2008 krizi

2008 eylülünde lehman brothers'ın batışıyla resmileşen kriz, finansal küreselleşmenin etkisiyle önce abd ile ekonomik ilişkisi olan ülkeleri ardından avrupa'yı(başta güney) etkisi altına almış ve son olarak da parasal daralma dönemine girilmesiyle gelişmekte olan ülkeleri etkilemektedir.

abd merkezli başlayan küresel finansal kriz; dünyanın diğer bölgelerini de etkisine alarak küresel ekonomik-politik sistemde ve uluslararası toplumda büyük bir kaos yarattı. kapitalizm tarihinde ortaya çıkan krizlerden farklı olarak, sscb’nin çöküşüyle küreselleşmenin de etkisiyle krizin boyutunun artması tüm dünya ülkelerinde hissedilmesine neden oldu. kriz öncesi dönemde finansal serbestleşmenin artması krizin hızla yayılmasının da nedeninin oluşturdu.
kriz sonrası ortaya çıkan yüksek işsizlik, sabit yatırımlarda azalma, finans alanında yaşanan düzensizlikler ve büyümenin yavaşlaması toplumları, piyasaları ve devletleri etkileyerek köklü değişimlerin sebebi haline geldi.
2008 krizi dolar basılarak geçiştirildi. geçiştirilen bu kriz daha büyük sorunları oluşturdu. düşüşü ne kadar geciktirirseniz düşmesi o kadar şiddetli olur. türkiye abd benzeri bir emlak krizi geçirecek çok yakında çünkü emlak fiyatları o kadar fahiş fiyatlar oluştu. bu krizden en ucuz çıkmanın tek yolu büyük şirketlerin karlılık oranını düşürmesi yoksa gelecek olan krizde onlarında sermayelerinin azalmasına sebep olur. bu yüzden bir an önce her ihtimale karşı tasarruf yapın kriz zamanı kağıt paradan çok değerli metalleri fiziki olarak bulundurun (bkz:altın ve gümüş).

bazı ekonomi kanalları

1.