[22 şubat-5 mart] askeri ve diplomatik gelişmeler

22 şubat'tan 5 mart'a kadar yaşanan askeri ve diplomatik gelişmeleri topladım. bu sefer arşiv çok uzun oldu. eksik varsa tamamlayabilirsiniz.

hindistan başbakanı modi "pakistan, ülkemizi terör saldırılarıyla istikrarsızlaştırmaya çalışıyor. bizim ilerleyişimizi durdurmak istiyorlar. onların planlarının karşısında kaya gibi sağlam duracağız" dedi.

pakistan başbakanı imran han, hindistan'la gerilimin azaltılmasında rol oynaması için cumhurbaşkanı erdoğan'ı arayacağını açıkladı.

fetö'nün 'orta asya'daki üssü olarak bilinen' kırgızistan'da yüksek mahkeme, fetö bağlantısı nedeniyle kayyuma devredilen kaynak holding'in ülkedeki varlıklarının tmsf'e devredilmesine hükmetti.

iran'ın başkenti tahran'da avrupa-ermenistan-iran-katar arasında telekomünikasyon ağı kurulmasına yönelik memorandum imzalandı. proje çerçevesinde türkiye ve azerbaycan bypass edilerek ermenistan'dan geçecek bir internet ağı kurulacak.

beyaz saray'dan yapılan açıklamada, abd başkanı trump ve kuzey kore lideri jong-un arasında vietnam'da yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamadığı belirtildi.

pakistan ordu sözcüsü gafur, "hindistan düşürdüğüm dediği pakistan f-16'sını ve öldürdüğü 350 teröristi ispatlasın." dedi.

venezuella dışişleri bakanı jorge arreaza, rusya ile askeri birlikteliğin en üst seviyede olduğunu ve bundan memnun olduklarını söyledi. arreaza, venezuela başkan yardımcısı rodriguez'in, rusya dışişleri bakanı sergey lavrov ile bir araya geleceğini açıkladı.

pakistan ordu sözcüsü tümgeneral asıf gafur, hindistan'la diyalog yolunu aradıklarını belirterek, "savaş, siyasetin bittiği yerde başlar. pakistan'ın amacı savaşacak pozisyona düşmemektir." dedi.

filipinler devlet başkanı duterte, myanmar'dan kaçan arakanlı müslümanlara filipinler'de yaşama önerisinde bulundu.

türk deniz kuvvetleri'nin üç denizde 103 gemi ile düzenlediği cumhuriyet tarihinin en büyük deniz tatbikatı "mavi vatan-2019" bugün başladı ve 8 mart'a kadar devam edecek.

mısır’ın başkenti kahire’deki tren istasyonunda bugün meydana gelen kazada, en az 25 kişinin hayatını kaybetmesi ve 50 kişinin de yaralanmasının ardından mısır ulaştırma bakanı hişam arafat istifa etti.

cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, abd başkanı donald trump'ın damadı ve başdanışmanı jared kushner'i kabul etti.

pakistan başbakanı ımran khan yayınında hindistan'a seslendi: "sizde ve bizde olan silahları gözönünde bulundurursan (nükleer başlıklar) yanlış bir adımda bu işin nereye gideceği açık. biz çözüm için diyaloga hazırız"

iran kudüs gücü komutanı kasım süleymani, "sayın zarif, iran dış politikasının sorumlusudur. dışişleri bakanlığı'ndaki görev süresi boyunca daima başta devrim rehberi olmak üzere devletin en üst düzeyinde desteğe ve onaya sahip olmuştur." dedi.

pakistan başbakanı ımran khan, hindistan'ı sorunları diyalog yoluyla çözmeye davet ederek, sağduyunun hakim olması gerektiğini söyledi.

nijerya'da hafta sonu düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerinde apc adayı mevcut devlet başkanı muhammed buhari yeniden başkan seçildi. 15 milyon oy alan buhari'nin en büyük rakibi ana muhalefetteki pdp adayı atiku abubakar ise 11 milyon oya ulaştı.

hindistan'a ait bir savaş uçağı keşmir'de düştü. aynı dakikalarda pakistan'a ait 3 savaş uçağı sınırda engellendi.

- hindistan basını: 2 pilot ve 1 sivil öldü.

