[19 - 26 ekim] askeri ve diplomatik gelişmeler

türk ordusu, harekat bölgesinde saldırılar düzenleyen resulayn çevresindeki rejim ve ypg hedeflerini havadan ve karadan vurdu. yerel kaynaklar 30'dan fazla rejim milisinin ve ypg'li teröristin öldüğünü, birçok zırhlı araç ve tankın da imha edildiğini belirtiyor.

rusya savunma bakanlığı sözcüsü igor konaşenkov, abd'nin suriye'deki petrol yataklarını koruma bahanesiyle silah kontrolüyle elinde tutmasının meşru olmadığını belirterek, "bu basit bir söylemle uluslararası devlet haydutluğudur" dedi.

alman mevkidaşı maas ile görüşmesinin ardından konuşan dışişleri bakanı çavuşoğlu, 'almanya öncelikle kendi içinde anlaşsın. farklı görüşler olduğunu görüyoruz. bu saatten sonra çok gerçekçi bulmuyoruz. samimi çaba sarf ettik. abd'nin samimi olmadığını sahada gördük." dedi.

en az 30 bin suriyelinin, türk ordusunun kontrolündeki barış pınarı harekâtı bölgesine döndüğü açıklandı.

nato’da gazetecilerin sorularını cevaplayan bakan akar "saat konusunda da ruslarla anlaştık, 150 saat dedik. 29 ekim saat 18.00'de bitiyor. o zamana kadar olayları yakınen takip ediyoruz. ondan sonraki durumu tekrar değerlendirip gereğini yapacağız." dedi.

şili tarihinin en büyük protesto gösterisinde eylemlerin 7. gününe girildi. göstericilerin sayısı 1 milyona yaklaşırken şu ana kadar 19 kişi öldü, 500 kişi de yaralandı.

ırak'ta yeniden başlayan hükümet karşıtı gösterilerde ölü sayısı 30'a yükselirken, 2 bin 312 kişi yaralandı.

soçi'deki rusya-afrika zirvesi'nde 12 milyar dolarlık 500 anlaşma yapıldı.

lübnan'daki hizbullah genel sekreteri hasan nasrallah, hükümetin istifasını desteklemeyeceklerini ve mevcut şartlarda erken seçime gidilmesini de kabul etmeyeceklerini belirtti.

türkiye ve rusya'nın, ortak parça üretimi dahil 36 adet su-35 savaş uçağı satışı konusunda anlaşmaya yakın olduğu belirtildi.

rusya savunma bakanlığı, yaklaşık 300 rus askeri polisinin türkiye-suriye sınırına ulaştığını bildirdi.

azerbaycan'da düzenlenen bağlantısızlar hareketi zirvesi'nde konuşan venezuela devlet başkanı maduro, dünyada bir çok ülkenin küresel emperyalist güçlerin ekonomik saldırısı altında olduğunu belirterek, "küresel güçlerin önünde diz çökmemeliyiz." dedi.

kremlin sözcüsü peskov, ypg'nin, suriye-türkiye sınırının suriye tarafından çekilmemeleri halinde, "türk güçleri ile teke tek kalacakları ve ne rus ne de rejim kuvvetlerinin onları ayıracağı" uyarısında bulundu.

ypg, milli ordu tarafından resulayn'da yakalanan örgütün kadın biriminden sorumlu çiçek kobani'nin serbest bırakılması karşılığında ellerinde tutuklu bulunan 50 sivilin salınacağını duyurdu.

adalet bakanı abdulhamit gül, sdg lideri mazlum kobani hakkında abd dahil 196 ülkede geçerli kırmızı bülten çıkarıldığını açıkladı.

cumhurbaşkanı yardımcısı fuat oktay, “9 gün devam eden operasyon, abd ve rusya ile varılan mutabakat sonucunda başarıyla sonuçlandırılmıştır.” dedi.

ispanya savunma bakanı margarita robles, türkiye’de konuşlu bulunan patriot hava savunma füze sisteminin türkiye’nin isteği halinde 6 aylık süreyle daha türkiye’de kalabileceğini belirtti.

yemen'de birleşik arap emirlikleri'nin desteklediği ayrılıkçı güney geçiş konseyi ile hükümet arasında anlaşmaya varıldığı açıklandı. bae'nin desteklediği ayrılıkçı güney geçiş konseyi, geçici başkent aden'i ve çevre vilayetleri ele geçirmişti.

pentagon, suriye'nin doğusundaki petrol yataklarını korumak üzere bölgeye askeri takviye yapacaklarını açıkladı.

fransa cumhurbaşkanı macron, "kamuya açık alanlarda başörtüsü beni ilgilendirmez ancak kamu kurumlarında, okulda ve çocuklara eğitim verildiğinde başörtüsü meselesi beni ilgilendirir. laiklik bunu gerektirir." dedi.

