[28-1 nisan] askeri ve diplomatik gelişmeler

nisan ayına girdiğimiz bugünde geçtiğimiz 4 günde yaşanan askeri ve diplomatik gelişmeleri paylaşayım dedim ama bu arşivin önemli bir başlığını bulamadım :)

dışişleri bakanlığı, japonya’da 1 nisan 2019 tarihinde yürürlüğe giren yabancıların oturma izinlerini düzenleyen yeni yasa kapsamında, yabancı işçi kabul edilmeyecek ülkeler listesinden türkiye’nin çıkarılmasını memnuniyetle karşıladı.

birleşmiş milletler güvenlik konseyi’nin geçici üyeliğine seçilen almanya, bir ay için konsey’in dönem başkanlığı görevini fransa ile birlikte üstlenecek.

kendi sınıfının en etkili taarruz helikopterinden olan atak, brezilya roadshow'da yaptığı uçuşlarla büyük beğeni topladı.

venezuelalı mevkidaşı ile ortak basın toplantısında venezuela’daki herhangi olumsuz bir durumun tüm latin amerika’yı hatta karayipleri etkileyebileceğini dile getiren dışişleri bakanı çavuşoğlu, "venezuela'yı desteklemeye devam edeceğiz." dedi.

pyd ile esad rejiminin görüşmeleri olumsuz sonuçlandı. şam yönetimi: "pyd ile rusya aracılığı ile yaptığımız görüşmelerde anlaşamadık. çünkü özerklik teklifini kabul etmiyoruz. ayrıca türkiye ile başımızın derde girmeyeceği bir teklifle gelmediler. 4. görüşme olmayacak."

katolik kilisesi lideri papa francesco ile fas kralı 6. muhammed, kudüs'ün "insanlık ve özellikle de tek tanrılı üç dinin inananları için bir ortak miras" olarak korunması çağrısı yapan bir belgeye imza attı.

cezayir genelkurmay başkanı salih, ülkedeki krizin çözümü için cumhurbaşkanlığı makamının boşaltılmasını öngören anayasa maddelerinin uygulamaya konulması çağrısını tekrar etti.

slovakya’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda oyların yüzde 58'ini alan zuzana caputova, cumhurbaşkanı seçildi.

türk mühendisler tarafından donanmadaki tüm gemilere ortak harekat kabiliyeti sağlayacak advent sistemi geliştirildi. bu sistemle karadeniz ile marmara’da bulunan savaş gemileri eşzamanlı harekata katılabilecek.

israil, gazze'ye ticari ürün girişinin sağlandığı tek nokta olan kerm ebu salim ile yolcu geçişi için kullanılan beyt hanun (erez) sınır kapılarını açtı.

abd’nin venezuella özel temsilcisi elliott abrams, venezuella’ya gelen rus uzmanlar yüzünden rusya’ya yaptırım uygulayabileceklerini belirtti.

cumhurbaşkanı erdoğan, "seçimden sonra ilk iş suriye meselesini mümkün olursa masada değil, sahada mutlaka çözeceğiz." diyerek yeni bir harekâtın sinyalini verdi.

ingiltere başbakanı theresa may'in ab ile vardığı çıkış anlaşması, avam kamarası'nda üçüncü kez reddedildi.

yeni zelanda’da camilere düzenlenen terör saldırılarında hayatını kaybeden 51 kişinin anısına 25 bin kişinin katıldığı ulusal anma töreni düzenlendi.

almanya, 5 ay önce aldığı suudi arabistan'a yönelik silah ihracatını durdurma kararını 6 ay daha uzattı.

cezayir'de protestoların hedefindeki cumhurbaşkanı buteflika'nın en önemli müttefiki taj partisi, ordunun 102. maddenin uygulanması çağrısına destek verdi. 102. madde: cumhurbaşkanı, hastalık gibi bir nedenle görevlerini yerine getiremezse anayasa mahkemesi "zorunlu" toplanır.

deniz kuvvetleri komutanlığına ait 20 kişilik dalgıç ekibi, musul'da dicle nehri üzerinde yaşanan feribot kazasında kaybolanlara yönelik arama kurtarma çalışmalarına destek amacıyla bölgeye gitti.

almanya başbakanı merkel, dünya bankası'nın sermaye artırımına ihtiyacı olduğunu, ımf'de ise üyelerin oy haklarını belirleyen kotaların yeniden belirlenmesi gerektiğini söyledi.

birleşmiş milletler, kenya'da somalililerin kaldığı dünyanın en büyük mülteci kamplarından dadaab mülteci kampı’nın kapatılacağını doğruladı.

nato savaş gemilerinin (hollanda, kanada, ispanya, türkiye, ingiltere, bulgaristan) sea shield-2019 tatbikatına katılmak için çanakkale ve istanbul boğazlarından geçerek karadeniz’e girdiği belirtildi.

nato genel sekreteri jens stoltenberg'in görev süresi 30 eylül 2022'ye kadar uzatıldı.

japonya'da 1 nisan'da başlayacak yeni mali yıl için hazırlanan 101,46 trilyon yenlik (yaklaşık 920 milyar dolar) rekor bütçe, parlamentoda yasalaştı.

mısır ve fransa deniz kuvvetleri, fransa karasularaında "kleopatra-gabian 2019" ortak deniz tatbikatına başladı.

önceki arşiv:
[23-27 mart] askeri ve diplomatik gelişmeler