[26-1 aralık] askeri ve diplomatik gelişmeler

26 kasım ile 1 aralık arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi ab liderlerinin onayladığı brexıt anlaşması.

cumhurbaşkanı erdoğan, g20 liderler zirvesi temasları kapsamında hollanda başbakanı rutte'nin ardından çin devlet başkanı şi cinping ile görüştü.

sultan murat tugayı komutanı ahmed osman, fırat nehri'nin doğusunda ışid'in bulunmadığı tel abyad, rakka, haseke gibi bölgelere operasyon düzenlemek için hazır olduklarını söyledi.

venezuela'nın başkenti karakas'taki iki fetö okulu, türkiye maarif vakfına devredildi.

ukrayna ile yaşanan gerilim sonrası kırım'a dördüncü s-400 füze savunma sistemlerini yerleştiren rusya, işgalini daha da güçlendirerek bölgeye pantsir-s hava savunma kompleksleri konuşlandırdı.

pentagon tarafından hazırlanan türkiye raporunda, rus s-400 füzesi alındığı takdirde türkiye'nin f-35 savaş uçağı projesindeki ortaklığının bitirilmesi gerektiği ifade edildi.

suudi arabistan ve abd, 15 milyar dolarlık thaad hava savunma sistemi anlaşması imzaladı.

suriye hava savunmasının, ülkenin güneyindeki el-kisvi köyü üzerindeki hava sahasında bir israil uçağı ve 4 füzeyi imha ettiği belirtildi.

gürcistan'da yeni seçilen ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı zurabişvili, rusya'ya karşı avrupalı, amerikalı ve nato ortaklarından yardım istedi.

ukrayna deniz kuvvetleri komutanı voronçenko, "kerç boğazı'nda ve azak denizi'nde kendimizi göstermeliydik ve botlarımızın neler yapabileceğini ortaya koymalıydık" dedi.

israil, türkiye tarafından sınır dışı edilen büyükelçi eitan nehia'nın yerine geçecek bir büyükelçi tayin etmeyeceğini açıkladı.

putin'in suriye özel temsilcisi aleksandr lavrentyev, türkiye'nin, askeri güçlerinin idlib'de geçici olarak bulunduğu ve buradaki durum istikrar kazanınca güçlerini geri çekeceği konusunda rusya'ya güvence verdiğini söyledi.

suriye’nin bm daimi temsilcisi caferi, "türkiye suriye’deki krizin çözümüne yardım etmek istiyorsa ülkedeki güçlerini çekmeli" ifadelerini kullandı.

3 yıl önce malazgirt ilçe jandarma komutanı binbaşı arslan kulaksız'ı şehit eden ve eşini yaralayan pkk'lı 'çektar soro' kod adlı muhammed kaya öldürüldü.

dede korkut, unesco’nun “dünya somut olmayan kültür mirası listesi”ne oy birliği ile kabul edildi.

rusya dışişleri bakanlığı, hamas siyasi büro başkanı ismail heniyye'yi moskova'ya davet etti.

başkan duterte'nin gerektiğinde şüphelileri bile vurun dediği filipinler'de, güvenlik güçlerinin uyuşturucuyla mücadele kapsamında yürüttüğü operasyonlarda öldürülen şüpheli sayısı 5 bine dayandı.

biz değil dolar bizden uzaklaşıyor diyen rusya lideri putin, türkiye'ye s-400 hava savunma sistemi bataryaları satışı için yapılan anlaşmanın dolar üzerinden yapılmadığını söyledi.

macaristan, abd’nin iki şüpheli rus silah tüccarını iade talebini reddederek, bu kişileri rusya’ya gönderdi.

abd başkanı trump'ın arjantin'deki g20 zirvesi'nde cumhurbaşkanı erdoğan'la görüşeceği, suudi prens muhammed bin selman ile görüşme planının olmadığı bildirildi.

abd, türkiye sınırına kurmayı planladığı gözlem noktaları için "türkiye’ye kaçmaya yeltenebilecek ışid militanlarının geçiş rotalarını engellemek" bahanesini kullandı.

fransa dışişleri bakanı jean-yves le drian, "suriye konusunda istanbul'da türklerle varılan anlaşma idlib'de daha kötü sonuçları engelledi." dedi.

ırak'ın kerkük kentinde bulunan kayseri çarşısı'nda çıkan yangında 67 kuyumcu dükkanında bulunan 1 milyar dolarlık altın eridi.

suudi arabistan, ingiltere ile birlikte "yeşik bayrak" adı verilen askeri hava tatbikatına başladı.

bmgk'ya kasım ayında başkanlık eden çin temsilcisi, kerç boğazı'nda yaşananların görüşülmesi teklifi ile ilgili açıklama yaptı: "teklifin görüşmeye alınmasına karşı 7 üye oy kullandı, 4 üye ‘evet' oyu kullandı, 4 üye daha çekimser kaldı. teklif kabul edilmedi."

israil, gkry, yunanistan ve italya'nın, doğu akdeniz'de kıbrıs üzerinden yunanistan'a oradan da italya'ya doğal gaz boru hattı inşa edilmesi için anlaşma imzaladığı belirtildi.

akdeniz’deki sondaj aramalarını fatih sondaj gemisi ile sürdüren türkiye, şimdi de mersin’in yaklaşık 40 kilometre açıklarında sığ deniz sondaj faaliyetlerine başlıyor.

rusya'ya bağlı çeçenistan'ın cumhurbaşkanı kadirov, ismailağa cemaati lideri mahmut ustaosmanoğlu’nu ziyaret etti.

son arşiv:
[21-26 kasım] askeri ve diplomatik gelişmeler