[19-25 ocak] askeri ve diplomatik gelişmeler

17 ocak ile 25 ocak arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi venezuela'daki gayrimeşru başkan adayı ve maduro'nun tanınmaması.

rusya dışişleri baknalığı, moskova'nın venezuela yönetimi ile muhalifler arasında arabuluculuk yapabileceğini ifade etti.

cumhurbaşkanı erdoğan, fırat’ın doğusuna ilişkin, "güvenli bölge sözünün birkaç ay içinde yerine gelmesini bekliyoruz. aksi takdirde biz oluşturacağız." dedi.

almanya dışişleri bakanı maas, diğer avrupalı ülkeler gibi venezuela'daki gelişmelere ilişkin, ''tarafsız değiliz. halk meclisi'nin yanındayız. maduro demokratik olarak meşru bir başkan değildir." diyerek muhalif lider guaido'yu desteklediklerini duyurdu.

menbiç'te bin civarında ypg'li teröristin bulunduğunu söyleyen cumhurbaşkanı erdoğan, "rusya da abd de pyd/ypg'li’nin menbiç'i boşaltılacağını söylüyorlar." dedi.

abd, venezuela'daki 2. derecedeki diplomatlarının ülkeyi terk etmesini istedi.
deyri zor güneyinde tek bir yerleşim yerine sıkıştırılan ışid, dün ani bir saldırıyla onlarca ypg'liyi öldürerek bazı noktaları tekrar ele geçirdi.

ingiltere dışişleri bakanı hunt, "ingiltere, juan guaido’nun venezuela’yı ileriye götürecek doğru kişi olduğuna inanıyor. bunun gerçekleşmesi için abd, kanada, brezilya ve arjantin’e destek veriyoruz." dedi.

rusya lideri vladimir putin, venezüela devlet başkanı nicolas maduro ile yaptığı telefon görüşmesinde ülkenin meşru iktidarına destek verdiğini ifade etti.

davos'ta konuşan italya başbakanı giuseppe conte, "fransa'nın bm güvenlik konseyindeki koltuğu ab'ye verilmeli. eğer fransa bm güvenlik konseyindeki yerini kullanılabilir bir hale getirmek istiyorsa bunu konuşalım" dedi.

abd temsilciler meclisi, suriye'deki esad rejimine ve rejimle iş yapanlara yönelik sert yaptırımlar içeren yasa tasarısını oy birliğiyle onayladı.

venezuela lideri maduro’nun abd diplomatlarına 72 saat süre vermesinin ardından kendisini başkan ilan eden guaido diplomatlarının kalacağını duyurdu. abd dışişleri pompeo da diplomatların orada kalacağını ve personeli korumak için tüm tedbirleri alacağını duyurdu.

ab konseyi başkanı tusk, "umarım tüm avrupa venezuela'daki demokratik güçlere destek verir. maduro'nun aksine ulusal meclis ve juan guaido, vatandaşlarının verdiği demokratik yetkiye sahip" diyerek abd paralelinde bir açıklamada bulundu.

venezuela savunma bakanı vladimir padrino, ordunun ülkenin anayasasını ve milli egemenliğini savunacağını belirterek, 'dayatılan bir devlet başkanını' kabul etmeyeceklerini açıkladı.

ekonomik sıkıntıların yaşandığı ve protestoların devam ettiği sudan, türkiye, rusya ve bae'nin buğday ve petrol gibi ürünlerden oluşan yardım teklifini kabul etti.

rus dışişleri, idlib’deki durumun hızla kötüleştiğini, bölgenin neredeyse tamamen 'nusra’nın' kontrolü altında olduğunu belirtti.

abd anayasa mahkemesi, başkan trump'ın 'abd ordusuna trans bireylerin alınmasını yasaklayan başkanlık kararnamesi'nin yürürlüğe girmesini onayladı.

meksika haricinde amerikan kıtasındaki honduras, el salvador, guatemala, brezilya, haiti, dominik cumhuriyeti, kolombiya, peru, ekvator, paraguay ve kanada, tıpkı abd gibi venezuela başkanı olarak maduro yerine juan guaido'yu tanıdığını ilan etti.

abd başkanı trump, venezuela ulusal meclis başkanı juan guaido'yu ülkenin "geçici devlet başkanı" olarak tanıdığını açıkladı.

tayland'da kraliyet, ülkede ordunun 2014'te iktidara gelmesinden bu yana ilk genel seçimin yapılacağını duyuran bir kararname çıkardı.

azerbaycan cumhurbaşkanı ilham aliyev ile ermenistan başbakanı nikol paşinyan, isviçre'nin davos kasabasında 'gayriresmi olarak' bir araya geldi.

