[26 ocak-2 şubat] askeri ve diplomatik gelişmeler

26 ocak ile 2 şubat arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi geçen arşivde olduğu gibi venezuela'daki gelişmeler.

abd başkanı trump, 35 gündür kapalı olan federal hükümetin yeniden açılması konusunda kongre ile uzlaştığını açıkladı.

sudan'da ana muhalefetteki milli ümmet partisi lideri sadık el-mehdi, sudan'da yönetimin idareyi bırakması ve bir geçiş hükümetinin kurulması için çağrı yaptı. mehdi, göstericilerin el beşir istifa edinceye kadar sokaklardan ayrılmamasını istedi.

avrupa birliği komisyonu, beşşar esad'ın ab'li diplomatların şam'a giriş ve çıkışını sağlayan çoklu vizeleri askıya aldığını duyurdu.

iran ulusal güvenlik ve dış politika komisyonu başkanı haşmetullah felahetpişe, israil'in suriye'ye saldırıları sırasında rusya'nın s-300 sistemlerini devre dışı bıraktığını söyledi.

venezuela devlet başkanı maduro, abd ile diplomatik ve siyasi ilişkilerin kesilmesinin iki ülke arasındaki petrol ticaretini etkilemeyeceğini söyledi.

ırak'ın duhok bölgesindeki türk askeri üssüne yapılan 'saldırı' ile ilgili yapılan farklı iddialar nedeniyle milli savunma bakanlığı'nın resmi açıklamasını bekliyoruz.

avrupalı liderler, venezuela'da kısa süre içinde seçimler ilan edilmezse maduro'yu kesin olarak tanımayacaklarını duyurdu.

ırak'taki olaya ilişkin resmi açıklama yayınlandı: "ırak kuzeyinde yer alan bir üs bölgemize pkk terör örgütünün provakasyonu neticesinde bir saldırı gerçekleşmiştir. saldırıda kısmi araç ve malzeme hasarı oluşmuştur. olayla ilgili gerekli tedbirler alınmaktadır."

amerika birleşik devletleri ile taliban temsilcileri arasında katar'ın başkenti doha'da yapılan barış müzakereleri sona erdi.

abd dışişleri bakanı pompeo, "bütün ülkelerin taraf tutma zamanı geldi. ya özgürlüğü seçen güçlerin yanında olursunuz, ya da maduro ve kargaşasını seçersiniz" dedi. pompeo bütün ülkelere, venezuela devlet başkanı maduro ile ekonomik ilişkilerini bitirmeleri çağrısı yaptı.

rusya dışişleri bakan yardımcısı ryabkov "iran ile suriye’deki ilişkimize müttefiklik diyemeyiz. suriye’de israil’in güvenlik ihtiyaçlarını göz ardı etmiyoruz" dedi.

ıkby hükümeti yaptığı yazılı açıklamada, duhok'taki türk askerine yönelik saldırı girişiminin perde arkasında “bir el” olduğunu ve bu nedenle olaylara ilişkin inceleme yapılacağını ve olaya karışanların cezalandırılacağını belirtti.

hizbullah genel sekreteri nasrallah, abd'nin çekilme kararı sonrası suudi arabistan ve bae'nin telaşa kapıldığını, bu iki ülkenin türkiye'yi kendileri için suriye'de en büyük tehdit olarak gördüğünü söyledi.

venezuella'nın abd'deki savunma ateşesi albay jose luis silva, kendisini 'geçici başkan' ilan eden muhalif lider juan guaido'yu devlet başkanı olarak tanıdığını söyledi.

ıkby başbakanı barzani, 'biz topraklarımızdan komşu ülkelere saldırılmasını kabul etmiyoruz. sivil ölümlerinin sorumlusu pkk'dır. yaşananlar pkk'nın bölgedeki varlığı nedeniyle olmaktadır' açıklamasında bulundu.

abd ile ilişkileri bitirme konusunda geri adım atan venezuela lideri maduro, abd ile müzakere etme konusunda anlaştı.

kuzey ırak’ta türk üssüne saldırı yapıldığı sırada bölgede olan ve haberleri halkı tsk’ya karşı kışkırtarak yayınlayan nrt kanalının duhok’taki ofisi, emniyet güçleri tarafından kapatıldı.

sudan devlet başkanı el-beşir, katar emiri al sani ile görüştükten 5 gün sonra kahire'de mısır cumhurbaşkanı sisi ile görüştü.

yunanistan başbakanı çipras, 5 şubat'ta cumhurbaşkanı erdoğan ile görüşmek için ankara’ya gelecek.

