[20 - 24 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler

abd başkanı donald trump, "çok tehlikeli" diye nitelendirdiği huawei meselesinin, abd-çin ticaret anlaşması çerçevesinde çözülebileceğini söyledi.

ingiltere başbakanı theresa may yaptığı son dakika açıklamayla 7 haziran'da istifa edeceğini açıkladı.

gaziantep valisi davut gül, bayram için ülkesine dönen suriyelilerle ilgili olarak "gidenler yıl sonuna kadar orada kalabilirler. şu ana kadar 35 bin kişi gitme işlemini yapmak için randevu aldı" dedi.

kuveyt dışişleri bakan yardımcısı halid el-carullah, bölgede artan gerginliğin sonra erdirilmesi için abd ile iran arasında müzakerelerin başladığını belirtti.

hindistan'da başbakan narendra modi'nin hindistan halk partisi (bjp), ülkede 7 aşamada yapılan parlamento seçimlerinin galibi oldu.

rusya dışişleri sözcüsü zaharova, ülkesinin, türkiye ile yapılan idlib anlaşmasına tamamıyla bağlı olduğunu söyledi. zaharova, idlib'de 'teröristleri' vurmalarının anlaşmanın ihlali olmadığını söyledi ancak sivil katliamları ile ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

iran lideri hamaney, "nükleer anlaşma ilk yürürlüğe girdiğinde de çok fazla inancım yoktu. sayın cumhurbaşkanı ve dışişleri bakanı'na bu konuyu defalarca kez dile getirdim ve birçok konuda uyarılarda bulundum." dedi.

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu, japonya imparatoru naruhito tarafından ülkenin en yüksek devlet nişanı olan "yükselen güneş nişanı yüce kordonu'na" layık görüldü.

ingiltere’nin avrupa bakanı sir alan duncan’ın ardından bu kez de dışişleri bakanlığı müsteşarı harriet baldwin, doğu akdeniz’de rum yönetiminin tek yanlı ilan ettiği münhasır ekonomik bölge’nin tartışmalı olduğunu söyledi.

mısır dışişleri bakanı samih şükri, libya’da siyasi çözüm için girişimlerin sürdüğünü ve libya’nın doğusundaki askeri güçlerin lideri emekli general halife hafter’i desteklediklerini söyledi.

kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti'nde, ulusal birlik partisi (ubp) ve halkın partisinin koalisyon hükümeti kurulması için anlaşmaya varmasının ardından, ubp genel başkanı ersin tatar başbakanlık görevini devraldı.

abd'nin suriye özel temsilcisi james jeffrey, "türkiye, suriye’nin kuzeyinde 30 kilometre genişliğinde güvenli bir bölge kurulmasını talep etti. hala olumlu yanıt vermedik, 30 kilometre yapabileceğimizi sanmıyorum" dedi.

forza italya partisinin lideri ve ap seçimleri adayı silvio berlusconi, "belki de ab, türkiye'yi yeniden kazanmalı." dedi.

endonezya'da joko widodo'nun yeniden devlet başkanı seçilmesinin ardından başlayan protesto gösterilerinde bir protestocu yaşamını yitirdi, onlarca kişi yaralandı.

birleşmiş milletler libya özel temsilcisi gassan salame, başkent trablus'taki çatışmaların "uzun ve kanlı bir savaşın sadece başlangıcı" olduğunu söyledi.

amerikan cnbc kanalının internet sayfasında türkiye'nin 2 hafta içinde s-400'den vazgeçmemesi halinde ağır yaptırımlar geleceği belirtildi.

güney kıbrıs rum yönetimi, fransa’dan 'tek yanlı parselledikleri doğu akdeniz’de kendilerinden parsel kiralayan fransız total şirketine' koruma sağlamasını istedi.

abd, f-22 savaş jetlerinin alaska açıklarında rusya'ya ait 4 bombardıman (tu-95) ve iki savaş jetini (su-35) engellediğini açıkladı.

devlet dairelerine resminin asılmasını istemeyen ukrayna'nın yeni cumhurbaşkanı zelenskiy, "odanızın her köşesine cumhurbaşkanı resmi asmaktansa, çocuklarınızın resimlerini asın, her alacağınız karar öncesi, onların gözlerine bakın" dedi.

çoğunluğu muhaliflerin elindeki ulusal meclis'in yenilenmesi için erken seçim çağrısı yapan maduro, "son 5 yıldır meşruiyeti bulunmayan yegane yasama organını meşrulaştıracağız. ulusal meclis için erken seçime gidelim ve kimin halk desteğine sahip olduğunu görelim" diye konuştu.

endonezya’nın mevcut devlet başkanı joko widodo, devlet başkanlığı seçiminde oyların yüzde 55,50’ini alarak yeniden başkan seçildi.

rusya savunma bakanlığı, uluslararası gözlem anlaşması uyarınca türkiye’nin rusya hava sahası üzerinde 4 gün boyunca gözlem uçuşları yapacağını açıkladı.

fox news’e konuşan abd başkanı trump, "nereleri işgal etmek istediğinin" sorulması üzerine "işgal istiyorum, eğer mecbur kalırsam, ekonomik olarak" dedi. trump çin için ise, "çin ben görevde olduğum sürece süper güç olamaz" ifadelerini kullandı.

suriye’de muhaliflerin denetimi altında bulunan idlib'e ve hama şehrinin kuzeyine yönelik operasyon yürüten şam yönetimi, bu bölgelerde 'tek taraflı ateşkes' ilan etti.

abd başkanı trump, iran'ı bir kez daha twitter'dan tehdit ederek, "eğer iran savaşmak istiyorsa, bu iran'ın resmen sonu olur.bir daha abd'yi asla tehdit etme!"ifadesini kullandı.

fransa'da başörtülü annelerin ilkokul çağındaki çocuklarının okul gezilerine eşlik etmesini yasaklayan yasa tasarısı, fransa senatosundan oy çoğunluğuyla onay aldı.

ırak'ın başkenti bağdat'taki yeşil bölge içerisinde yer alan abd büyükelçiliğine katyuşa füzeleriyle saldırı düzenlendiği bildirildi.

önceki arşiv: [15 - 19 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler