18 eylül 2018 rus uçağının düşürülmesi

rusya savunma bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, dün hmeymim üssü yakınlarında 14 askerle birlikte radardan kaybolan il-20 tipi uçağının suriye ordusunun s-200 savunma sisteminden fırlatılan bir füzeyle vurulduğu belirtildi. açıklamaya göre israilli pilotlar uçağı suriye hava savunma sisteminin bulunduğu bölgeye sürükleyip kalkan olarak kullandı.
(tr.sputniknews.com)

birçok rus kaynağına göre 15 kişi ölmüştür.
rusya'nın konuyla ilgili açıklamaları:

- lazkiye saldırısını 4 israil f-16’sı düzenledi.

- ıl-20 tipi rus uçağı suriye ordusunun s-200 savunma sisteminden fırlatılan bir füzeyle vuruldu. bununnedeni olarak da israilli pilotların uçağı suriye hava savunma sisteminin bulunduğu bölgeye sürükleyip kalkan olarak kullanması gösterildi.

- rusya, israil’in bu eylemine gerektiği gibi karşılık verme hakkını ellerinde bulundurduklarını açıkladı.

- uçağın düşürülmesinden israil sorumlu tutuldu. israil’in bu hareketi ‘düşmanca’ olarak tanımlandı. konaşenkov, “israil hava kontrol sistemleri ve f-16 pilotları rus uçağını görememiş olamaz, zira uçak 5 kilometre irtifadan sonra inişe geçmişti. kasıtlı olarak bu provokasyonu yaptılar” dedi.

- israil, uçak düşmeden 1 dakika önce kırmızı hat’ üzerinden moskova’ya saldırıya ilişkin bilgi verdi. buu kısa sürede uçağın güvenli hatta çekilmesinin imkansız olduğu belirtildi.

- uçağın enkazına ulaşıldı, 15 rus askeri öldü.

israil ordusu, düşen rus uçaklarıyla ilgili twitter üzerinden bir açıklama yaptı. rus askerlerinin ölümünden üzüntü duyduklarını belirten israil, uçağın suriye hava savunma sistemleri tarafından vurulduğunun altını çiziyor. öte yandan açıklamada suçlunun esad rejimi, onları destekleyen hizbullah ve iran olduğu söyleniyor.
"putin: düşen il-20 ile türkiye tarafından vurulan su-24'ü karşılaştırmayın" başlıklı haberden:

rusya cumhurbaşkanı: 2015 yılında türk savaş uçağı, rus bombardıman uçağı su-24'e kasıtlı olarak saldırdı ve düşürdü. il-20'nin durumu ise farklı. burada trajik ve tesadüfi olaylar zincirinden bahsedilebilir, nitekim uçağımızı israil uçağı vurmamıştır.
(topwar.ru, 18.09.2018)

putin'in söylediklerine bakılırsa rusya-israil ilişkilerinde, bizdeki kadar büyük bir gerilim yaşanmayacak. 'ortalık karışacak' diyenler abartmış olur.

yalnız şunu da anlıyoruz ki, su-24 olayı artık her yerde karşımıza çıkacak.
saldırılar ile devletlerin birbirine sabır testi yaptığını düşünüyorum. bu olursa ne tepki verir minvalinden. ucu savaş kadar gidecek bu sabır testinde bir devlet artık yeter deyip savaş açıp herkes çil yavrusu gibi birbirinin gerçek dostlarının kanatları altında ittifak yapıp bir dünya savaşı çıkarmak niyetinde.
dünya her yüzyılda savaşlar ile ekonomik krizler ile şekil alır ve o yüzyıl o şekilde gelişir. yüzyılların en --30'lu tarihlerine kadar hepsi kesinleşir ona göre hareket edilir. tarih tekerrür eder.