israil başbakanı netanyahu, venezuella ulusal meclis başkanı muhalif lider juan guaido'yu ülkenin 'geçici devlet başkanı' olarak tanıdığını duyurdu.

suriye dışişleri bakanlığı gerekli koşullar oluştuğu takdirde adana mutabakatını uygulamaya hazır olduğunu açıkladı.

avustralya dışişleri bakanı payne, ülkesinin venezuela ulusal meclis başkanı juan guaido'yu seçim yapılıncaya kadar geçici devlet başkanı olarak tanıdığını ve desteklediğini belirtti.

kremlin sözcüsü dmitriy peskov, japonya’nın yaptırımları desteklemesinin barış anlaşması imzalanmasını engellediğini, artık 2. dünya savaşı’na son verip anlaşmaya varılması gerektiğini söyledi.

cumhurbaşkanı erdoğan, "şimdiye kadar yaklaşık 4 milyonu suriyeli olmak üzere bütün mültecilere bm hesaplarına göre 35 milyar dolar kaynak aktardık." dedi.

rusya dışişleri bakanı sergey lavrov, türkiye ve suriye'nin adana mutabakatını sınır güvenliğinin sağlanması için kullanmasını mümkün gördüklerini söyledi.

daha önce şam ve moskova'ya giden, ardından da riyad'da muhalif liderler ile görüşen birleşmiş milletler suriye özel temsilcisi pedersen, bugün ankara'da dışişleri bakanı çavuşoğlu ile bir araya gelecek.

eski suriye ankara büyükelçisi nidal kablan, türkiye ve suriye arasındaki adana mutabakatı'nın cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın genişleme planlarının etkisini azaltmak için yeniden gündeme getirildiğini söyledi.

rusya'ya ait su-27 avcı uçağının baltık denizi üzerinde abd'nin poseidon p-8a denizaltısavar uçağına önleme yaptığı belirtildi.

venezuela dışişleri bakanlığı, avrupa birliği ülkelerinin ültimatomunu kınayarak, bu durumu sömürgeci ülkelerin eylemleriyle karşılaştırdı.

kendisini geçici devlet başkanı ilan eden amerikan destekli juan guiado, halkı sokağa çağırıp ımf ve uluslararası işlem bankası’ndan ülkesine ambargo uygulamasını istedi.

malezya başbakanı mahathir muhammed, "israil, kınanmayı hak eden suçlu bir devlettir." dedi.

iran cumhurbaşkanı birinci yardımcısı cihangiri, suriye’nin yeniden imarında bu ülkenin yanında durmaya devam edeceklerini belirterek, basra körfezi ile akdeniz'i demir yolu birbirine bağlayarak ticareti geliştirebileceklerini söyledi.

abd ile taliban arasında süren barış görüşmelerinde "afganların topraklarında terörist barındırmayacağı garantisine karşılık abd'nin de ülkeden tamamen çekilmesi" ilkesi kapsamında mutabık sağlandı.

venezuella’da kendini geçici devlet başkanı ilan eden ulusal meclis başkanı juan guaido, abd'nin yaptırım uyguladığı venezuella'nın petrol şirketleri pdvsa ve citgo'nun hesaplarının kontrolünü aldığını öne sürdü.

'macron karşıtı sağcı le pen'i destekleyen' italya'da içişleri bakanı matteo salvini, "ilk önce fransa, yıllardır ağırladığı teröristleri ve katilleri iade etsin, daha sonra macron'la konuşuruz" dedi.

kırgızistan ve türkiye, kırgızistan'da yaşayan türkler ve türkiye'de yaşayan kırgızlar için emeklilik haklarının ve yükümlülüklerinin oluşturulmasında eşit şartlar üzerinde anlaştı.

kendisini venezuela'nın geçici devlet başkanı ilan eden guaido, venezuela meclisi'nden abd, kanada, arjantin, kolombiya ve diğer ülkelere diplomatlar atamak için izin istedi. venezuela meclisi ise guaido'nun belirlediği 11 ülkeye yeni büyükelçilerin atanması kararını onadı.

abd savunma bakan vekili patrick shanahan, "ışid artık bir alanı yönetmiyor. ışid'in artık kuvvet toplama özgürlüğü yok. suriye artık onlar için güvenli bölge değil. onların lider kadrosunun çoğunu ortadan kaldırdık." dedi.