cumhurbaşkanı erdoğan, "tsk'nın 7 şehidi var, 95 askerimiz yaralı. suriye milli ordusu'nun 96 şehidi, 374 yaralısı var. 20 sivil şehidimiz, 187 sivil yaralımız var" dedi.

cumhurbaşkanı erdoğan, "uluslararası bir mücadelenin içindeyiz. yedi düvel adeta saldırıyor. biz de yedi düvele karşı dimdik ayakta duruyoruz." dedi.

avrupa parlamentosu'nda türkiye'nin harekatını protesto etmek için türk heyetin getirdiği çikolata kutusunu yere fırlatan ve "eli kanlı olanlardan ve terörü destekleyenlerden hediye kabul etmiyoruz" ifadesini kullanan italyan vekil ciocca'ya 5 gün uzaklaştırma cezası verildi.

iran, ülkedeki son 12 aylık enflasyon oranının yüzde 42 olduğunu bildirdi.

abd savunma bakanı esper, "türkiye'yle ilişkilerin nasıl geliştirileceğine ilişkin hem nato hem de ikili ilişkiler kapsamında çaba sarf edilmesi gerekiyor. bu yönde çalışmalar yürütmeye devam etmeliyiz." dedi.

türkiye ile surinam arasında vizelerin karşılıklı olarak kaldırılmasına yönelik anlaşma onaylandı. türkiye'den doğrudan uçuşun olmadığı surinam'da aktarmalı uçuşlar 8 bin tl'den başlıyor.

rusya tarafından, savunma iş birliği anlaşması kapsamında iki tupolev tu-160 "blackjack" tipi bombardıman uçağı güney afrika cumhuriyeti'ne gönderildi.

meksika'nın culiacan kentinde geçen hafta yaşanan olaylarda ölenlerin sayısı 13 oldu. çete lideri guzman'ın oğlu ovidio'nun gözaltına alınmasıyla çete üyeleri askerlere saldırmış, baskılar sonrası serbest bırakılmıştı. guzman'ın çetesi, ülkedeki 9 büyük kartelden sadece biri.

mit ve tsk'nın ırak'ın kuzeyindeki gara bölgesine yaptığı operasyonda, 'yja-star' sözde askeri konsey üyesi servet aydın ile sözde ırak gare alanı yürütme konsey üyesi söylemez yaşar öldürüldü. böylece son 10 günde üst düzey 4 pkk'lı terörist etkisiz hale getirilmiş oldu.

iskoçya özerk yönetimi başbakanı sturgeon, (anlaşmasız bir brexit'i önlemesi şartıyla noel öncesi erken genel seçimi destekleyebileceklerini belirterek) iskoçya için uzun vadede çözümün bağımsızlık olduğunu söyledi.

bolivya devlet başkanı evo morales, ülkesinde darbe girişimi olduğunu iddia ettikten sonra demokrasiyi savunmak için ohal etti. pazar günü yapılan seçimden bu yana "seçimlere hile karıştığı gerekçesiyle" protesto gösterileri düzenleniyor. morales yüzde 46 ile birinci çıkmıştı.

trump'ın görüşmek için sabırsızlandığı, rus bakan şoygu'nun telekonf. ile görüşüp basınla paylaştığı, abd'ye gelmesi için vize işlemleri hızlandırılan, türkiye'nin kırmızı listede aradığı sdg lideri terörist mazlum kobani, twitter hesabı açarak pr çalışmalarına yenisini ekledi.

suudi arabistan dışişleri bakanı ibrahim el-assaf görevden alınarak yerine faysal bin ferhan getirildi. riyad yönetimi, kaşıkçı cinayetinin ardından ikinci kez dışişleri bakanını değiştirmiş oldu.

yunanistan'ın, türkiye'nin ege ve akdeniz'de hava üstünlüğünü ele geçirdiği iddiası nedeniyle israil'den 3 adet heron kiralayacağı belirtildi. atina yönetimi, 2020’de 3 heron için 39 milyon dolar kiralama bedeli ödeyecek.

rusya savunma bakanı şoygu, trump'ın 'general' dediği sdg lideri mazlum kobani ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

rusya savunma bakanlığının yayınladığı haritaya göre esad rejimi, barış pınarı harekatı bölgesinin batısında 5 doğusunda 10 olmak üzere (türkiye sınırından 10 km derinlikte) 15 kontrol noktası kuracak.

içişleri bakanı soylu, "bir zamanlar yıllık 5 binli rakamlarla ifade edilen örgüte katılım sayısı 2018'de 136 kişi, bu yıl da şu ana kadar 101 kişidir" dedi. soylu, şehirlerin pkk'dan tamamen temizlendiğini, kırsalda ise terörist sayısının 600'ün altına indiğini açıkladı.

