19 ocak 2020 berlin konferansı

libya konusunda yarın berlin'de düzenlenecek zirvede, ülkede barış ve istikrarın tesisi için atılması gereken adımlar hakkında görüş alışverişinde bulunulacağını bildirdi.

konferansa, abd, rusya, ingiltere, fransa, çin, birleşik arap emirlikleri, türkiye, kongo cumhuriyeti, italya, mısır, cezayir’in yanı sıra bm, avrupa birliği (ab), afrika birliği ve arap ligi temsilcilerinin katılacağı, bm nezdindeki meşru ulusal mutabakat hükümeti (umh) başbakanı fayiz es-serrac ve libya’nın doğusundaki silahlı güçlerin liderli halife hafter’in de konferansa davet edildiği belirtildi.

edit 1: tunus dışişleri bakanlığı tunus’un berlin konferansına geç davet edildiği ve katılımdaki hazırlıklarda yeteri kadar süre yer almadığı için konferansa katılmayacağını açıkladı.

edit 2: cezayir cumhurbaşkanı tabun, libya konulu berlin konferansı'na katılmak üzere almanya'ya gitti.

edit 3: yunanistan’ın konferansa davet edilmemesini alman gazetesi bild “merkel erdoğan'a boyun eğdi. yunanistan libya masasında yok” şeklinde takipçilerine duyurdu

edit 4: konferans öncesi halife hafter'e bağlı bir grup, petrol hilali bölgesindeki brega, ras lanuf, hariga, zuveytine ve sidra petrol ihracat limanlarını kapattı.

libya’nın petrol ve gaz kaynakları ab ülkelerinin rus gazına bağımlılığını azaltması açısından stratejik önem teşkil ediyor.

edit 5: italya dışişleri bakanı di maio, türkiye, italya ve avrupa birliği (ab) için orta doğu’daki güvenlik meselelerinde, düzensiz göç akınında, bölgesel politikalarda kilit önemde bir muhataptır. ankara, coğrafi açıdan bakıldığında bölgenin istikrarı için birincil öneme sahip kilit bir aktördür. üstlendiği rolün büyük sorumluluklar getirdiğinin türkiye de farkında." dedi.

di maio, 8 ocak’ta kahire’de fransa, güney kıbrıs rum yönetimi, yunanistan ve mısır'ın katıldığı libya ve doğu akdeniz temalı toplantıda sonuç bildirisine imza atmamasına yönelik, "italya’nın orada olması önemliydi. oradaki sonuç bildirisi, türkiye ve serrac’a yönelik aşırı dengesiz olduğu için italya bunu imzalamadı.” dedi.

ayrıca di maio, "yunanistan çıkışlı eastmed(doğu akdeniz doğal gaz boru hattı projesi) önerisinin, maliyet ve inşaat süreci dikkate alındığında diğerlerinin yanında orta ve uzun vadeli bir seçenek olamayacağı açıktır." cevabını verdi.

edit 6: almanya hükümet sözcüsü seibert: "yunanistan'ın libya konferansı'na katılması hiç söz konusu olmadı."

edit 7: cumhurbaşkanı erdoğan, berlin'de

cezayir cumhurbaşkanı tebbun
umh başkanı sarraj
rusya devlet başkanı putin

ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştiriyor.