19-23 temmuz askeri ve diplomatik gelişmeler

19 ile 23 temmuz arasında yaşanan askeri ve diplomatik gelişmeler. her haberin kaynağını paylaşmıyorum. bilgileri çeşitli haber ajansları, yerel muhabirler ve teyitli kaynaklardan edindim diyebilirim. isteyenler araştırmasını yapabilir.

- pakistan’ın çin ile birlikte geliştirdiği jf-17savaş uçaklarından oluşan bir filoyu hindistan’ın kuzey batı sınırına yakın bir yerde bulunan yeni bir hava alanına konuşlandırması bekleniyor.

- almanya dışişleri bakanlığı, internet sitesindeki türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını hafifletme kararı aldı.

- iç savaşın ardından ilk kez fifa’dan bir heyetin suriye’yi ziyaret edip stadların durumunu inceleyeceği belirtildi.

- küba'nın yeni anayasasında "komünizm" kavramının yer almayacağı ve yeni anayasa tasarısı içerisinde devlet başkanına yaş haddi getirileceği belirtildi.

- afganistan cumhurbaşkanı birinci yardımcısı raşit dostum'u ankara'dan kabil'e taşıyan uçağın iniş yapmasından kısa süre sonra havaalanı yakınında patlama gerçekleşti. raşit dostum'un durumunun iyi olduğu bildirildi.

- suriye rejimi, gürcistan'dan tek taraflı ayrılan güney osetya ile diplomatik ilişki kurma kararı aldı.

- ingiltere içişleri bakanlığı, türkiye'nin iade talebi üzerine fetö firarisi akın ipek'in gözaltına alındığını açıkladı.

- iran'ın kürdistan eyaletine bağlı merivan kırsalında devrim muhafızları ordusu ile kimliği belirsiz silahlı gruplar arasında çıkan çatışmada 11 asker öldü, 8 asker yaralandı.

- hamas, mısır ve uluslararası tarafların arabuluculuğunda direniş hareketleri ile israil arasında ateşkese varıldığını duyurdu.

- abd savunma bakanlığı, ukrayna'ya, savunma kapasitesini desteklemek amacıyla 200 milyon dolarlıklık yardım yapacağını duyurdu.

- yunanistan, türkiye'de arananlar listesinde yer alan tkp/ml'li terörist turgut kaya'ya sığınma hakkı verdi.

- türkiye ile hollanda'nın ilişkileri karşılıklı olarak normalleştirme kararı aldığı, iki ülkenin karşılıklı olarak büyükelçi atayacağı bildirildi.

- economist dergisi, "türkiye, afrin'de barışı korumakta zorlanıyor" başlığıyla yayımladığı makalede, afrin halkının türk askerinden memnun olduğunu ancak muhaliflerden şikâyet ettiklerini yazdı.

- centcom komutanı votel, abd ile türkiye'nin menbiç'te devriyelerine devam ettiğini belirtirken; dışişleri bakanlığı sözcüsü aksoy, ypg'nin devriye güzergâhındaki kontrol noktalarından tamamen geri çekildiğini açıkladı.

- rusya'nın şam büyükelçisi kinşak, suriye'deki iran yanlısı güçlerin varlığıyla ilgili sorunun çözüldüğünü ve ülkenin güneyinde bu güçlerin bulunmadığını söyledi.