükseltilmesi için bu formatın öncelikle uzmanlar ve yardımcılar düzeyinde yapılması konusunda anlaştı" dedi.
son zamanların en önemli ve kritik önemde olan görüşmelerinden. suriye ve doğal gaz temalı görüşmede türkiye'nin bölgedeki aktör rolü masada konuşulanlar arasında. medyaya yansıyanlara göre de bizim için faydalı sonuçlandı.
avrupa da amerika'yı dışlamaya başladı gibime geliyor. suriye zirvesi önce tr-rus-ıra olarak başlamıştı şimdi fransa ve almanyada eklendi. amerika hala daha yok. trump bakalım ne yapacak :d