- pakistan: hava sahamıza giren hindistan uçaklarından 2'sinin vurulduğunu ve birinin düştüğünü açıkladı.

hindistan'a ait bir savaş uçağı keşmir'de düştü. aynı dakikalarda pakistan'a ait 3 savaş uçağı sınırda engellendi. hindistan basını: 2 pilot ve 1 sivil öldü. pakistan, hava sahasına giren hindistan uçaklarından 2'sinin vurulduğunu ve birinin düştüğünü açıkladı.

cumhurbaşkanı erdoğan, türkiye’nin rusya’dan satın aldığı s-400 füze savunma sistemleri konusunda “artık geri dönülmesi söz konusu değil” dedi.

fransa'nın, hindistan'ın sınırda terörizme karşı güvenliğini sağlama konusunda meşruiyetini kabul ettiği ve pakistan’ı ülkesindeki terörist grupların eylemlerine son vermeye çağırdığı bildirildi.

iran cumhurbaşkanı ruhani, dışişleri bakanı zarif'in istifasını kabul etmediğini açıkladı.

pakistan, hint savaş uçaklarının keşmir sınırından pakistan hava sahasını ihlal ettiğini, sınırdan 5-6 kilometre içeri giren uçaklardan birinin pakistan savaş uçaklarının müdahalesinin ardından hint tarafına kaçarken aceleyle bomba bıraktığını açıkladı.

pakistan dışişleri bakanı şah mahmud kureyşi, hindistan’ın terör kamplarını hedef aldığına dair ifadeleri reddederek, pakistan’ın hindistan’ın eylemine karşılık vereceğini söyledi.

abd'nin porto riko ve kolombiya'ya asker yığdığını belirten rusya güvenlik konseyi sekreteri nikolay patruşev, washington yönetiminin venezüella'ya askeri müdahale hazırlığı yaptığını ifade etti.

iran cumhurbaşkanı ruhani, silahlı kuvvetlerin ekonomiden ellerini çekmeleri ve ekonomiyi halka bırakmaları gerektiğini söyleyerek, "devrim liderinin emri de bu yöndedir” ifadesini kullandı.

antartika'daki türk bilim üssü resmen kuruldu.

sudan dışişleri bakan vekili bedreddin abdullah, türkiye ile sudan arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesini istediklerini belirterek, "türkiye'yi örnek alıyoruz" dedi.

hindistan, 40'tan fazla askerin öldüğü saldırının ardından pakistan topraklarına hava saldırısı düzenledi. saldırıda militan kamplarının vurulduğu öne sürüldü. konuyla ilgili henüz pakistan tarafından açıklama yapılmadı.

orta akdeniz’de dün başlayan dynamıcmanta-2019 tatbikatına tcg gür denizaltısı, 1 deniz karakol uçağı ve nato daimi deniz görev grubu-2’de görevli tcg gelibolu fırkateyni katıldı.

venezuela'daki krizin masaya yatırıldığı lima grubu toplantısında, askeri müdahaleden kaçınılması çağrısı yapıldı.

ırak cumhurbaşkanı salih ile ruhani görüşmesinde iki ülkenin bayrağı bulunurken, esad ile ruhani görüşmesinde sadece iran bayrağı yer aldı.

rusya; afganistan, pakistan ve çin ile sınırı olan, orta asya'daki en büyük askeri üssünün bulunduğu tacikistan'a 9 milyon dolarlık askeri teçhizat hibe etti.

arap birliği ve körfez işbirliği teşkilatı'nın 2016'da (trump'dan önce) ilanın ardından ingiltere de hizbullah'ı terör örgütü ilan etti.

rusya'nın ankara büyükelçisi aleksey yerhov, türkiye ile rusya arasındaki ikili ilişkilerin zirveye ulaşmak üzere olduğunu söyledi.

abd destekli terör örgütü ypg'nin bir diğer terör örgütü ışid'in suriye'de kalan kalesi bağoz'u ele geçirmesinin ardından, ışid elebaşı ebubekir bağdadi'nin ırak'a kaçtığı iddia edildi. ışid'den kalan 50 ton altın da ypg'nin eline geçti.

cezayir devlet başkanı abdulaziz buteflika’nın görevinde beşinci dönem için de adaylığını açıklamasının ardından başlayan protestolar ülkenin her tarafına yayılmaya başladı.

mısır’ın turistik beldesi şarm el-şeyh’te başlayan “istikrarda yatırım” başlıklı avrupa birliği-arap birliği zirvesine, arap ülke liderlerinin yarısı katılmadı.

birleşmiş milletler afganistan misyonu, 2018 yılında 3 bin 804 sivilin hayatını kaybettiğini açıklayarak, savaşın başladığı 2001'den beri en yüksek sivil kaybın görüldüğünü kaydetti. bu verilere rağmen abd ile taliban arasındaki görüşmelerin başarılı geçtiği belirtiliyor.

yemen'in kuzeyindeki sada kentinde husilerin bir semt pazarına düzenlediği saldırıda 12 asker öldü, aralarında sivillerin de bulunduğu 50 kişi yaralandı.

