[27 ekim - 2 kasım ekim] askeri ve diplomatik gelişmeler

nato’da gazetecilerin sorularını cevaplayan bakan akar "saat konusunda da ruslarla anlaştık, 150 saat dedik. 29 ekim saat 18.00'de bitiyor. o zamana kadar olayları yakınen takip ediyoruz. ondan sonraki durumu tekrar değerlendirip gereğini yapacağız." dedi.

georgetown siyaset ve kamu hizmeti enstitüsü’nün yaptığı araştırmaya göre abd'de katılımcıların yüzde 67’si siyasi, etnik ve sınıf ayrılıklarının daha da derinleştiğini vurgulayıp “abd iç savaşın eşiğinde” dedi.

en az 30 bin suriyelinin, türk ordusunun kontrolündeki barış pınarı harekâtı bölgesine döndüğü açıklandı.

rusya savunma bakanlığı sözcüsü igor konaşenkov, abd'nin suriye'deki petrol yataklarını koruma bahanesiyle silah kontrolüyle elinde tutmasının meşru olmadığını belirterek, "bu basit bir söylemle uluslararası devlet haydutluğudur" dedi.

alman mevkidaşı maas ile görüşmesinin ardından konuşan dışişleri bakanı çavuşoğlu, 'almanya öncelikle kendi içinde anlaşsın. farklı görüşler olduğunu görüyoruz. bu saatten sonra çok gerçekçi bulmuyoruz. samimi çaba sarf ettik. abd'nin samimi olmadığını sahada gördük." dedi.

türk ordusu, harekat bölgesinde saldırılar düzenleyen resulayn çevresindeki rejim ve ypg hedeflerini havadan ve karadan vurdu. yerel kaynaklar 30'dan fazla rejim milisinin ve ypg'li teröristin öldüğünü, birçok zırhlı araç ve tankın da imha edildiğini belirtiyor.

ırak'ta gösterilerde ölü sayısı 63'e yükselirken, bağdat hükümeti, suudi arabistan'ın al-arabiya ve alhadath isimli iki televizyonunun ırak'ta çalışma izinlerini durdurma kararı aldı.

ırak’ta şii dini lider sadr’a bağlı, meclisin en büyük grubu sairun koalisyonu, muhalefete geçtiğini ve göstericilerin talepleri yerine getirilene kadar tüm grup milletvekillerinin mecliste oturma eylemi yapacaklarını duyurdu.

şili devlet başkanı pinera, 'ülke tarihinin en büyük protesto gösterilerini bastırmak için' halkın taleplerini karşılayacak yeni bir kabine kurmak için bütün bakanların istifasını istediğini açıkladı.

pakistan ordu sözcüsü asıf gafur, son 8 ayda keşmir'i ikiye bölen kontrol hattı'nda 60 hint askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

trump, “türkiye o bölgede binlerce insanını kaybetti. güvenli bölge lazımdı ve yardımcı olduğuma sevindim. ama biz orada olmayacağız.” dedi.

latin amerika ülkeleri arasında en yüksek cinayet oranına sahip el salvador'da 'osmanlı torunu' devlet başkanı nayib bukele, 25 ekim cuma gününün ülke genelinde cinayetsiz geçmesini 'tanrı'ya şükür' ifadesiyle duyurdu.

arjantin'de düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerini ana muhalefetteki merkez solun adayı alberto fernandez kazandı. oyların yüzde 48'ini alan fernandez, ikinci tura gerek kalmadan seçimi kazanırken, başbakan macri'nin partisi ise yüzde 40,7 oy oranında kaldı.

türk ordusu tarafından tutuklanıp ıraklı güvenlik güçlerine teslim edilen bağdadi’nin baş danışmanlarından ismail el-etawi, ışid lideri el-bağdadi’nin konumunun saptanmasında en büyük rol oynayan isimlerden birisi oldu. [reuters]

cumhurbaşkanı berhem salih, abd'nin müttefiklerinin başkan trump döneminde abd'nin güvenirliği konusunda büyük şüphe duyduğunu söyledi.

pakistan başbakanı han, 29 ekim cumhuriyet bayramı mesajı: bu tarihi gün, türk milletinin sömürge güçlerine karşı cesaretini ve ardından gelişme ve refah yolunda ilerleyişini sembolize ediyor. türklerin yiğit duruşu dünya çapında milyonlarca insana ilham verdi. çok yaşa türkiye!

ermenistan dışişleri bakanı zohrab mnatsakanyan, mevkidaşı çavuşoğlu'nun pkk bünyesinde ermenilerin bulunduğu ve dağlık karabağ konusunda azerbaycan'ı destekleyecekleri yönündeki açıklamalarını ermenistan için tehdit olarak niteledi.

soçi mutabakatı kapsamında ypg'ye verilen 150 saatlik sürenin bitimine 24 saat kalmasına rağmen, teröristlerin hâlâ türkiye sınırından 30 km geriye çekilmediği bildiriliyor.

abd genelkurmay başkanı milley, bağdadi'nin öldürüldüğü operasyon ile ilgili, "ypg-sdf yetkililerinin (mazlum kobani) “ortak operasyon” derken neden bahsettiğini bilmiyorum" dedi.

putin'in suriye özel temsilcisi lavrentyev, suriye’nin kuzeyindeki sdg'nin türkiye sınırındaki bölgeyi vaktinde terk edeceğini umduğunu dile getirdi.

taliban'ın afganistan'ın cüzcan vilayetinde düzenlediği saldırıda 20 güvenlik görevlisi ve bir sivil hayatını kaybetti.

protesto gösterilerinin devam ettiği lübnan'da sünni blok içerisindeki başbakan saad hariri, "çıkmaza saplandım, istifamı sunacağım" dedi.

hizbullah, iktidar boşluğu olmaması için başbakan, meclis başkanı ve cumhurbaşkanının istifa etmemesi gerektiğini açıklamıştı.

ırak'ta hükümetin ortağı şii dini lider sadr, başbakan adil abdülmehdi'ye karşı, hükümeti düşürmek için ülkenin etkili siyasetçilerinden hadi al-amiri'yle işbirliği yapacağını söyledi.

milli savunma bakanı akar, "kısa zamanda rusya ile ortak devriyeler başlayacak. abd ve rusya ile görüşmeler açık ve net ilerliyor, sorun yok, ilerliyoruz” dedi.

ukrayna ordusu ve rusya destekli ayrılıkçılar, ülkenin doğusundaki lugansk bölgesinin zolote şehrinde bulunan silahlı güçlerini geri çekmeye başladı. çekilme, rusya ve ukrayna liderlerinin kasım ayındaki görüşmesi öncesi ateşkes için önemli bir adım olarak görülüyor.

rusya, güvenli bölgede rejime bağlı güçlerin türkiye sınırında 84 kontrol noktası kurduğunu, 68 ypg birliği dahil 34 bin sdg'linin sınırdan 3.000’den fazla silahla çekildiğini açıkladı.

abd temsilciler meclisi, 405'e 11 oyla 'soykırım' tasarısını kabul etti. kararın yasalaşması için senato'dan geçmesi ve ardından başkan trump'ın imzalamadı gerekiyor.

dışişleri bakanı çavuşoğlu'nun abd'nin 'soykırım' tasarısı kararına yönelik açıklaması: barış pınarı harekatı’yla büyük oyunu bozduk. projeleri hüsrana uğrayanlar raflardaki köhne tasarılara sarıldılar. bizden bu yolla intikam alacaklarını sananlar yanılıyorlar.

abd temsilciler meclisi, "türkiye’nin barış pınarı harekâtı'nı gerçekleştirmesi nedeniyle ağır yaptırımlar uygulanmasını öneren" tasarıyı 403'e 16 oyla onayladı.

abd'de başkanlık seçimi aday adaylarından senatör bernie sanders, gazze halkıyla ilişkilerini düzeltene kadar israil'e yapılan yıllık yardımların durdurulması gerektiğini, yıllık israil'e ödenen 3.8 milyar doların bir bölümünün gazzelilere verilmesi gerektiğini söyledi.

demokrat parti'nin kadın vekillerinden ılhan omar, abd'nin ermeni tasarısına çekimser oy vererek "soykırımın tanınması, siyasi bir mücadelede sopa olarak kullanılmamalıdır" dedi.

