2. mehmet

14 Entry Daha
asrı anlamaktan uzak padişahlar ve bugün ki izdüşümü fikirliler bir tarafa asrı aşan fikriyata sahip deha. kıymeti ve nasıl bir hükümdar olduğuyla ilgili olarak günümüzde bile hala doğru tanımlamalar yapılamamakta. tarihteki kahramanlık hikayelerini(ilyadasından, büyük iskenderine) dinleyerek büyüyen, peygamber övgüsüne mazhar olabilmek için gecesini gündüzüne katan bu hükümdarın stratejik anlamda ise az bilinen özelliğini aktaralım: fetih için hazırlıklar bir tarafa siyasi anlamda da hazırlıklar yapılmaktaydı. elbette bu anlamda hıristiyan dünyanın (her ne kadar katolikleri kapsasa da) lideri olan papa ile de çeşitli yakınlıklar kurulmuş. bu vesile neticesinde fetih gerçekleşeceği sırada kendilerinden doğu roma'ya yardım yapmamaları yönünde anlaşmaya varılır. (hatta muhtemelen daha fazlası da yapılır. çünkü vatikan, osmanlı'ya karşı doğu romaya yardım göndereceklerini belirtse de bu yardım hiç gitmez. bu yardımı hesaba katarak hareket eden doğu roma için savunma anlamında daha büyük kayba neden olur) sonuç elbette fatihin askeri dehası, dirayeti ile birlikte papalığın da saldırıya karşı çıkmaması ve teşebbüste bulunmaması olur ve büyük bir zaferle istanbul fethedilir.
fetheddikten sonrası daha ilginçtir. çünkü kendini roma hükümdarı olarak görür ve mezarının dahi roma hükümdarlarının yanına gömülmesini vasiyet eder. bu durumlar kendisinin hıristiyan olduğunu belirtilmesine dahi neden olur ancak gerçeğin bu olmadığı aşikardır. peki ya ölümü? ölümü nasıl gerçekleşmiştir. rivayete göre venedikliler tarafından hekim yakup'a ciddi ödemeler yapılır ve fatih zehirlenir. bu ölüm en çok kim sevinmiştir? vatikan! üç gün boyunca sevinç çanları vatikanda susmamıştır.
tarihin akışını değiştirmesine vesile olan istanbul fethinde kendisi ile anlaşma yapan vatikan, ölümünü sevinçle karşılamıştır. siyaseti ve stratejiyi anlamak için güzel bir örnek....
1 Entry Daha