israil havacılık ve uzay sanayii ile hindistan savunma bakanlığı arasında 500 milyon dolara 50 heron insansız hava aracının satılması konusunda anlaşmaya varıldı.

gabon cumhurbaşkanı ali bongo'nun, ekim ayında geçirdiği felç sonrası tedavi sürecinin devam ettiği fas'tan ayrılarak ülkesine döndüğü bildirildi. bongo yurt dışındayken ülkede başarısız bir darbe girişimi yaşanmıştı.

rusya dışişleri bakanı lavrov, suriye-türkiye sınırına tampon bölge üzerinde görüşmelerin iki tarafın da pozisyonları göz önünde bulundurularak devam ettiğini söyledi. lavrov sınıra rus askeri polis birliklerinin konuşlandırılabileceğini belirtti.

kolombiya devlet başkanı duque, venezuela'ya gönderilmek istenen insani yardımlara ilişkin "bu süreçte yaşanacak her türlü şiddetin sorumlusu gaspçı nicolas maduro olacaktır." dedi.

çin'i ziyaret eden suudi arabistan veliaht prensi selman, pekin yönetiminin doğu türkistan'da inşa ettiği ve milyonlarca uygur türkünü asimilasyona tabi tuttuğu toplama kamplarını desteklediklerini söyledi.

kazakistan cumhurbaşkanı nazarbayev, bugüne kadar tasarımında hem kazakça hem de rusçanın kullanıldığı banknotlar ve madeni paraların sadece ana dilde basılmasına ilişkin kararnameyi imzaladı.

abd başkanı trump, "diğer ortaklarımızla birlikte suriye'de küçük bir grup askerimizi bırakabiliriz. geri adım atmadım. bunlar suriye'deki insanlarımızın sadece küçük bir bölümünü oluşturuyor." dedi.

venezuela hükümeti, brezilya sınırının kapatılmasının ardından kolombiya'nın "ciddi ve yasa dışı tehditlerini" gerekçe göstererek bu ülkeyle olan sınırı da geçici olarak kapatma kararı aldı.

sudan cumhurbaşkanı ömer el-beşir, hükümetin feshedildiğini ve ülkede 1 yıl süreyle olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı.

rusya dışişleri bakanı lavrov, "kıbrıs’daki garantörlük sistemi artık eskidi. kıbrıs’ta yabancı garantileri bugünün gerçeğine cevap vermiyor. mevcut garantörlük bm güvenlik konseyi garantileri ile değiştirilmeli." dedi.

dünyanın en büyük varlık fonu olarak bilinen norveç devlet varlık fonu, geçen yıl türkiye'de toplam 707 milyon dolar yatırım gerçekleştirdi.

keşmir'i ayıran kontrol hattı'nın pakistan tarafındaki azad keşmir bölgesinde 200'e yakın aile çatışma hattındaki evlerinden tahliye edilerek, hükümetin kurduğu üç sığınakta toplandı.

pyongyang yönetiminin iskandinavya ülkesi isveç'e 302 milyon dolar (2.8 milyar isveç kronu) borcu olduğu ortaya çıktı. 302 milyon dolar borçla kuzey kore, isveç'e en çok borçlanan ülke oldu.

içişleri bakan yardımcısı çataklı, şubat ayında gerçekleştirilen operasyonlarda 93 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

abd başkanı trump, "güney kore ile askeri tatbikatları istemememin nedeni abd için geri bize ödenmeyen milyonlarca doları tasarruf etmektir." dedi.

venezuela’da kendini geçici devlet başkanı ilan eden ulusal meclis başkanı juan guaido, 23 şubat'ta ayrıldığı venezuela’ya döneceğini, pazartesi ve salı günü tüm ülkede gösteriler düzenleyeceklerini açıkladı.

geçici kapatma kararı alınan çin'in izmir başkonsolosluğunun tüm diplomatik ve konsüler işlerinin çin'in ankara büyükelçiliğine devredileceği bildirildi.

avusturya'da son yıllarda müslümanlara karşı sert uygulamaları hayata geçiren aşırı sağcı hükümet, "siyasal islam'la mücadele" gerekçesiyle yeni bir merkezin kurulacağını açıkladı.

abd'de 2020'deki başkanlık seçimlerine katılacağını açıklayan vermont eyaleti senatörü bernie sanders, donald trump'ın abd tarihindeki ''en tehlikeli başkan'' olduğunu söyledi.

abd başkanı trump, abd'nin ortadoğu politikasına ilişkin, "biz ortadoğu'ya son 20 yılda 7 trilyon dolar harcadık ama oraya ışıklarını kapatmadan uçağımızı indiremiyoruz." dedi.

