2018-2019 bütçe tavan ödenekleri

yorum yapmadan atıyorum. vicdanı, aklı, irfanı, merhameti hür insanlar yorumlasın.

doğruluğunu teyit etmeden yorum yapmak gerekirse sanayi ve teknoloji bakanlığı bütçesi yarı yarıya düşürülürken, diyanetin ki artmış. bir diğer gözüme çarpan şey ise ulaştırma bakanlığının bütçesinin büyük oranda düşürülmesi. anlaşılan 2019'da temel atmaların sayısı azalacak.
yanlışım varsa düzeltin bu kapatılan(birleştirilen) bakanlıkların 2018 bütçesinde olması lazım ama göremiyorum. onlar 2018 kısmında nereye eklenmiş ?
ekonomideki kemer sıkma hedefi karşılanamamış gibi. diyanet bütçesindeki artışın gerekçesi nedir merak ettim. cumhurbaşkanlığı bütçesindeki artış cumhurbaşkanlığı sistemine geçildiği için bir nebze açıklanabilir duruyor.

meb, msb, jandarma gibi kurumlardaki artışlar mantıklı geldi.

kaynağı doğru bile olsa bakanlıkların iç işleyişini, gerekçelerini tam bilmeden yorum yapmanın doğru olmayacağı haberdir. net olan şey kamuda kemer sıkmanın tam görülemediğidir. bu da enflasyon sebepli olabilir.
tükettikçe faizler artar tasarruf olmazsa hem enflasyon canavarı hemde faiz kaçınılmaz olur. kemer sıkmalı devlet vatandaş tasarruf etmeli bunu medya yoluyla özendirmeli. yoksa sonumuz iyi değil