[20 - 24 temmuz] askeri ve diplomatik gelişmeler

abd'de tutuklu bulunan halk bankası eski genel müdür yardımcısı mehmet hakan atilla tahliye edildi.

iran devrim muhafızları, ingiltere'ye ait petrol tankerine hürmüz boğazı'nda el koydu. iran'dan yapılan açıklamada, 'hürmüz boğazı'nda ingiliz bandıralı bir tankere el koyduk' denildi.

kosova başbakanı ramush haradinaj, kosova özel savcılığı tarafından "şüpheli" sıfatıyla çağrıldığı için görevinden istifa ettiğini açıkladı.

türk diplomatın şehit olduğu erbil'deki saldırıyı düzenleyen 4 kişinin yakalandığı bildirildi.

moldova'ya bağlı gagavuzya özerk bölgesi başkanı irina vlah, bölgeye yardımcı olmaya hazır tüm dış partnerlerle ilişkileri sürdürme niyetinde olduklarını belirterek rusya ve türkiye’den bu konuda yardım beklediklerini kaydetti.

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu, abd dışişleri bakanı mike pompeo ile f-35, s-400 ve suriye konularını görüştü.

kıbrıs harekâtı'nın 45. yılı nedeniyle kktc cumhurbaşkanı mustafa akıncı'ya kutlama mesajı gönderen cumhurbaşkanı erdoğan: "ada'nın ve bölgenin zenginliklerinin sadece kendilerine ait olduğunu zannedenler, karşılarında türkiye ve kktc'nin kararlılığını bulacaktır"

abd temsilciler meclisi rahiplerinden patrick conroy, başkan donald trump’ı ırkçılıkla suçlayan tasarının tartışıldığı oturumdan sonra, ‘tüm karanlık ruhları kovan’ duayı okudu.

arjantin dışişleri bakanı faurie, hizbullah'ın terör örgütleri listesine alındığını bildirdi. konuyla ilgili konuşan abd dışişleri bakanı pompeo, "arjantin'i tebrik ediyoruz. umarım bölgedeki diğer ülkeler de arjantin'i örnek alır." dedi.

suudi arabistan kralı abdulaziz, "bölgenin güvenliği ve istikrarının savunulması, barışın garanti altına alınmasında ortak çalışma düzeyinin yükseltilmesi" için ülkesine amerikan askerlerinin girişini onayladı.

birçok ülkeye ait havayolu şirketi, bir hafta boyunca güvenlik endişeleri nedeniyle mısır'ın başkenti kahire'ye yapılan seferleri durdurma kararı aldı.

yunanistan başbakanı kiriakos miçotakis, türkiye ile ilişkilere yönelik, "cesur adımlar atacağımız ortak bir yaklaşım için tayyip erdoğan’a çağrıda bulunuyorum." dedi. miçotakis, "bu coğrafyada birlikte yaşıyoruz. gereksiz gerginlikler ve silahlanma yarışı iki ülkeyi de değerli kaynaklarından mahrum ediyor. bunlar ülkelerimizin yararına kullanılabilir." ifadelerini kullandı.

yunanistan’ın yeni dışişleri bakanı nikos dendias, washington’da amerikan medyası üzerinden türkiye’ye doğu akdeniz’deki doğalgaz krizinde uzlaşı teklifinde bulundu ve krizin aşılması halinde iki ülke arasındaki ticari ilişkilerde büyük ilerleme olacağını öne sürdü.

içişleri bakanı soylu, "türkiye oyalanacak bir ülke değildir. tarihin en büyük göç dalgasıyla karşı karşıyayız. bu konuda avrupa'nın bizi yalnız bıraktığı aşikardır. türkiye bu işi kararlılıkla yürütmezse avrupa'daki hiçbir hükümet 6 ay dayanamaz. isterlerse deneyelim" dedi.

ukrayna milletvekili seçimlerinde kırım türklerinin lideri mustafa kırımoğlu ile birlikte (iki türk daha) ahtem çigöz ve rüstem umerov ukrayna milletvekili oldu.

iran petrol bakanı bijen namdar zengene, "iran petrolünün yerini hiçbir ülke dolduramaz. suudi arabistan, ırak ve bae gibi ülkelerin kendi pazarları var" dedi.

japonya'da parlamentonun (diet) üst kanadı senato'nun 245 üyesinden 124'nün belirlendiği seçimlerin galibi başbakan abe şinzo'nun liderliğindeki iktidar koalisyonu oldu.

centcom komutanı general mckenzie ve eski suriye büyükelçisi william roebuck, suriye’ye giderek ypg elebaşı mazlum kobane ve örgüt yetkilileriyle görüştü. bugün ve yarın abd'li heyet suriye çalışma grubu toplantısı kapsamında türkiye'de olacak.

istanbul valiliği, istanbul’da kaydı olmayan suriyelilerin kentten ayrılması için 20 ağustos 2019'a kadar süre verdi.