'abd'nin venezuela başkanı' juan guaido, batı sahra'yı devlet olarak tanımaktan vazgeçme karşılığında fas'a kopuk olan ilişkilerin yeniden kurulması teklifinde bulundu. fas, 2009'da polisario cephesi'ne verdiği destek nedeniyle venezuela ile ilişkilerini kesmişti.

abd tarafından washington'a davet edilen ve trump ile görüşen sdg'nin siyasi liderlerinden ilham ahmed, trump’ın 'kürtler için güvenli bölge' kuracağını yinelediğini iddia etti.

hamas'ın askeri kanadı izzeddin kassam tugayları, gazze'ye destek amaçlı yollanan mali bağışın israil tarafından engellenmesinin ardından filistin direnişine sanal para bitcoin ile destek talebinde bulundu.

mgk bildirisi açıklandı: kıbrıs, doğu akdeniz, ege ve karadeniz’deki hak ve menfaatlerin korunmasına yönelik bütün tedbirler devam edecek.

abd başkanı trump, afganistan'da taliban ile süren barış görüşmeleri hakkında, "18 yıllık savaşın ardından yapılan görüşmeler iyi gidiyor. afgan halkı barış istiyor. yakında görüşmelerin ne kadar başarılı olduğunu göreceğiz." dedi.

abd başkanı trump'ın konvoyunun karıştığı trafik kazasında, biri protestocu diğeri gizli servis ajanı olmak üzere 2 kişi yaralandı.

rusya’nın bm daimi temsilcisi vasiliy nebenzya, idlib’in şam hükümetinin kontrolüne geçmesinin komşu ülkelerin de yararına olacağını kaydetti.

almanya dışişleri bakanlığı asya ve doğu avrupa yetkilisi mihael zilberth, rusya'nın kontrolündeki kerç boğazı'na ve karadeniz'e alman savaş gemilerini göndermeye hazır olduklarını açıkladı.

venezuela devlet başkanı maduro, "biz dünyanın en çok petrol rezervine sahip ülkesiyiz. abd, libya ve ırak'ta yaptığı gibi bizim petrolümüze el koymaya çalışıyor." dedi.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, "bazı batılı ülkeler idlib mutabakatı'nın bozulması için heyet tahrir-üş şam'ı teşvik ediyor" açıklamasını yaptı.

avrupa parlamentosu guaido'yu venezüella geçici devlet başkanı olarak tanıdı. guaido'yu venezuela'nın "geçici devlet başkanı" olarak tanıyan avrupa parlementosu, avrupa birliği (ab) hükümetlerini de guaido'yu tanımaya çağırdı.

milli savunma bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “suriye’de son dönem yaşanan gelişmelerle ilgili görüşmeler yapmak üzere milli savunma bakanlığı'ndan rusya'ya gönderilen heyet temaslarına başladı” denildi.

nato genel sekreteri jens stoltenberg, "orta menzilli nükleer kuvvetler anlaşması'nın (ınf) olmadığı bir dünyaya hazırlanmalıyız" dedi.

almanya, fransa ve ingiltere’nin iran ile ticaret yapmak amacıyla ortaklaşa “ınstex” adlı bir ödeme mekanizması kurduğu duyuruldu.

fransa ulusal meclisi, protesto gösterilerinde maske takılmasını yasakladı.

lübnan cumhurbaşkanlığı, yeni hükümetin kurulduğunu duyurdu. ülkede 24 mayıs 2018'den bu yana partiler arasında yaşanan kriz nedeniyle hükümet kurulamıyordu.

bae dışişlerinden sorumlu devlet bakanı enver muhammed, ülkesinin suriye'de kürtlere (ypg'ye) büyük sempati duyduğunu ve bae hükümetinin kürtleri koruması gerektiğine inandığını söyledi.

abd senatosu, cumhuriyetçi senatör mitch mcconnell tarafından hazırlanan suriye ve afganistan'dan çekilme karşıtı tasarıya 68'e 23 oyla onay verdi. tasarının bağlayıcılığı bulunmuyor.

abd savunma bakanlığının, yasa dışı göçmenlerin ülkeye girişini engellemek için meksika sınırında 3 bin 500 asker daha konuşlandıracağı bildirildi. ek sevkiyatla sınırdaki asker sayısı 5 bin 800'e ulaşacak.

abd'nin kuzey kore özel temsilcisi stephen biegun, pyonyang yönetiminin tüm nükleer malzeme zenginleştirme tesislerini yok etme taahhüdünde bulunduğunu söyledi.