afganistan'daki nato kuvvetlerinden yapılan açıklamada, bir abd askerinin uğradığı silahlı saldırı sonucu öldüğü duyuruldu. öldürülen askerin ismi, ülkenin hangi vilayetinde ve nasıl öldürüldüğüne dair ise bilgi paylaşılmadı.

bulgaristan ekonomi bakanı emil karanikolov, "bizim muhteşem komşumuz türkiye, avrupa birliği'nin stratejik ortağıdır." dedi.
kerç boğazı yakınlarında iki gün önce, maestro ve candy adlı tanzanya bayraklı iki gemide meydana gelen yangın felaketinde 4 türk mürettebat hayatını kaybetti.

abd dışişleri bakanlığı avrupa ve avrasya işlerinden sorumlu bakan yardımcısı mitchell, görevinden istifa edeceğini duyurdu.

yunanistan’da, türkiye sınırındaki askeri bölgede fotoğraf çekerken yakalanan bir ingiliz vatandaşı ile yunan ordusu mensubu bir başçavuş casusluk suçlamasıyla gözaltına alındı.

zeytin dalı harekatı'nın ilk şehidi piyade astsubay üstçavuş musa özalkan'ın şehadete ulaşmasının üzerinden bir yıl geçti.

pyd/pkk terör örgütü yöneticilerinden ilham ahmed, özerkliklerini anayasal güvence altına alan bir anlaşmaya varılması durumunda, dsg'nin yeni suriye ordusuna dahil edileceğini söyledi. ilham ahmed, 2017 başında abd'ye gitmiş ve bir ay boyunca yetkililerle görüşmeler yapmıştı.

pyd/pkk terör örgütü yöneticilerinden ilham ahmed, özerkliklerini anayasal güvence altına alan bir anlaşmaya varılması durumunda, dsg'nin yeni suriye ordusuna dahil edileceğini söyledi. ilham ahmed, 2017 başında abd'ye gitmiş ve bir ay boyunca yetkililerle görüşmeler yapmıştı.

iran'a yakın bina koalisyonu milletvekili mansur buayci, "yabancı güçlerin ırak topraklarından çıkarılması için hazırladığımız yasa tasarısının son aşamalarına gelindi." dedi.

italya başbakan yardımcısı maio'nun fransa'yı afrika'yı sömürmek ve göçü tetiklemekle suçlayan konuşmalarının ardından italya'nın fransa büyükelçisi fransa dışişleri bakanlığı'na çağrıldı.

almanya'da iç istihbarattan sorumlu anayasayı koruma teşkilatı (bfv) başkan yardımcılığına türk kökenli sinan selen getirildi.
japonya, abd'nin iran'a uyguladığı yaptırımlardan muaf tutulmasının ardından bu ülkeden ilk petrol ithalatını gerçekleştirdi. fuji petrol şirketi yetkilileri, 2 milyon varil petrol yüklemesi yapılan tankerin pazar günü basra körfezi'nden ayrıldığını söyledi.

katar dışişleri bakanı al sani, ülkesinin lübnan ekonomisini desteklemek amacıyla devlet tahvillerine 500 milyon $ yatırım yapacağını açıkladı.
günün en önemli haberi: taliban'ın bir askeri üsse düzenlediği saldırıda 126 afgan güvenlik gücü hayatını kaybetti. saldırıyı düzenleyen 4 taliban üyesinden biri üzerindeki bombayı patlattı ve ardından 3 militan askerlerle girdiği çatışmada öldü.

haseke kırsalında abd konvoyuna yapılan saldırıda 2 abd askerinin yaralandığı, 8 pkk'lının da öldüğü belirtildi.

rusya ulusal savunma yönetimi merkezi, rusya donanmasına ait boykiy ve soobrazitelnıy isimli iki hafif savaş gemisinin, baltık denizinde abd'nin iki destroyer gemisine refakat ettiği açıklamasını yaptı.

suudi arabistan ve birleşik arap emirlikleri, ortak şifreli para birimi oluşturmayı planladıklarını açıkladı.

abd başkanı trump ile cumhurbaşkanı erdoğan, suriye'nin kuzeydoğusu için karşılıklı olarak güvenlik endişelerini giderecek ve müzakere edilmiş bir çözümün aranmaya devam edilmesi konusunda mutabık kaldı.

filipinler'de yapılacak referandum sonrası kapsamlı özerkliğe kavuşacak olan moro müslümanları, türkiye ile temas halinde olacaklarını bildirdi. moro islami kurtuluş cephesi lideri hacı ibrahim, "türkiye'nin bu yeni süreçte desteğini artırmasına ihtiyacımız var" dedi.

