[26 ekim-1 kasım] askeri ve diplomatik gelişmeler

26 ekim ile 1 kasım arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi kobani ve tel abyad'dan gelen tacizlere cevap veren tsk.

ermenistan başbakanı paşinyan, önkoşul olmaksızın türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesine hazır olduğunu söyledi.

alman ordusundaki askeri araçların sadece yüzde 37’sinin kullanılabilir olduğu açıklandı.

ypg, suriye'nin deyri zor kırsalında ışid'e karşı süren operasyonları 'türkiye'nin saldırıları' nedeniyle durdurma kararı aldı.

cumhurbaşkanı erdoğan, milli uzun menzilli hava savunma sistemi için çalışmaların başlatıldığını ve sistemin adının 'siper' olduğunu duyurdu.

milli savunma bakanlığı, şanlıurfa'da hudut karakoluna yapılan taciz ateşine karşılık verildiğini ve 10 pkk'lı teröristin öldürüldüğünü açıkladı.

afganistan'ın başkenti kabil'de düzenlenen intihar saldırısında 7 kişi, farah eyaletinde düşen ve üst düzey yetkilileri taşıyan bir askeri helikopterde ise 20 kişi öldü.

rusya bilimler akademisi uzmanılarından rayevskiy, türkiye'nin fırat'ın doğusunda abd'ye meydan okuduğunu söyledi

kremlin sözcüsü peskov, ankara'nın bölgedeki zorlu durum nedeniyle idlib anlaşmasını tam olarak yerine getirememesini anlayışla karşıladığını belirtti.

12 bin 200 metre derinlikte ve yüksek basınçta deniz sondajı yapabilen türkiye'nin ilk sondaj gemisi fatih, bugün ilk sondajını akdeniz'de yapacak.

rusya ile 'çatışma' halinde olan ukrayna ile rusya'nın en önemli müttefiklerinden kazakistan arasında suçluların iadesi anlaşması imzalandı.

eski gürcistan cumhurbaşkanı saakaşvili'nin desteklediği vaşadze oyların yüzde 37,74 oy alarak ikinci en fazla oyu alan aday oldu. seçim 2. tura kaldı.

honduras'tan başlayan göçmen kafilesini durdurmak isteyen abd, nisan ayındaki 2 bin 100 görevlinin ardından şimdi de meksika sınırına 5 bin 200 asker sevk etme kararı aldı.

3. havalimanının açılışına katılan devlet başkanları ve ülke yetkilileri:

arnavutluk, bosna hersek, bulgaristan, gürcistan, iran, katar, kırgızistan, kktc, kosova, makedonya, moldova, gagavuz özerk bölgesi, pakistan, slovenya, sırbistan, azerbaycan ve sudan.

japon prenses ayako, halktan birisiyle evlendiği için prenseslik unvanını kaybetti.

türkiye'nin çin büyükelçisi abdulkadir emin önen, çinli global times'ta kaleme aldığı yazıda; atatürk'ün emperyalist batılı işgalcileri ülkeden kovduğunu, türkiye ile çin'in ortak bir gelecek inşa ettiğini belirtti.

almanya başbakanı merkel, hristiyan demokrat parti genel başkanlığı için yeniden aday olmayacağını açıkladı.

brezilya'da seçimi eski bir yüzbaşı olan jair bolsonaro kazandı.

ırak türkmen cephesi başkanı salihi, ırak'ta cumhurbaşkanı yardımcılığı ve bir bakanlığın türkmenlere verilmesini istedi.

iran petrol bakanlığı, ülkenin petrol satışını hedef alan abd'nin 5 kasım'da uygulamaya geçecek ikinci yaptırım paketine 1 hafta kala ilk defa petrolü tahran enerji borsası üzerinden satışa sundu.

tsk'ya bağlı obüsler, sınırın karşısındaki ayn el arab'da (kobani) bulunan ypg mevzilerini bombaladı. uzun bir sürenin ardından ilk kez fırat'ın doğusu vurulmuş oldu.

biri türk pazarı diğeri de avrupa pazarı olmak üzere türk akımı doğalgaz boru hattının her iki hattının da 2019 yılının sonunda kullanıma açılacağı duyuruldu.

pentagon'un almanya'daki ramstein hava üssü'ne bu ay içinde çeşitli silah ve mühimmat dolusu sevk ettiği yaklaşık 100 konteyner, 21. yüzyılda avrupa'ya yapılan en büyük sevkiyat olarak tarihe geçti.

katar savunma bakanı el-atiyye, türkiye'nin körfez krizinde katar'ın yanında yer alması, 'suudi arabistan'ın ablukası'nın kırılmasındaki en temel faktörlerden biri olduğunu söyledi.

suudi arabistan dışişleri bakanı cubeyr, erdoğan'ın 'şüpheliler türkiye'de yargılansın' çağrısını olumsuz karşılayarak şüphelilerinin suudi arabistan'da yargılanacağını açıkladı.

washington post editörü karen attiah, cemal kaşıkçı'nın öldürülmesinin uluslararası basında gündemde kalmasına ilişkin, "türkiye inanılmaz güzel bir iş çıkardı" dedi.


abd dışişleri bakanlığı sözcü yardımcısı palladino, "türkiye nato üyesi ve deaş karşıtı koalisyonun önemli bir ortağıdır. müttefikimizin sınır güvenliğine bağlıyız." dedi.

milli savunma bakanı hulusi akar:

- 15 temmuz 2016'dan bu yana 15 bin 153 personel fetö nedeniyle ihraç edildi.

- 578 bin 887 kişi bedelli işlemlerini tamamladı.

- s-400 füze savunma sistemi planlandığı gibi 2019'da teslim edilecek.

son arşiv: [20 ekim-26 ekim] askeri ve diplomatik gelişmeler