[19-27 ağustos] askeri ve diplomatik gelişmeler

19 ağustos ile 27 ağustos 2018 tarihleri arasında yaşanan önemli askeri ve diplomatik gelişmeleri yeniden eskiye doğru sizler için derledim.

- türkiye'ye gelen abd heyetinin "s-400'lerden vazgeçin, f-35'lerin önündeki engelleri kaldıralım" dediği öğrenildi.

- almanya dışişleri bakanı heiko maas, abd'nin türkiye, rusya ve çin'e karşı uyguladığı yaptırımlara tepki gösterirken, iran'ı 'es geçmesi' dikkat çekti.

- rusya savunma bakanlığı sözcüsü igor konaşenkov, "abd suriye'de hükümet güçlerini vurmak için ortadoğu'daki kruz füzelerini arttırıyor. basra körfezi ve katar'a takviye yapılıyor" açıklamasında bulundu.

- son 24 saatte ülkelerin suriye hamleleri;

fransa: esad kimyasal silah kullanırsa suriye'ye hava saldırısı düzenleriz açıklaması yapıldı
rusya: kalibr füzesi donanımına sahip iki fırkateyn akdeniz'e gönderildi
iran: esad yönetimi ile askeri işbirliği anlaşması yapıldı

- olası idlib operasyonu öncesi iran'dan esad'a destek geldi. iran savunma bakanının suriye’yi ziyaretinde esad yönetimi ile askeri işbirliği anlaşması imzalandığı duyuruldu. anlaşmanın içeriğiyle ilgili açıklama yapılmadı.

- sputnik tarafından aktarılan haberde türk hava yolları (thy) ve özel havayolu şirketlerinde pilot olarak görev yapan eski askeri pilotların, "harbe hazırlık eğitimi"ne çağrıldığı iddia edildi.

- iran cumhurbaşkanı ruhani, abd'nin ülkesine yönelik yaptırımları karşısında türkiye ve katar'ın tutumundan övgüyle söz ederken, "takdire şayan" yorumunda bulundu.

- resmi temaslar için suriye'ye giden iran savunma bakanı tuğgeneral hatemi, suriye'nin yeniden inşa sürecinde olmak istediklerini söyledi.

- yeni ch-47 ağır nakliye helikopterinin teslimatı ile tsk envanterindeki ch-47 sayısı 7'ye çıktı.

- abd'nin suriye'de ypg kontrolündeki bölgelere radar yerleştirerek "uçuşa yasak bölge" oluşturacağı belirtilirken, washington'un bu kararı türk savaş uçaklarının müdahalesi nedeniyle hayata geçireceği iddia edildi.

- ypg sözcülerinden nuri mahmud, türkiye'nin kobani'den gelenlere kapılarını açtığını söyleyerek, "türkiye bizi ışid gibi görüyor ancak diyalog kurmak için hazırız" dedi.

- abd'nin yeni yaptırımlarında rusya’ya dışarıdan yardıma, silah ve çift kullanımlı teknolojilerin satışına yasak getirildiği, kredilerin durdurulduğu öğrenildi.

- milli savunma bakanı hulusi akar, dışişleri bakanı mevlüt çacuşoğlu ve mit başkanı hakan fidan, rusya devlet başkanı putin tarafından kremlin sarayı'nda kabul edildi.

- abd başkanı trump, eski avukatı michael cohen'in itirafçı olmasıyla başlayan 'görevden azledilme' tartışmalarına karşılık, başkanlıktan azledilmesi durumunda amerikan ekonomisinin çökeceğini ve herkesin fakirleşeceğini söyledi.

- rusya dışişleri bakanlığı sözcüsü mariya zaharova, afganistan'daki ışid militanlarına silah taşıyan aidiyeti belirsiz helikopter tespit edildiğini söyledi.

- rusya, sovyetler birliği döneminden sonra tarihindeki en büyük askeri tatbikata hazırlanıyor. sibirya ve uzak doğu bölgelerine yapılacak olan "vostok-2018" isimli tatbikata, çin ve moğolistan da çağırıldı.

- abd başkanı trump'ın kararıyla avrupa birliği ülkelerinden ithal edilecek tüm otomobillere yüzde 25 ek gümrük vergisi konulacak.

- afganistan, (taliban'ın kabul ettiği) rusya tarafından düzenlenecek 12 ülkenin masada olacağı barış görüşmelerine katılmayacağını duyurdu. abd de görüşmelere sıcak bakmadığını açıklamıştı.

- güneydoğu'da bazı otoyollara, bölge güvenliği ve geçişlerin kontrolü için patlayıcı ve roketli saldırılara dayanıklı kuleler yerleştirildiği gözlemlendi.

- bahreyn, katar vatandaşlarına vize verme işlemini durdurduğunu açıkladı.

- rusya, 2015 yılında durdurduğu iran’a zenginleştirilmiş uranyum sevkine yeniden başlama kararı aldı.

- abd başkanı trump'ın danışmanı bolton, ankara'nın papaz brunson’u serbest bırakması halinde krizin sona ereceğini söyledi.

- mısır'da 2 bin 376 mahkum cumhurbaşkanlığı affıyla serbest bırakıldı. böylece son bir ayda 3. af uygulamaya koyulmuş oldu.

- rusya'nın devlet askeri ihracat şirketi rosoboronexport'un yöneticisi miheyev, türkiye'ye s-400 füze savunma sistemlerinin teslimatının planlandığı gibi 2019'da gerçekleşeceğini söyledi.

- ülkesinin ilk yerli ve milli avcı uçağı kevser'in tanıtımında konuşan iran cumhurbaşkanı ruhani, pakistan ve türkiye ile ortak savaş uçağı üretebileceklerini söyledi.

- venezuela'da para birimi yeni bolivar, ülkenin petrol tarafından desteklenen kripto parası petro'ya bağlandı.

- türkiye, abd'nin yüzde 50'lere varan ek vergi kararından dolayı washington yönetimini dünya ticaret örgütü'ne şikayet etti.

- ab ve ımf'nin yunanistan'a 8 yıldır dayattığı tartışmalı ekonomik kurtarma programı sona erdi. bu süre zarfında yunan ekonomisi büyüme kaydetse de, kriz öncesine kıyasla yüzde 25 oranında küçüldü.

- abd menşeli dergi foreign policy, çin'de açığa çıkan 30 cıa ajanının yakalanıp öldürüldüğünü iddia etti.

- katar ile türkiye para takası anlaşması yaptı. böylece yerel para birimi ile ticaret kolaylaşacak ve iki ülke rezervleri güçlenecek.

- abd başkanı trump'ın ulusal güvenlik danışmanı john bolton, abd, rusya ve israil’in iran’ı suriye’den çıkarma konusunda anlaştığını söyledi.

- ypg'nin, suriye'nin kamışlı ilçesinde esad yönetiminin gelecek ay yapacağı yerel seçimde aday olan arapları alıkoyduğu iddia edildi.

- ırak'tai federal mahkeme seçim sonuçlarını onayladı. ülkede 12 mayıs'taki milletvekili seçimleri sonrası yapılan itiraz ile elle sayılan oy pusulaları sonucu değiştirmemişti.

bir önceki arşiv için (bkz:[15-19 ağustos] askeri ve diplomatik gelişmeler )