ırak’ta sadr hareketi lideri mukteda es-sadr, ülkenin güneyindeki necef ilinde düzenlenen hükümet karşıtı gösterilere katılırken, meclisin başbakan adil abdulmehdi'ye olan güvenoyunu çekmesi çağrısında bulundu.

pentagon ile üretici firma lockheed martin arasında varılan anlaşmayla f-35’lerin fiyatı yüzde 12.7 oranında düşürüldü. savaş uçağının en yaygın kullanılan f-35a modelinin fiyatı 2020 yılında 82.4 milyon dolar, 2021'de ise 79.17 milyon dolar olarak belirlendi.

cumhurbaşkanlığı kararnamesi’ne göre japonya'nın osaka kentinde açılması planlanan başkonsolosluk kararı iptal edilerek, bunun yerine nagoya kentinde başkonsolosluk açılmasına karar verildi.

iskandinav konseyi çevre ödülü'nü reddeden iklim aktivisti greta thunberg, "iklim mücadelesinin daha fazla ödüle ihtiyacı yok, ödüle ihtiyacı yok. ihtiyacımız olan siyasetçilerin ve iktidardakilerin bilime kulak vermeleri" dedi.

isviçre’nin cenevre kentindeki cumhuriyet bayramı resepsiyonuna katılan rusya dışişleri bakanı lavrov, kurtuluş savaşı sırasında ülkesinin sunduğu desteği hatırlamaya devam ettiği için türk halkına minnettar olduklarını belirtti.

sputnik’e konuşan milli savunma bakanı hulusi akar, rusya ile işbirliğinin gayet güzel devam ettiğini belirterek, "bazı sorunlarımız olmakla beraber, bunlar çözülemeyecek şeyler değil, önümüzdeki günlerde bunları da çözeceğiz" dedi.

milli savunma bakanı akar, "rusya ile olan heyetlerarası askeri görüşmelerimiz biraz önce tamamlandı. büyük ölçüde mutabakat sağlandı" dedi.

rusya'nın ankara büyükelçisi yerhov, cenevre’de daha önce belirlenen anayasa komisyonu üyeleri dışında pyd’nin temsilcilerinin veya ona destek verenlerin masada yer almasının mümkün olmadığını söyleyerek "türkiye istemiyor, dolayısıyla olması söz konusu değil" ifadesini kullandı.

rusya dışişleri bakanı lavrov, rusya, türkiye ve iran’ın bu ülkedeki askeri varlıklarının şam yönetimi tarafından kabul edildiğini söyledi. [ındependent]

soçi mutabakatı kapsamında rusya ile askerî faaliyetleri planlamak üzere ankara'da yapılan görüşmelerin tamamlandığı bildirildi.

gazze şeridi sınırında düzenlenen "büyük dönüşü yürüyüşü" gösterileri sırasında filistinli bir çocuğu öldüren israil askeri yalnızca 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

hindistan'da modi hükümetinin, 5 ağustos'ta özel statüsünü kaldırdığı cammu keşmir, cammu keşmir ve ladakh birlik toprağı olarak resmen ikiye bölündü.

şam yönetimi, sdg içerisinde bulunanlardan orduya katılmak isteyenleri kabul edeceklerini açıklarken, sdg içerisinde polis birimi gibi hareket eden 'asayiş'i ise iç güvenlik birimlerine katılmaya çağırdı.

sdg, rejimin 'orduya katılın' çağrısını reddederek "safların birleştirilmesi, sdg’nin özel statüsü ve yapısını tanıyan ve koruyan siyasi bir anlaşmayla başlamalı" yanıtını verdi.

ukrayna devlet başkanı zelenskiy'in doğrudan oluşturduğu yeni kanun ile geçerli bir sebep göstermeden meclis toplantılarına katılmayan milletvekillerine para cezası uygulanacak.

cumhurbaşkanı erdoğan, anayasa mahkemesi'nin eski genelkurmay başkanı ilker başbuğ'un yüce divan'da yargılama talebini reddetti. yasaya göre yüce divan'ın genelkurmay başkanını yargılamak için cumhurbaşkanlığından soruşturma izni alması gerekiyor.

centcom komutanı mckenzie, türkiye'nin ypg'ye yönelik düzenlediği barış pınarı harekatının ışid elebaşı bağdadi'ye yönelik operasyonu geciktirdiği iddialarını kesin bir dille reddetti.

tel tamr’da yakalanan 18 rejime bağlı asker, türk istihbaratı tarafından şam yönetimine iade edildi.

rusya dışişleri bakanı lavrov, suriye ve türk orduları arasında resulayn'da yaşanan çatışma iddialarıyla ilgili "doğrulama bulunmadığını" söyledi.

kuveyt, ilk kez gayrimukim (yerleşik olmayan) filistin büyükelçisi olarak atadı. büyükelçinin ürdün'den görevini yürüteceği belirtildi.

rusya savunma bakanlığı'nın yayınladığı suriye son durum haritasında türkiye'nin kontrol ettiği alanın genişlediği gözlemlendi.

beşar esad, cumhurbaşkanı erdogan ile buluşma ihtimaline ilişkin, “ulusal bir çıkar söz konusu olduğunda kişisel duygularımızı bir kenara bırakmalıyız. eğer bir toplantı sonuç verecekse, ulusal çıkarlar için yapılan her şeyin yapılması gerektiğini söyleyebilirim.” dedi.

israil dışişleri bakanı yisrael katz, türkiye ve iran’ın ortadoğu bölgesinin güvenliği ve istikrarını tehdit ettiğini belirtti.

cumhurbaşkanı erdoğan, "gerekirse tel abyad ile rasulayn arasında bir mülteci şehrini biz kuracağız." dedi.

nato, rusya’nın beşinci nesil su-57 savaş uçağına ‘suçlu’ anlamına gelen felon kod adını verdi.

hong kong ekonomisi, büyük kitle protestoları ve abd-çin arasındaki ticaret savaşlarının etkisiyle üçüncü çeyrekte yüzde 3.2 küçülerek, iki çeyrek üst üste daralmanın yaşanmasının ardından teknik resesyona girdi.

lübnan cumhurbaşkanı mişel avn, ülkesini mezhepçi bir devletten çağdaş sivil bir devlete dönüştürmek için var gücüyle çalışacağını söyledi.

abd, ingiltere, suudi arabistan, mısır, almanya ve ürdün dışişleri bakanlarının ortak bir yazılı açıklamayla suriye anayasa komitesine destek verdiği bildirildi.

abd iha'larının türkiye ile gkry meb alanlarının kesiştiği, türkiye'nin sondaj faaliyetlerini sürdürdüğü bölgede uçtuğu gözlemlendi.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok edip büyük bir oyunu bozduklarını belirterek, "burada ypg/pkk devleti kurmak istiyorlardı. bunun başını da fransa ile israil çekiyordu." dedi.

ilk ortak devriye sonrası konuşan rus asker polis memuru albay aleksandr besklubov, “türk tarafı kendini layığınca temsil etti, güçlü ordunun gerçek iyi bir ordusu gibi. teçhizatları da iyi manevra kabiliyetini sergiledi, zira yol çok zordu.” dedi.

bm genel sekreteri guterres'in cumhurbaşkanı erdoğan görüşmesi sonrası bm mülteciler yüksek komiserliği, türkiye'nin kurmayı planladığı 'güvenli bölge' teklifini incelemek için bir ekip kurma kararı aldı.

barış pınarı harekâtı'nın resmi açıklamalara göre son durumu; 10 askerimiz şehit olurken 144 askerimiz yaralandı. 900'ün üzerinde terörist etkisiz hale getirildi. 4 bin 219 kilometrekare alan içindeki 558 yerleşim birimi (31 ekim itibariyle) ypg'den ele geçirildi. tsk ile omuz omuza teröristlerle mücadele eden suriye milli ordusu, 9 ekim'den bu yana yürütülen operasyonlarda 137 şehit verirken, 508 personeli yaralandı.

mali'nin kuzeydoğusunda, nijer sınırındaki askeri noktaya teröristlerce düzenlenen saldırıda 53 asker ve 1 sivil yaşamını yitirdi. saldırıyı henüz hiçbir örgüt üstlenmedi. ülkede 4 bin fransız askeri ve 15 bin bm barış gücü personeli bulunuyor.

abd hazine bakanlığı, hükümet borcunun 23 trilyon doları aşarak yeni bir rekor kırdığını belirtti. bu miktarın 17 trilyonu vatandaşlar ve finansal kurumların, kalan 6 trilyon ise federal hükümetin farklı kurumlarının kendi aralarındaki borçlarından oluşuyor.

cezayir'de 12 aralık'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylık başvurusunda bulunan 22 kişiden 5'inin adaylığı kabul edildi. ülkede eski cumhurbaşkanı buteflika'nın 5. dönem cumhurbaşkanlığı için aday olmasıyla başlayan ayaklanmanın ardından köklü değişimler yaşandı.

cumhurbaşkanlığı sözcüsü ibrahim kalın, geçtiğimi günlerde ermeni iddialarını "soykırım" olarak kabul eden abd temsilciler meclisi heyeti ile görüştü.

yemende başkent sana ve çevresini kontrol eden husiler, ülkede 2015'ten beri devam eden çatışmalarda suud ve bae için savaşan 4 bin 253 sudanlı askerin öldüğünü açıkladı.