18 eylül 2018 rus uçağının düşürülmesi

rusya'nın konuyla ilgili açıklamaları:

- lazkiye saldırısını 4 israil f-16’sı düzenledi.

- ıl-20 tipi rus uçağı suriye ordusunun s-200 savunma sisteminden fırlatılan bir füzeyle vuruldu. bununnedeni olarak da israilli pilotların uçağı suriye hava savunma sisteminin bulunduğu bölgeye sürükleyip kalkan olarak kullanması gösterildi.

- rusya, israil’in bu eylemine gerektiği gibi karşılık verme hakkını ellerinde bulundurduklarını açıkladı.

- uçağın düşürülmesinden israil sorumlu tutuldu. israil’in bu hareketi ‘düşmanca’ olarak tanımlandı. konaşenkov, “israil hava kontrol sistemleri ve f-16 pilotları rus uçağını görememiş olamaz, zira uçak 5 kilometre irtifadan sonra inişe geçmişti. kasıtlı olarak bu provokasyonu yaptılar” dedi.

- israil, uçak düşmeden 1 dakika önce kırmızı hat’ üzerinden moskova’ya saldırıya ilişkin bilgi verdi. buu kısa sürede uçağın güvenli hatta çekilmesinin imkansız olduğu belirtildi.

- uçağın enkazına ulaşıldı, 15 rus askeri öldü.

israil ordusu, düşen rus uçaklarıyla ilgili twitter üzerinden bir açıklama yaptı. rus askerlerinin ölümünden üzüntü duyduklarını belirten israil, uçağın suriye hava savunma sistemleri tarafından vurulduğunun altını çiziyor. öte yandan açıklamada suçlunun esad rejimi, onları destekleyen hizbullah ve iran olduğu söyleniyor.