2018 askeri güç sıralamasında türkiye'nin geriye düşmesi

turkish defence'nin yayınladığı grafikte dünyanın en güçlü orduları çeşitli alanlar hesaba katılarak hazırlanmış. ilk 5'te yer alan ülkeler sıralarını korurken, türkiye ve almanya gibi ülkeler 'güç kaybetmiş'. tabi ki bu rakamların tamamen matemetiğe göre hesaplandığını unutmamak lazım.

istihbaratsız askeriye hiçbir şeydir. muhtemelen istihbaratla ilgili verilerden ayrı oluşturulmuş bu liste yetersiz.
nükleer ile askeri caydırıcılık olur ki kimse nükleer güç kullanamaz. kullanıldığı taktirde dünya diye bir şey kalmaz. tsk, ergenekon ve balyoz davaları ile çok yıpratıldı. askerimize sahip çıkılmadı neyse vatan sağ olsun dendi. tsk türkiye'nin bağımsızlığının tek dayanak noktasıdır şu ortadoğu da bir ırak ya da suriye değilsek bunu tsk'ya borçluyuz. bu açıdan tsk'nın yıpratılmasına her türlü karşı olunması gerekli. ıraklılar saddam postundan ise abd postu istedi halleri ortada ortadoğunun şamar oğlanı oldu. tsk diğer ülkelerdeki gibi vesayet sistemi olduğunu düşünmüyorum.tsk darbelerden iki veya üç yıl içinde iktidarı sivillere bırakmıştır.ordu mensupları diğer ortadoğu ülkeleri gibi türkiye'de tiranlık kurmamıştır. darbeler doğru ya da yanlış bunlar o zamanın şartlarına göre konuşulur. bazı olaylar bizim anlayamadığımız şekilde gelişebilir. devletlerin al gülüm ver gülümü çok farklıdır bedelleri de bir o kadar acıdır. digital dünya ya doğru her şeyde bir evrim geçiriyoruz. tsk'nın da eminim bu konuda adımları vardır. bizim asker propagandalı filmler yapmamız lazım. asker ruhunu abd gibi pompalanmalı. devlet her yönüyle politika yürütmeli. abd'nin pek bir tarihi yok ama adamlar her şeyi filmler ile geleceğe aktarıp propaganda yapıyor. türkiye'nin mazisi ise o kadar eski ki binlerce konuluk film çıkar. yeni nesiller türkiye'yi her yönüyle bilmeli. türkiye'de (bkz:sağ-sol olayları), (bkz:eşref bitlisli), (bkz:susurluk kazası) ve daha bir çok konu gün yüzüne çıkmalı bunlar devlet tarafından film yapılmalı. bu endüstri geliştirimeli.
bizim en büyük eksiklerimizden biri istihbarat türkiye'de istihbarat bir nevi dedektiflik gibi algılanıyor. olayları araştıran halbuki istihbarat örgütleri olayları bizzat kendisi çıkarır toplumu yönlendirir. toplum mühendisliği yapılır. bunların geliştirilmesi gerek.
düşme nedeni ekonomik darboğazdaki türkiye'nin gdp içindeki askeri payı arttırmaması nedeniyle düşen askeri bütçedir.
askeri harcamaları artırmaktan daha önemli olanı ihtiyacımız olanı üretmek, geliştirmek, seri üretime geçmek, envantere katmak ve ihraç etmek.