çin ile abd arasındaki 'ticaret savaşı' nedeniyle ilan edilen 90 günlük 'ateşkes' sona yaklaşırken abd başkanı trump, yeni ticaret anlaşması için çin'e daha fazla zaman verebileceğini açıkladı.

italya dışişleri, "venezuela'daki muhalif lider guaido’yu bm’nin içişlerine karışmama ilkesi gereği başkan olarak tanımıyoruz. başka bir ülkenin içişlerine karışmasına karşıyız." açıklamasında bulundu. italya, guaido'yu tanımadığını duyuran ilk ab üyesi ülke oldu.

abd öncülüğündeki ışid ile mücadele koalisyonu;

2014 -2018 yılları arasında ırak ve suriye’de en az 1190 sivili katlettiklerini, ışid mevzilerine de yaklaşık 32 bin 400 hava saldırısı düzenlediklerini duyurdu.

abd, türkiye'nin venezuela ile ticaretini incelediğini ve yaptırımlar ihlal edildiğinde harekete geçeceklerini duyurdu. abd, venezuela'nın altın satışlarını durdurmak için 3 ay önce yeni yaptırımlar getirmişti. 2018'de türkiye venezuela'dan 20 tondan fazla altın ithal etti.

avrupa birliği ile japonya arasındaki dünyanın en kapsamlı ticaret anlaşması yürürlüğe girdi. serbest ticaret anlaşması karşılıklı gümrük vergilerinin yüzde 95 oranında indirilmesini öngörüyor.

abd başkan yardımcısı mike pence, ''venezüella için diyalog zamanı bitti, artık harekete geçme zamanı'' açıklamasını yaptı.

israil, türk vatandaşlarının kudüs'ü yılda birden fazla ziyaret etmelerini 18 yaşından küçük türk vatandaşlarının da velisiz şehre girişini yasakladı.

avrupa parlamentosu milletvekilleri, pakistan anayasa mahkemesi'nin 13 aralık 2018 tarihinde fetö'ye bağlı "pak-türk uluslararası çağ eğitim vakfı" kurumunu ve çalışanlarını "terörist" olarak ilan eden kararını kınadı.

macaristan dışişleri ve dış ticaret bakanı szijjarto, "çin ile iş birliği tüm avrupa'nın çıkarına olmasına rağmen ab'nin çin'e yaklaşımı ikiyüzlü" dedi.

daha fazla abd, soğuk savaş'tan bu yana nükleer silahların denetiminin temelini oluşturan orta menzilli nükleer kuvvetler anlaşması'ndan (ınf) resmen çekildiğini açıkladı. nato'nun 29 üyesi, abd'nin bu kararını destekleyerek rusya'yı anlaşmayı ihlâl etmekle suçladı.

6 bayraktar tb2 siha ile 3 yer kontrol istasyonu, katar'a gönderilmeden önceki testlerini başarıyla tamamladı. bu anlaşma ile cumhuriyet tarihinde ilk kez gelişmiş hava aracı ihracatı yapıldı.

muhalif lider juan guaido, yazdığı bir mektupla meksika ve uruguay devlet başkanlarının venezuela devlet başkanı maduro'yla kendisi arasında arabuluculuk yapma tekliflerini reddetti.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, ap'nin guaido'yu tanıma kararına tepki göstererek "dış müdahale çözüm getirmez, veneuzuela'da iş savaşa bile neden olur" dedi.

kara kuvvetleri komutanı orgeneral dündar ile ırak sınırının sıfır noktasında komandolarla bir araya gelen milli savunma bakanı akar, "terörist ve destekçilerinin hiçbir kurtuluşu yok." açıklamasında bulundu.

musul'da amerikan menşeli silahlara sahip şii milislerle amerikan askerleri aynı karede görüntülendi.

pkk/kck terör örgütünün sözde yürütme konseyi üyesi davut baghestani ve beraberindeki 3 kişi adana'da yakalandı.

kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti kurucu cumhurbaşkanı merhum rauf denktaş’ın eşi aydın denktaş (86), solunum yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

venezuella hava kuvvetleri’nden stratejik planlama direktörü general francisco esteban yanez, ulusal meclis başkanı juan guaido’yu ‘devlet başkanı vekili’ olarak tanıdığını açıkladı.

abd'nin, orta menzilli nükleer kuvvetler anlaşması'nı (ınf) askıya aldıklarını duyurmasından sonra rusya lideri putin de ınf'yi askıya aldıklarını açıkladı.

iran cumhurbaşkanı hasan ruhani, "biz, maduro'nun meşru hükümetini destekliyor ve venezuela halkının hükümetle kenetlenerek öncekilerde olduğu gibi bu komployu da boşa çıkaracağına inanıyoruz" dedi.

eski ıkby başkanı mesut barzani ile suriyeli muhaliflerin oluşturduğu müzakere yüksek komitesi (myk) başkanı nasır hariri suriye'deki gelişmeleri ele aldı.

önceki arşiv: [19-25 ocak] askeri ve diplomatik gelişmeler