[19 - 23 haziran] askeri ve diplomatik gelişmeler

bu arşivde öne çıkan iki konu abd-iran arasında yaşanan gerginliğin sıcak temasa dönüşmesi (düşürülen abd iha'sı) ve doğu akdeniz hakkında yapılan açıklamalar...

amerika’nın iran özel temsilcisi brian hook, tahran’ın müzakere için tüm arabuluculuk önerilerini reddettiğini belirterek iran’a daha fazla yaptırım uygulanacağını açıkladı.

etiyopya'da amhara eyaletindeki başarısız darbe girişimi sırasında öldürülen eyalet başkanı ve danışmanının ardından genelkurmay başkanı general seare mekonnen'in de (korumaları tarafından) öldürüldüğü duyuruldu.

türkiye, 5 ülke ile katılımcısı olduğu (nakliye uçağı) a400m projesi kapsamında 8'inci uçağını teslim aldı.

almanya dışişleri bakanı heiko maas 'almanya’nın bir aşırı sağcı terör sorunu olduğunun kabul edilmesi gerektiğini' söyledi.

ıkby başkanı neçirvan barzani, ırak ve türkiye ilişkileri bağlamında yeni bir dönemin başlayacağını söyledi.

sri lanka'da 21 nisan'da paskalya gününde yaşanan terör saldırılarının ardından iki aylığına ilan edilen olağanüstü hal bir ay daha uzatıldı.

iran savunma bakanlığı uzay kurumu çalışanı bir iran vatandaşı, cıa için casusluk yaptığı gerekçesiyle idam edildi.

abd başkanı donald trump, iran ile savaş istemediğini fakat olası bir savaşta iran'ın "yok olmayla karşı karşıya kalacağını" söyledi.

sisi yönetiminin, mursi'nin toprağa verildiği mezarlıktan sadece israil televizyonunun görüntülemesine izin verdiğini biliyor muydunuz?

rusya dışişleri bakan yardımcısı ryabkov, ınstex'in kullanılmazsa moskova'nın tahran'a yardım edeceğini söyledi. ınstex: almanya, fransa ve ingiltere'nin iran yaptırımlarına karşı koymak için kurduğu mekanizma.

ab komisyonu sözcüsü juncker, “kıbrıs (gkry) ile tam dayanışma halindeyiz. türkiye’nin kıbrıs’a ait sularda yaptığı şey, tamamen kabul edilemezdir. komisyon, bu çatışma söz konusu olduğunda, gerekli (hafif olmayan) tedbirleri almak için yetkilendirilmişti.” dedi.

yunanistan başbakanı aleksis çipras, türkiye'nin doğu akdeniz'deki sondaj faaliyetlerinde ısrarcı olmasının avrupa’dan gelecek sonuçları olacağını söyledi.

iran devrim muhafızları ordusu hava-uzay kuvvetleri komutanı emir ali hacızade, abd'ye ait insansız hava aracına eşlik eden ve içinde 35 kişinin bulunduğu bir keşif ve saldırı uçağını da tespit ettiklerini ancak vurmaktan kaçındıklarını söyledi.

kktc dışişleri bakanı kudret özersay:, "kktc hükümeti maraş'ı açma kararı almadı. maraş'ı birine verme ya da bm kontrolünde açma kararı da almadı. aldığımız karar bu aşamada kapalı maraş içerisinde bir envanter çalışması yapılmasıdır." dedi.

israil son yılların en büyük askeri tatbikatında ilk kez f-35’leri kullandı. ülkenin kuzeyindeki dört günlük tatbikatın “s-300, s-400 gibi gelişmiş rus teknolojilerine sahip” düşmanlara karşı tasarlandığı belirtiliyor.

brüksel'de toplanan 28 avrupa birliği ülkesinin devlet ve hükümet başkanları gkry ve yunanistan'ın baskıları sonucu türkiye'nin doğu akdeniz'de doğal gaz ve petrol arama çalışmalarını bir kez daha kınadı.

