[20 ekim-26 ekim] askeri ve diplomatik gelişmeler

20 ekim ile 26 ekim arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi pek memlekette gündem olmasa da doğu akdeniz'deki gelişmeler.

japonya başbakanı abe, "ilişkileri yeni bir döneme taşımak istiyorum. japonya ve çin komşu ve ortaklar. birbirimiz için bir tehdit olmayacağız" dedi. çin ile japonya 7 yılın ardından ilk kez başbakanlık düzeyinde görüşme gerçekleştirdi.

türkiye petrolleri, doğu akdeniz’de sondaj faaliyetlerine hız vermek için 262.5 milyon dolara "deepsea metro ı" adlı bir sondaj gemisi daha aldı.

venezuela'da ekonomiden sorumlu devlet başkan yardımcısı aissami, ülkenin kripto parası petro'nun satışına 29 ekim'de başlanacağını açıkladı.

dışişleri bakanlığı sözcüsü hami aksoy, türkiye'nin ırak'ın güvenlik ve istikrarı ile yeniden imarı konularında yeni hükümetle birlikte çalışmaya hazır olduğunu bildirdi.

güney kore savunma bakanlığı, kuzey kore ve bm gücünün, "askerden arındırılmış bölge"de yer alan 'ortak güvenlik alanı’nda silahsızlandırma sürecini tamamladığı açıklandı.

avrupa parlamentosu, kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin uluslararası soruşturma yapılması durumunda suudi yetkililere yaptırım uygulanması çağrısında bulunan karar tasarısını onayladı.

avrupa insan hakları mahkemesi (aihm), hazreti muhammed'e hakaretin ifade özgürlüğü kapsamına girmediğine hükmetti.

suudi arabistan başsavcılığı, veliaht prensin adamları olduğu iddia edilen sanıkların gazeteci cemal kaşıkçı cinayetini planlayarak işlediklerini açıkladı.

ptt'nin, suriye'de 5. şubenin ardından şimdi de afrin ve cinderesi'nde şube açacağı belirtildi.

cumhurbaşkanı erdoğan, kaşıkçı cinayetine ilişkin "elimizde başka bilgi, belge yok değil, gün ola harman ola. ama çok aceleci olmanın da anlamı yok." dedi.

daha önce türkiye'ye hakaret eden suudi arabistan resmi haber ajansı spa, veliaht prens'in "türkiye ile suudi arabistan'ın arasını kimse bozamaz" açıklamasını twitter'a sabitledi. suudi dışişleri bakanlığı ise kral faysal'ın atatürk'le çekilmiş fotoğraflarını yayınladı.

cumhurbaşkanı erdoğan, suudi arabistan'dan gelen talep doğrultusunda veliaht prens selman ile görüştü. selman yaptığı açıklamada, "türkiye ile koordinasyon halindeyiz. türkiye ile aramızı bozamayacaksınız" dedi.

akdeniz'de yunan savaş gemisinin takip ettiği petrol arama gemisi barbaros hayrettin paşa, 2 firkateyn ve 2 karakol botu tarafından korunarak çalışmalarını sürdürüyor.

ingiliz guardian gazetesi, gazeteci kaşıkçı cinayeti ile ilgili, "muhtemelen veliaht prens muhammed'in kaderini belirleyecek kişi erdoğan olacak" şeklinde bir yazı yayımladı.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, abd'nin iran'a yönelik yaptırımlarının bmgk kararı olmadığını belirterek, "biz bu konuda istisna tutulmak için gerekli taleplerimizi söyledik" dedi.

milli savunma bakanı akar, "uzman erbaşlıktan astsubaylığa geçiş konusunda hem kontenjanlar hem geçiş oranları yükseltildi." dedi.

hollanda’da istatistik bürosunun yayınladığı rapora göre kendisini 'ateist' olarak tanımlayanların sayısı yüzde 50’yi geçti.

ab dış ilişkiler yüksek temsilcisi mogherini, rus yetkililerin 'karadeniz'in en büyük gücüyüz' benzeri açıklamalarına karşı, karadeniz’in avrupa'ya ait bir deniz olduğunu söyledi.

suudi arabistan ve pakistan arasında imzalanan mutabakat zaptına göre suudi yönetimi, pakistan'a 6 milyar dolar borç verecek.

sky news, cemal kaşıkçı'nın cesedinin parçalandığını ve vücut parçalarının suudi arabistan konsolosunun evinin bahçesinde bulunduğunu iddia etti.

abd başkanı trump, rusya ve çin'i kastederek, "millet aklını başını toplayana dek nükleer cephaneliğimizi güçlendireceğiz" ifadelerini kullandı.

müslüman ülke liderleri arasında "vahşice katledilen gazeteci kaşıkçı ile ilgili en keskin tepki" malezya başbakanı mahathir muhammed'den geldi. muhammed, "bu çok büyük bir gaddarlık, kabul edilemez bir şey." dedi.

milli savunma bakanı hulusi akar, "ege ve akdeniz'de türkiye ve kktc'nin yer almadığı bir projenin yaşama şansı olmadığını herkes bilmeli ve bölgeyi tehlikeye atacak provokasyondan herkes vazgeçmeli, kaçınmalıdır" dedi.

resmi olarak trump'ın ulusal güvenlik danışmanı olan ancak 'gizli tarafları' olduğu iddia edilen john bolton, iran'a karşı uygulanacak olan yaptırımlardan hem abd'nin hem de rusya'nın kârlı çıkacağını söyledi.

suudi konsolosluğu'na ait olduğu belirlenen ve katledilen kaşıkçı'nın ortadan kaybolduğu gün konsolosluğu terk ettiği bilinen o araç polis tarafından özel bir otoparkta bulundu.

cumhurbaşkanlığı basın merkezi, dün cumhurbaşkanı erdoğan ile trump arasında telefon görüşmesi gerçekleştiğini açıkladı.

ceyşül adl adlı örgüt, pakistan sınırında geçen hafta kaçırdığı 14 iran devrim muhafızı'nın görüntülerini paylaştı. örgüt, askerlerin 'kafalarını keseceğini' duyurmuştu.

ıkby'de 30 eylül'de yapılan milletvekili seçiminin sonuçlarına göre, barzani liderliğindeki kdp birinci parti oldu.

milletvekili sayıları:

kdp: 45

kyb: 21

goran hareketi: 12

yeni nesil hareketi: 8

komel: 7

islaha doğru ittifakı: 5

abd başkanı trump, rusya ile abd arasında 1987'de imzalanan orta menzilli nükleer silah anlaşması'ndan çekileceğini açıkladı.

geçtiğimiz arşiv:

[14 ekim-20 ekim] askeri ve diplomatik 39 gelişme