abd başkanı trump, "türkiye-suriye sınırında büyük başarı. güvenli bölge yaratıldı. ateşkes sürdü ve muharebe görevleri sona erdi" açıklamasında bulundu.

iran dışişleri bakanlığı sözcüsü musevi, türkiye ile rusya arasında suriye konusunda varılan mutabakatı memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi. iran, tıpkı rusya gibi şam yönetimi ile türkiye'nin diyalog sürecini başlatması hususunda yardımcı olabileceklerini açıkladı.

bağdat'a sürpriz bir ziyarette bulunan abd savunma bakanı esper, suriye'den çekilip ırak'a gelen 150 amerikan askerinin 4 hafta sonra buradan ayrılacağını açıkladı.

barış pınarı harekatı'nda türk ordusuyla omuz omuza mücadele veren suriye mili ordusu'nun operasyonlarda 93 askeri şehit oldu, 357 askeri ise yaralandı.

çin dışişleri bakanlığı sözcüsü hua chunying, türkiye ile rusya’nın suriye ile ilgili vardıkları anlaşmanın uzun zamandır devam eden kanlı suriye krizine çözüm getirmesini umduklarını dile getirdi.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, "türkiye 5 gün içinde dünyanın en büyük iki gücüyle mutabakat sağlamıştır, bu mutabakat gerçekten bizim ulusal güvenliğimiz açısından çok önemlidir." dedi.

rusya’nın, türkiye’ye s-400 hava savunma sisteminin füzeler de dahil olmak üzere tüm unsurlarının sevkiyatını gerçekleştirdiği bildirildi.

abd temsilciler meclisi'nde türkiye'ye yaptırım getirilmesine karşı çıkan senato çoğunluk lideri mitch mcconnell, "bir nato üyesi olan türkiye'ye yaptırım uygulamak, ankara ile rusya'nın yakınlaşması olarak geri tepebilir" dedi.

putin ile telefon görüşmesi gerçekleştiren esad'ın, 'tüm sığınmacıların evlerine dönmesi gerektiğini söylediği' belirtildi.

esad rejimin resmi haber ajansı sana, şam'ın türkiye ve rusya arasında imzalanan anlaşmayı kabul ettiğini duyurdu.

abd savunma bakanı esper, "raporları gördük ve bunları takip etmeye de çalışıyoruz. bu raporlar berbat, eğer doğrularsa bunlar savaş suçu ki bence doğrular. bu durumda abd, ankara’yı savaş suçlarından sorumlu tutabilir.” dedi.

dünya sağlık örgütü, pkk sempatizanları ve batı medyasının "türkiye harekatta beyaz fosfor bombası kullandı" iddialarını reddetti.

bangladeş yönetimi, 100 bin arakanlı müslümanı myanmar sınırındaki kamplardan bengal körfezi'ndeki bir adaya taşıyacağını açıkladı.

macaristan dışişleri ve dış ticaret bakanlığı devlet sekreteri tamas vargha, ''(harekat) kürt halkına karşı değil. ankara, ırak'ta kürt yönetimi ile çok iyi ilişkilere sahip. operasyon, 1984'ten beri türkler ve kürtlere karşı terör eylemi düzenleyen örgütü hedef alıyor" dedi.

macron ile olan seçim yarışını az bir farkla kaybeden fransız aşırı sağcı ulusal birlik partisi lideri marine le pen, türkiye'nin nato'dan çıkarılmasını önerdi.

suriye'deki "kaos ve terörü sonlandırmanın ana unsurunun" idlib için verilen mücadele olduğunu söyleyen esad, "suriye'nin tüm bölgeleri (suriye'nin kuzeyi) aynı derecede önemli ancak askeri duruma bağlı olarak bazı bölgelere öncelik veriliyor" diye ekledi.

15 ekim'de türk savaş uçaklarının süleymaniye'ye yaptığı hava harekatında suriye'nin kuzeyindeki ypg yapılanmasının algı çalışmalarını yürüten demhat agit ile cemil amed adlı iki üst düzey pkk'lı etkisiz hale getirildi.

abd'nin afganistan'daki kararlı destek misyonu komutanı miller, "kamuoyunca çok bilinmeyebilir ancak optimizasyon sürecinin bir parçası olarak buradaki askeri gücümüzü 2 bin civarında azalttık." dedi.

resmi olmayan kesin sonuçlara göre kanada'da başbakan trudeau'nun partisi 156 milletvekili ile birinci olurken, muhafazakar parti 122, qyebec bloğu 32 milletvekili çıkardı. seçimlere katılım oranı yüzde 57 civarında oldu.

