[22-26 eylül] askeri ve diplomatik gelişmeler

22 eylül ile 26 eylül 2018 tarihleri arasında yaşanan önemli askeri ve diplomatik gelişmeleri 17 maddeye sığdırdım.

1.) abd merkezli rowan companies şirketi, türkiye petrolleri anonim ortaklığı (tpao) ile doğu akdeniz'de iki sondaj kuyusu açılması için anlaştıklarını duyurdu.

2.) cıa direktörü gina haspel, abd'ye rakip ulus devletlere karşı casusluk faaliyetlerine odaklanacaklarını, bu nedenle türkçe, arapça, farsça ve çince konuşan ajan aradıklarını açıkladı.

3.) israil, rusya'nın açıklamalarına rağmen suriye'deki operasyonlarının devam edeceğini duyurdu.

4.) türkiye, latin amerika ve karayipler bölgesine yönelik başlattığı politik atılım çerçevesinde, paraguay’ın başkenti asuncion’da büyükelçilik açtı.

5.) bu yılın ilk yarısında abd'nin en fazla ham petrol ihraç ettiği ülke çin oldu.

6.) cumhurbaşkanı erdoğan, silahlı radikal grupların idlib'den çıkışının başladığını açıkladı.

7.) trump'ın danışmanı bolton, iran ile ticaret konusunda yeni bir mekanizma kuracaklarını açıklayan ab'ye yönelik, "4 kasım'dan itibaren iran'la iş yapmaya devam edenler, korkunç sonuçlarla karşılaşacak." dedi.

8.) almanya başbakanı merkel, 'avrupa ekonomileri, abd ile çin arasında yaşanan 'ticaret savaşından' etkilenecek.' dedi.

9.) iran nükleer anlaşmasına taraf ülkeler (ingiltere,rusya, fransa, almanya ve ab), tahran yönetimiyle ticareti sürdürmek için özel ödeme kanallarını da içeren yeni bir mekanizma oluşturulacağını açıkladı.

10.) abd'de konuşan cumhurbaşkanı erdoğan, (abd destekli pyd kontrolündeki) fırat'ın doğusunu da kapsayacak güvenli bölgelerin sayısının arttırılacağını söyledi.

11.) venezuela dışişleri bakanı arreaza, "erdoğan'ı, bm genel kurulundaki olağanüstü konuşmasının ardından selamladık. ilişkilerimizdeki ilerlemeden duyduğu memnuniyeti ve devlet başkanı maduro'ya selamlarını iletti." dedi.

12.) cumhurbaşkanı erdoğan'ın bm genel kurulu'ndaki çarpıcı açıklamaları: - hedefimiz münbiç'ten başlayarak ırak sınırına kadar teröristleri suriye topraklarından temizlemek. - terör örgütüne binlerce kargo uçağı silahla donatanlar ileride bunun acısını çekecek.

13.) arjantin merkez bankası başkanı luis caputo istifa etti. kişisel nedenlerle istifanın gerçekleştiği ifade edilirken; caputo, son 4 ayda istifa eden ikinci merkez bankası başkanı oldu.

14.) abd dışişleri bakanı pompeo, "türk yetkililerle rahip brunson'ın durumunu bu hafta konuşmayı bekliyoruz" dedi. brunson'un ekim ayındaki duruşmada serbest bırakılacağı iddia edildi.

15.) japonya’dan sonra güney kore de iran’dan petrol alımını tamamen sonlandırdığını duyurdu. güney kore, iran'ın en fazla petrol ihraç ettiği ülkeler arasındaydı.

16.) washington'ın pekin'e (s400 ve su-35 aldığı için) yaptırım kararı alması üzerine çin de abd ile gelecek hafta yapılması planlanan ortak askeri görüşmeleri ertelediğini duyurdu.

17.) idlib’de htş'nin karşısındaki en büyük muhalif grup olan ulusal özgürleştirme cephesi, türkiye'ye güvenliklerini, diyaloğun devam etmesini istediklerini ancak silahlarını bırakmayacaklarını açıkladı.

geçtiğimiz arşiv:

[18-22 eylül] askeri ve diplomatik gelişmeler