20.08.2018 abd ankara büyükelçiliği'ne saldırı

ankara'da atatürk bulvarı üzerinde seyir halinde olan henüz plakası belirlenemeyen bir otomobilden abd büyükelçiliği binasına doğru ateş açıldı.

kurşunlardan biri güvenlik kulübesinin camına isabet ederken, araç hızla bölgeden uzaklaştı.

abd büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada: "bu sabahın erken saatlerinde abd büyükelçiliği'nde bir güvenlik olayının gerçekleştiğini teyit edebiliriz. herhangi bir yaralanmayla ilgili herhangi bir raporumuz yok ve ayrıntıları araştırıyoruz. türk ulusal polisine hızlı yanıtları için teşekkür ediyoruz." denildi.

ankara valiliği'nden ise şu açıklama geldi:"20.08.2018 günü saat 05.30 sularında, atatürk bulvarı üzerinde seyreden beyaz renkli bir araç içinden, kimliği henüz tespit edilemeyen şahıs veya şahıslar tarafından, abd büyükelçiliği nizamiyesine doğru 6 el ateş edilmiştir. yapılan ilk incelemeler sonucunda, 3 adet merminin demir kapıya ve camlı bölüme isabet ettiği, herhangi bir can kaybının olmadığı anlaşılmıştır. olaya ilişkin çalışmalar devam etmekte olup, gelişmelerden ayrıca bilgi verilecektir."

konuyla ilgili dışişleri bakanlığı sözcüsü hami aksoy, bu sabah abd'nin ankara büyükelçiliği'ne yapılan silahlı saldırıyı kınadıklarını açıkladı.

ak parti sözcüsü ömer çelik abd büyükelçiliği'ne yapılan silahlı saldırı için "açık bir provokasyon" dedi.

son dönemde oldukça gergin olan abd-türkiye ilişkilerinde yeni bir gelişme.
provokasyon ihtimali yüksek olan olay. böyle olmasa dahi bazı gerizekalıların sonunu düşünmeden hareket ettiği, kuru kabadayılık.
ucuz, maganda misali marifetmiş gibi yapılan bir hareket. kurşunladık diye elçilik kapanmadı. abd ekonomisi zarar da görmedi. elçilikten kimse de zannetmiyorum ki endişe ve korkuya kapılmadı. benim insanım boykot çağrılarını ve abd'ye yapılacak yaptırımları yanlış anladı. çözümü kurşunlamakta buldu.
abd büyükelçiliği'ne saldırıyı düzenleyen iki zanlı olayda kullanılan silah ve araçla yakalandı. suçlarını itiraf eden iki kişiden biri cezaevi firarisi, diğeri ise sabıkalı.