190 ülke ve uluslararası kuruluştan 2 bine yakın kişinin katıldığı törende, japonya’nın 126. imparatoru 59 yaşındaki naruhito 'kasımpatı' tahtına çıktı: anayasaya göre hareket edeceğime söz veriyorum

suudi arabistan dışişlerinden sorumlu devlet bakanı adil el-cubeyr, "aramco saldırısında kullanılan füzelerin iran yapımı olduğuna dair kanıtlar güçlü, biz ikna olduk." dedi.

cnbc’nin servis ettiği pompeo'nun "gerektiğinde abd türkiye'ye müdahaleye hazır" ifadesinin 'kasıtlı' olarak yanlış aktarıldığı, pompeo'nun ifadesinde türkiye'nin adının geçmediği belirtildi.

netanyahu, israil cumhurbaşkanından aldığı hükümeti kurma yetkisini, hükümeti kurmakta başarısız olduğu için geri verdi. diğer aday benny gantz, netanyahu'nun kuramadığı koalisyon hükümetini kurabilirse yeni israil başbakanı olacak.

abd başkanı trump, “abd kürtlere onları 400 yıl boyunca koruyacağına dair hiçbir söz vermedi. iki tarafa da bakmanız gerekiyor. sınırıda pek çok türk öldürdüldü.” dedi.

ypg'nin hat 'özel kuvvetler komutanı' yaşar bokso, resulayn'ın güneyinde yaşanan çatışma sırasında öldü.

lübnan başbakanı hariri, 2020 taslak bütçesine göre bakan maaşlarının yüzde 50 azaltılacağını, yeni bütçede de yeni vergilerin olmayacağını söyledi. protestocular, erken seçimleri desteklediğini de belirten hariri'nin açıklamaları yerine üst düzey istifa taleplerinde bulunuyor.

14 ekim'de katalan bağımsızlık yanlısı siyasetçilere hapis cezası verilmesinin ardından başlayan ve bir haftadır devam eden gösterilerde 288'i polis yaklaşık 600 kişi yaralandı, gözaltına alınan 194 kişiden 28'i tutuklandı.

lübnan'da vergi politikaları nedeniyle tüm siyasi partilere karşı devam eden protestolarda gösterici sayısı 5 milyona ulaştı. göstericiler, "lübnan bayrağı altında" özellikle şii meclis başkanı berri, sünni başbakan hariri ve hristiyan cumhurbaşkanı avn'ı protesto ediyor.

hong kong'da baş yönetici carrie, aylardır devam eden hükümet karşıtı protestolarda dün polisin bir camiye toma ile tazyikli su sıkması nedeniyle camiye giderek kentte yaşayan müslümanlardan özür diledi.

rusya dışişleri bakanı lavrov, rusya'nın, iki tarafın gerekli görmesi halinde suriye ile türkiye arasındaki adana mutabakatı'nı değiştirme fikrini desteklediğini belirtti.

iran dışişleri bakanlığı sözcüsü abbas musevi, türkiye'nin suriye'nin kuzeyinde gözlem noktası kurmasına karşı olduklarını açıkladı.

içişleri bakanı soylu, "yılbaşından bugüne kadar 75 bin 172 kişiye (kaçak göçmene) sınır dışı işlemleri gerçekleştirdik. yıl sonunda tahminimiz 90-95 bin civarında" açıklamasında bulundu.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, "360 binden fazla suriyeli türkiye'den, terörden arındırdığımız iki bölgeye dönüş yaptı" açıklamasında bulundu.

hindistan'ın cammu keşmir'de uyguladığı ablukayı protesto için pakistan'da 5 kilometrelik dünyanın en uzun bayrağı açıldı.

barış pınarı harekatı'na destek vermek için süryani kadim, süryani katolik, keldani rum, ermeni ve musevi ruhani liderleri tarafından düzenlenen ayinde türk askerine dua edildi.

ingiltere parlamentosu, başbakan boris johnson'ın avrupa birliği ile vardığı yeni brexit anlaşması oylamasının ertelenmesine karar verdi.

japonya, orta doğu'daki ticari gemilerini korumak için abd liderliğindeki 'iran karşıtı' koalisyona katılmama kararı aldı.

suriye'de abd ile türkiye arasında yapılan anlaşmaya terör örgütü kck/pkk'dan açıklama: ateşkes için türk devleti geri çekilmelidir, trump ile erdoğan'ın tezgâhına uymayacağız. geri çekilmeyeceğiz

sovyetler birliği’nin son lideri mihail gorbaçov, dünyanın tehlikeli bir döneme doğru sürüklendiğini söyleyerek, washington ve moskova yönetimlerine nükleer silah kontrolü için acilen müzakere masasına oturma çağrısında bulundu.
denizli escort bursa escort izmir escort dudullu escort mersin escort