[2 - 9 haziran] askeri ve diplomatik gelişmeler

libya'da ulusal mutabakat hükümeti'ne bağlı güçler ile ülkenin doğusundaki askeri güçlerin lideri general hafter'e bağlı birlikler arasında trablus'taki çatışmalar bir haftalık aranın ardından tekrar başladı.

abd'nin “asya’da artık sessiz kalmayacağız” uyarılarına yanıt veren çin savunma bakanı wei fenghe, “abd ile yapılacak savaş dünya için bir felaket olur” dedi.

osmanlı kökenli nayib bukele, yemin ederek resmen 2019-2024 dönemi için el salvador devlet başkanı oldu.

ırak başbakanı abdulmehdi, "ıkby tek varil petrol (geliri) teslim etmese de bütçede öngörüldüğü gibi (ıkby) memur maaşlarını kesmeyeceğiz." açıklamasında bulundu.

protesto gösterileri sonrası devlet başkanı buteflika'nın istifa ettiği cezayir'de, 4 temmuz’da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin iptal edildiği açıklandı.

iran dini lideri hamaney'in danışmanı tümgeneral yahya rahim safevi, abd liderinin ülke ekonomisinin hayrını düşünüyorsa tahran'a savaş açmaması gerektiğini, körfez'de atılacak ilk kurşunun petrol fiyatlarını 100 doların üstüne fırlatacağını söyledi.

abd dışişleri bakanı mike pompeo, iranlı yetkililerle ön şartsız görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

abd’nin iran'a karşı ortadoğu’ya sevk ettiği uss abraham lincoln uçak gemisi taarruz grubu ile nükleer kapasiteli b-52 bombardıman uçağı, basra körfezi’nde tatbikat gerçekleştirdi.

hindistan hava kuvvetlerine ait an-32 tipi askeri nakliye uçağı, 13 mürettebatıyla hint hava sahası içinde kayboldu.

cumhurbaşkanı erdoğan, kktc başbakanı ersin tatar'ı kabul etti.

abd başkanı donald trump, ingiltere'nin avrupa birliği'nden ayrılmasının ardından "çok büyük ve adil bir ticaret anlaşması yapacaklarını" söyledi.

gösterilerde 13 kişinin katledildiği sudan'da yönetimi elinde bulunduran askeri konsey, sivil yönetime geçilmesi için dokuz ay içinde genel seçime gidileceğini duyurdu.

kuzey kore devlet medyası, idam edildiği öne sürülen kuzey kore lideri kim jong-un'un abd işlerinden sorumlu özel temsilcisi kim hyok-chol'u bir konserde gösteren fotoğraf yayımladı.

bulgaristan rönesansı'nın alternatifleri partisi başkanı rumen petrov, sofya'nın 1.6 milyar dolara f-16 savaş uçakları alacak olması ile ilgili, "bize dünyanın en pahalı elektrik süpürgesini satmaya çalışan abd, elini cebimize daldırmak istiyor" dedi.

huawei, rusya’daki bir ileri güvenlik teknolojisi şirketi tarafından geliştirilen yüz tanıma sisteminin fikri mülkiyet haklarını satın aldı.

ingiltere başbakanı theresa may, ülkesinin bürokratlarının daha önceki açıklamalarının aksine "türkiye'nin sondaj faaliyetlerine karşı olduklarını" söyledi. bu açıklamadan saatler önce trump, ingiltere ziyareti dönüşü, twitter'dan may'e teşekkür etmişti.

cumhurbaşkanı erdoğan, suudi arabistan kralı selman bin abdülaziz ile telefonla görüştü. iki lider birbirlerinin bayramını tebrik etti. öte yandan kral selman, cumhurbaşkanı erdoğan'a türkiye'nin iit dönem başkanlığı süresince gösterdiği çabalar dolayısıyla teşekkür etti.

rusya devlet başkanı putin, "(çin ile) ikili ticarette ruble ve yuan kullanımının daha da yaygınlaştırılması amacıyla hükümetler arası bir anlaşma imzaladık." dedi.