israil istihbaratına yakın debka ajansı, menbiç'teki amerikan askerlerinin öldüğü intihar saldırısının emrini iran devrim muhafızları'na bağlı kudüs gücü komutanı general kasım süleymani'nin verdiğini yazdı.

suriye'ye füze saldırısının ardından konuşan israil başbakanı netanyahu, iran'ın suriye'deki varlığına karşı mücadelenin ülkesinin kalıcı politikası olduğunu belirtti.
kongo demokratik cumhuriyeti'nde anayasa mahkemesi, seçimi ana muhalefet partisi udps'nin kazandığını onayladı. artık kdc cumhurbaşkanı felix tshisekedi. vatikan'a bağlı katolik kilisesi, 40 bin gözlemcisi olduğunu iddia ederek seçimleri fayulu'nun kazandığını ileri sürmüştü.

komorlar cumhurbaşkanı assoumani, "suudi arabistan elçiliğinde bir suudi vatandaşı suikaste maruz kaldığında yanlış olan nedir? her gün dünyada yüzlerce insan ölüyor ve kimse bunu kınamıyor" yorumunu yaptı.

iran dışişleri bakanlığı sözcüsü kasımi, "iran, washington'un yasa dışı müdahalelerine karşı venezuela'nın meşru hükümetini ve halkını desteklemektedir" açıklamasında bulundu.

akdeniz'in libya açıklarında 120 sığınmacıyı taşıyan bir bot battı. ikisi bebek biri hamile kadın 117 kişi hayatını kaybetti.
terör örgütü eş-şebab, somali'nin güneybatısında 60 çocuğu kaçırdı.

abd'li senatör graham, "türkiye'yi korumalı ve suriye'de türkiye için ortaya çıkardığımız (ypg/pkk) sorunu çözmeliyiz." dedi.

sırbistan devlet başkanı vucic, moskova ve belgrad yönetimlerinin türk akımı doğalgaz boru hattının sırbistan'dan geçecek kısmını rusya ile birlikte finanse edeceğini söyledi.

içişleri bakanı süleyman soylu, türkiye cumhuriyeti vatandaşlığına hak kazanmış 53 bin 99 suriyelinin 31 mart seçimlerinde oy kullanabileceğini belirtti.

iran haber ajansı press tv, suriye'de 5'i abd askeri 20 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırının faili olarak, polat alemdar rolüyle ünlenen necati şaşmaz'ın fotoğrafını paylaştı.

cumhurbaşkanı erdoğan, abd'li senatör lindsey graham ve beraberindeki heyeti kabul etti. görüşme 2.5 saate yakın sürdü.

ışid, rusya'nın çelyabinsk bölgesindeki magnitogorks kentinde 10 katlı bir binaya bomba yerleştirerek saldırdığını açıkladı. 39 kişi hayatını kaybetti, 79 kişi kayıp. örgüt saldırıyı al naba isimli sözde gazetesinde üstlendi.

ukrayna dışişleri bakanı pavel klimkin, kiev’in rusya ile olan yaklaşık 50 anlaşmayı iptal etmeyi planladığını söyledi.

ab komisyonu, abd ile sanayi ürünlerinde gümrük vergilerini kaldırmak üzere ticaret müzakereleri yapmak için üye ülkelerden yetki talep etti.

rusya'nın ypg'nin kurduğu bab askeri meclisi flamalı araçlarla ortak devriye yaptığı belirtildi.

japon denizi üzerinde eğitim uçuşu yaparken çarpışan rus su-34'leri düştü. uçakları kullanan pilotlar fırlatma sistemini kullanarak paraşütle denize indi.

rusya lideri putin, kosova'nın kendi ordusunu kurarak provokatif adımlar attığını, bu ülkenin sırbistan ile olan tansiyonu artırmasının bölgenin istikrarına zarar verdiğini söyledi. putin, kosova'nın kuracağı ordunun yasal olmayacağını da öne sürdü.

kolombiya'nın başkenti bogota'daki bombalı araçla düzenlenen terör saldırısında ölenlerin sayısının 21'e yükseldiği duyuruldu.

daha önce rakka'daki yıkımı görüntüleyen washington post beyrut büro şefi sly, "ypg'nin pkk'nın uzantısı olduğu açık. abd ışid ile mücadelede esasen pkk olan ypg ile çalıştı ve bunun türk-amerikan ilişkilerine negatif etkileri oldu." dedi.

pentagon'un yayımladığı füze savunma inceleme belgesi'nde, israil'e 2028 yılına kadar her yıl 500 milyon dolarlık bütçe desteği verileceği belirtildi.

venezuela ile ilgili gelişmeler: https://www.stratejikortak.com/2019/01/maduroya-postmodern-darbe-venezuelada-neler-oluyor.html

önceki arşiv:
[14-18 ocak] askeri ve diplomatik gelişmeler