2018 zimbabve seçimleri: sonuçlar açıklanmadan muhaliflerin sokağa dökülmesi

1980'den bu yana seçilen 37 yıllık mugabe'ye kasım 2017'de askeri darbe gerçekleşti. darbeyi gerçekleştiren siyasi isim mugabe'nin görevden aldığı yardımcısı emmerson mnangagwa oldu. bu hamle sonrası ordu mugabe'yi uyardı ancak sonuçsuz kaldı ve daha sonra ordu 'desteklediği mnangagwa için' darbe gerçekleştirdi. geçici devlet başkanı mnangagwa oldu.

- seçimler pazartesi günü düzenlendi.

- halk 38 yıl sonra ilk kez pusulada mugabe'yi görmedi.

- iki önemli aday var. bunların biri iktidar partisinin 75 yaşındaki adayı (geçici devlet başkanı) mnangagwa, diğeri ise muhalif mdc partisinin 40 yaşındaki lideri 2009-2013 yıllarında enformasyon bakanı olarak görev yapan nelson chamisa.

- kesin sonuçlar cumartesi açıklanacak ve adaylardan herhangi biri yüzde 50'nin üzerinde oy oranı alamazsa en fazla oy alan iki lider 2. turda karşı karşıya gelecek.

- iki kanatlı meclise sahip olan ülke bu seçimlerle birlikte senatonun 80, ulusal meclisin 270 yeni üyesini de belirlemiş olacak.

şu anda batılı ülkelerin doalylı desteğini alan mdc lideri chamisa "halk oylamasını kazandık" iddiasını ortaya atmasıyla destekçilerini sokaklara döktü. polisin müdahale ettiği, muhaliflerin silah kullanarak 'kaos' yaratma çabası içine girdiği belirtiliyor.zimbabve seçim kurulu seçimin galibinin mnangagwa olduğunu duyurdu. ancak muhaliflerin sonuçları tanımayacağı belirtilirken, ülkede iç karışıklık çıkmasından korkuluyor.

zimbabwe' den sevgilerle