eski ukrayna savunma bakanı igor tenyuh, 2014 yılında ukrayna ordusu askerlerine kırımlıları öldürme emri verdiğini ve askerlerin bu emre itaat etmediğini söyledi.

kuzey kore lideri kim jong’un suikasta uğrayan kardeşinin oğlunu koruduğunu söyleyen cheollima sivil savunma teşkilatı (ccd), kendisini kuzey kore’nin meşru geçici hükumeti ilan ederek ülkeyi büyük kötülükten kurtarma yemini etti.

eski yunanistan dışişleri bakanı nikos kocias, "türkiye'nin oradaki ticari gelişmelere katılımını sağlamalıyız. adil bir şekilde olmalı. eğer her şeyi kendimize almaya çalışırsak büyük hayal kırıklığına uğrayabiliriz. bu yüzden türkiye'yi dahil etmeliyiz." dedi.

venezuela başkanı nicolas maduro'nun yardımcısı delcy rodriguez, maduro'nun, venezuela'nın devlet petrol ve doğalgaz şirketinin (pdvsa) avrupa'daki merkezini moskova'ya taşıma emrini verdiğini duyurdu.

türkiye'yi çevreleyen üç denizde aynı anda gerçekleştirilen mavi vatan - 2019 tatbikatı'nda görev alan türk savaş gemileri istanbul boğazı'ndan geçerek karadeniz'e açıldı.

cumhurbaşkanı yardımcısı fuat oktay, "2023'te milli uçağımızı hangardan çıkaracağız ve 2026'da göklerde görmek nasip olacak. 2031'de envantere alıyoruz." dedi.

çin'in ankara büyükelçisi, türkiye'nin pekin'in uygur türklerine yönelik politikasına dair söylemlerinin ekonomik ilişkilerin geleceğini tehlikeye atabileceği uyarısında bulundu.

bloomberg'e konuşan iki üst düzey türk yetkili, washington'ın rusya'yla s-400 anlaşmasından vazgeçilmesi karşılığı 2019 yılı sonuna kadar bir patriot teslim etme teklifinin ankara tarafından reddedildiğini söyledi.

abd'nin venezuela'da uluslararası gözlemcilerin denetiminde başkanlık seçimi yapılması çağrısı yapan tasarısı, rusya ve çin tarafından birleşmiş milletler güvenlik konseyi'nde veto edildi.

abd donanması, f-35 savaş uçağının testleri başarı ile tamamladığını ve savaşa hazır olduğunu açıkladı.

güney kıbrıs rum kesimi, amerikan enerji şirketi exxonmobil’in doğu akdeniz’de son 2 yılın dünya üzerindeki en büyük üçüncü doğalgaz rezervini bulduğunu açıkladı.

avusturya’da “aşırıcılık ve siyasal islam ile mücadele” gerekçesiyle aralarında "bozkurt" sembolünün de bulunduğu, çeşitli gruplara ait işaret ve sembollerin kullanımını yasaklayan "sembol yasası" yürürlüğe girdi.

van'lı mehmet vefa dağ, güney afrika'da 8 mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday oldu.

dünya bankası, türkiye'de kritik altyapının afetlere karşı dayanıklılığının desteklenmesi projesine 900 bin dolar hibe verecek.

cezayir'deki muhalifler, devlet yetkililerini, cumhurbaşkanı buteflika'nın yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle "cumhurbaşkanlığı makamının boşaldığını duyurmaya ve buteflika'ya karşı halk hareketinin büyümesi nedeniyle 18 nisan'da yapılacak seçimleri ertelemeye" çağırdı.

katar savunma bakanı atiyye, ingiltere genelkurmay başkanı carter ile iki ülke silahlı kuvvetleri arasındaki ikili ilişkileri görüştü. 2017'de imzalanan anlaşmaya göre katar, ingiltere'den 24 typhoon ve 9 hawk tipi savaş uçağı alacak.

abd savunma bakanlığı sözcüsü eric pahon, rusya'dan s-400 hava savunma sistemleri alan türkiye'yi 'ağır sonuçların' beklediği uyarısında bulundu.

pentagon, suudi arabistan adına "yüksek irtifa alan savunma sistemi" (thaad) üretimi için savunma devi lockheed martin'e 945 milyon 900 bin dolarlık bir ihale verdiğini açıkladı.

hindistan meclisi daimi savunma komitesi üyesi gaurav gogoi, teçhizatın yüzde 68'inin eski olduğunu, ordunun askeri kapasitesinin (pakistan'la) savaşa ancak 10 gün dayanabileceğini söyledi.

önceki arşiv: [15-22 şubat] askeri ve diplomatik gelişmeler