abd’nin nato daimi temsilcisi kay bailey hutchison, 'türkiye’nin hem s-400 hem f-35 alamayacağını, rus savunma sistemi ile f-35 savaş uçaklarının aynı ordu kontrolünde olmasının kabul edilemez' olduğunu söyledi.

yunan savunma bakanı apostolakis, “türkiye’nin s-400leri alması bölgede hava savunmayı başka bir konsepte taşıyor. bunun için biz de sistemlerimizi planlayıp programlak zorunda kalacağız. s-400’lere paralel olarak f-35 alımı bölgedeki güç dengesini tamamen değiştirecek” dedi. “abd’nin sorunu bu sistemlerin nato sistemleri ile çalışmaması, sizin için değişen nedir?” sorusuna ise apostolakis şöyle cevap verdi: “bu sistemlere savunma sistemi diyorlar ama 400 mil menzile sahip bir sistem savunma sistemi olamaz çünkü (bölgede) havada uçan her şeyi vurur.”

cezayir geçici cumhurbaşkanı abdulkadir bin salih, "yeni ipek yolu" olarak da adlandırılan çin'in "kuşak ve yol" girişimine katılma kararnamesini imzaladı.

abd merkezli sosyal medya devi facebook, yeni huawei telefonlara facebook, whatsapp ve ınstagram uygulamalarının yüklenmeyeceğini açıkladı.

cumhurbaşkanı erdoğan, doğu akdeniz'deki süreç hakkında, "bölgenin çıkacak olan tüm neması, bu petrol noktasında olabilir başka olabilir, hepsinden güney kıbrıs'ın nasıl hakları varsa aynı şekilde uluslararası hukuka göre kuzey kıbrıs'taki türk soydaşlarımızın da hakları var. bu hakları kimse kusura bakmasın bizle ilgili alakası olmayanlara yedirtmeyiz" dedi.

microsoft, çin hükümetinin uygur türklerini kontrol etmek için ms celeb yüz tanıma yazılımını kullanması üzerine veri tabanını internetten kaldırdı.

venezuela devlet başkanı maduro, 22 şubat'tan bu yana kapalı olan tachira eyaletindeki kolombiya sınırının bugünden itibaren açılacağını duyurdu.

türk ve azerbaycan silahlı kuvvetleri, nahçıvan özerk cumhuriyeti'nde ortak askeri tatbikat başlattı. "sarsılmaz kardeşlik 2019" ismi verilen tatbikatta 5 bin asker, yaklaşık 200 tank ve zırhlı araç, yaklaşık 180 füze ve top, 21 uçak ve helikopter ile diğer silahlar yer alacak.

abd dışişleri bakanlığı müsteşar yardımcısı matthew palmer, doğu akdeniz'in ülkesi için stratejik öneme sahip olduğunu belirterek; türkiye'nin kıbrıs açıklarındaki sondaj faaliyetlerini eleştirdi, bu faaliyetlerin durdurulmasını istediklerini söyledi.

daha önce bae'yi sert bir şekilde eleştiren ve sudan'da askeri geçiş konseyi ve muhalefet arasında ara buluculuk yapmak için başkent hartum'a gelen etiyopya başbakanı abiy ahmed, sudanlı siyasi aktörleri dışa bağımlı olmadan tam bağımsız ve özgürce kararlar almaya çağırdı.

gkry'nin doğu akdeniz’de 12’nci parselden doğalgaz çıkarılması için amerikan noble enerji şirketiyle anlaşıp 18 yılda 9,4 milyar dolar gelir sağlama planına dışişleri bakanlığından jet hamle geldi. dışişleri bakanlığı, yavuz ve fatih sondaj gemilerinin kktc’nin türkiye petrollerine 2011 yılında verdiği ruhsat sahalarında sondaj çalışmalarına başlayacağını açıkladı.

önceki arşiv: [29 mayıs - 1 haziran] askeri ve diplomatik gelişmeler