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu, abd'li heyet ile suriye görüşmesi öncesi, "abd ile güvenli bölge konusunda anlaşamazsak fırat'ın doğusuna operasyon kısa süre içinde başlayacak." dedi.

isveç (saab firması ile), teknik özellikleriyle f-35 jetlerini geride bırakma iddiasında olan lazer silahlı ingiliz yapımı 6. nesi tempest savaş uçaklarının üretim projesine katılan ilk ülke oldu.

türkiye'nin ilk süpersonik jet eğitim uçağı projesi hürjet için kritik "ön tasarım gözden geçirme" aşaması başarıyla tamamlandı. hürjet'in, 2020 yazında kritik tasarımının tamamlanması, 2022 yazında ilk uçuşa hazır hale getirilmesi hedefleniyor.

pakistan başbakanı khan’ı ağrılayan trump, “o savaşı bir haftada kazanırdım. 10 günde afganistan yeryüzünden silinirdi. ama o yolu seçmedim. 10 milyon insan öldürmek istemem” dedi.

bugün ypg'li elebaşları ile suriye'de görüşme gerçekleştiren centcom komutanı mckenzie, “türkiye’nin, suriye'nin kuzeyine müdahale etmemesini tercih ederiz. eğer ederlerse sonuçları olur” ifadesini kullandı.

katoliklerin ruhani lideri franciscus, esad'a gönderdiği 'idlib'deki siviller için derin endişe duyduğunu' belirten mektubunda, esad'dan, "bu insani yıkımı durdurması için mümkün olan her şeyi yapmasını" talep etti.

ırak’ın erbil kentinde çarşamba günü bir restoranda türk diplomatı şehit eden teröristlerin, idam ile yargılanacağı bildirildi.

dışişleri bakanı çavuşoğlu ab ile geri kabul anlaşması’nın (suriyelilerin türkiye'ye geri gönderilmesi) askıya alındığını duyurdu. çavuşoğlu doğu akdeniz gerilimiyle ilgili olarak ise "almanya’nın bu konuda arabuluculuk yapma konusunu destekliyoruz" dedi.

güney kore hava sahasını ihlal eden bir rus uçağına ateş açıldığı, hemen ardından rus uçağına eşlik etmek için iki çin askeri uçağının güney kore hava sahasına girerek hava sahasını ihlal ettiği bildirildi. [yonhap]

rusya federal askeri teknik işbirliği servisi başkanı dmitriy şugayev, türkiye'ye s-400 sevkiyatlarının ilk etabının bu hafta (23 nisan) tamamlanacağını söyledi.

eski dışişleri bakanı boris johnson, birleşik krallık'ın yeni başbakanı oldu.

pakistan lideri khan, "abd'den yardım istediniz mi?" sorusuna şöyle yanıt verdi: ben abd'den yardım değil, anlayış istiyorum. yardım paketleri ülkeme yapılan en büyük kötülüktür. pakistan artık yardım edilecek bir ülke değil, eşit şartlarda bağımsız bir ülke olarak görülecektir.

rusya, israil'in işgal altındaki doğu kudüs'te filistinlilere ait evlerin yıkımından vazgeçmesi çağrısında bulundu.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, abd'nin güvenli bölge önerisi için, " oyalama olmaması gerekiyor. çünkü bizim sabrımız tükendi." dedi.

ab, abd'nin avrupa ülkelerinden ithal edilen arabalara ilave gümrük vergisi uygulaması halinde 35 milyar avroluk ticari misilleme yapılacağını bildirdi.

güney kore, rusya'nın dün yaşanan hava sahasını ihlali nedeniyle 'derin üzüntüsünü' dile getirdiğini söyledi ve moskova'nın, seul ile yürüttüğü temaslarda olayın kasıtlı bir askeri manevra olmadığını ilettiği ifade edildi.

önceki arşiv: [15 - 19 temmuz] askeri ve diplomatik gelişmeler