ırak kürt bölgesel yönetimi'nin yeni başkanı neçirvan barzani, cumhurbaşkanı erdoğan ile görüşmek üzere istanbul'a geldi.

suriye dışişleri bakanı muallim, türkiye'nin suriye'deki askerlerini çekmemesi ve ülkenin toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını tanımaması halinde 'türk güçlerini israil güçleri gibi işgalci kabul edeceklerini' bildirdi.

milli savunma bakanlığı, türk ve yunan heyetleri arasında teknik düzeydeki görüşmelerin ikincisinin tamamlandığını bildirdi: "iki ülke arasında uygulanabilecek güven artırıcı önlemler ve ege denizi'nde iş birliğini artırmaya yönelik alınabilecek tedbirler görüşüldü."

rusya devlet başkanı putin, suriye'de özel güvenlik şirketlerinin faaliyette bulunduğunu ve rus firması olan özel güvenlik şirketlerinin rusya devleti ile hiçbir bağının bulunmadığını söyledi.

yavuz sondaj gemisi, güney kıbrıs'ın hak iddia ettiği kuzey kıbrıs'ın meb alanında keşif yapmak kocaeli'nden yola çıktı. yavuz'a deniz kuvvetlerimize ait tcg fatih fırkateyni refakat ediyor.

cumhurbaşkanı erdoğan, s-400 konusunun rusya ve türkiye için bitmiş bir konu olduğunu ve bu alım konusunda abd'nin türkiye'ye yaptırım getirebileceğine hiç ihtimal vermediğini söyledi.

almanya başbakanı merkel, "ben ırak'ın toprak bütünlüğünden yanayım. bağımsız bir kürt devleti kurulmasının bölgedeki barışa hizmet edeceğini düşünmüyorum." dedi.

yunanistan başbakanı çipras, doğu akdeniz’deki tüm gelişmelere rağmen türkiye ile iletişim kanallarını açık tuttuklarını ve gerekli gördüğünde cumhurbaşkanı erdoğan’ı telefonla aramaktan çekinmeyeceğini söyledi.

kktc başbakanı tatar, "maraş bizim topraklarımız içindedir ve orayı koruyan da bizim ordumuzdur. türkiye'nin bilgisiyle bu yola (tekrar açılması) girilmiştir." dedi.

suriye dışişleri bakanı muallim, idlib bölgesinde silahsızlandırılmış tampon bölgenin oluşturulmasını öngören soçi mutabakatı’nın türkiye tarafından uygulanmadığını ama halen yürürlükte olduğunu iddia etti.

silahlı çatışma yer ve olay veri projesi tarafından yayınlanan rapora göre, yemen'deki iç savaşta 2015 yılından bu yana 91 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

iran ulusal güvenlik yüksek konseyi genel sekreteri şemhani, "avrupa ile görüşmeler sonuçsuz kalırsa rusya ve çin’le işlem hacmimizi geliştiririz, bunu taraflarla müzakere ediyoruz” dedi.

ingiltere'de eski dışişleri bakanı ve muhafazakar parti genel başkan adayı boris johnson, müslüman kadınları hedef alan açıklamalarından üzüntü duyduğunu söyledi. boris johnson çarşaflı kadınları posta kutusuna benzetmişti.

bm yargısız ve keyfi infazlar özel raportörü agnes callamard'ın cemal kaşıkçı cinayetine ilişkin hazırladığı raporda, "kaşıkçı, uluslararası hukuka göre suudi arabistan’ın sorumlu olduğu, kasten ve tasarlayarak gerçekleşen bir yargısız infazın kurbanı oldu." ifadeleri yer aldı.

kktc başbakanı tatar, "türk silahlı kuvvetleri ile kktc askeri güçleri birlikte çalışmalar yapmaktadır. yapılan tatbikatlar bunun önemli mesajlarıdır. kimse çıkıp da bir şey diyemez, garantör ülkemiz türkiye'nin attığı adımlara." dedi.

kuzey kıbrıs başbakanı ersin tatar başkanlığında toplanan bakanlar kurulu, 'kapalı maraş'ın açılması kararı aldı. kapalı maraş, geçmişte dünyanın en pahalı turizm bölgeleri arasında yer alıyordu. 1974'te türk ordusu bölgeyi çetelerden temizlemesine rağmen bm arada set olmuştu.