[28 ağustos - 1 eylül] askeri ve diplomatik gelişmeler

abd temsilciler meclisi dış ilişkiler komitesi, başkan trump'a, “abd yasaları gereği, s-400 hava savunma sistemi satın alması nedeniyle türkiye’ye yaptırım uygulamalısınız. türkiye’nin menfaatlerine en iyi kremlin ile değil abd ile ortaklık hizmet eder” çağrısında bulundu.

tsk, son bir haftadaki ikinci operasyon olan “kıran-2 operasyonu”nu başlattığını duyurdu.

rusya'nın federal askeri-teknik işbirliği servisi fsvts'nin direktörü dmitriy şugayev, türkiye'yle rus savaş uçakları su-35 ve su-57'nin teslimatına ilişkin görüşme yürütmekte olduklarını söyledi.

rusya, koordinat hatası nedeniyle türk gözlem noktasının yakınının vurulduğunu öne sürüp özür diledi.

belarus dışişleri bakanı makey, "türkiye, öncelikli ortağımızdır. türkiye ile dostluğumuza büyük önem veriyoruz ve tüm alanlarda daha verimli iş birliğinin sağlanmasını amaçlıyoruz" dedi.

cumhurbaşkanı erdoğan'a güven mektubu sunan abd'nin ankara büyükelçisi satterfiel, "amerika birleşik devletleri’ni türkiye’de temsil etmekten onur duyuyorum. hükümetim, nato müttefikimiz ve ortağımız türkiye ile aramızdaki önemli ilişkiyi güçlendirmekte kararlıdır" dedi.

eşini öldürdüğünü itiraf ettikten sonra idama mahkum edilen iran'ın eski cumhurbaşkanı yardımcısı muhammed ali necefi, maktulün ailesinin affetmesinin ardından serbest bırakıldı.

sismik araştırmalar yapmak üzere akdeniz'e doğru yola çıkan mta oruç reis gemisi çanakkale boğazı'na ulaştı. oruç reis akdeniz'e ulaştıktan sonra bölgede çalışma yapan türk gemisi sayısı 4'e çıkacak.

beyaz sarah ulusal güvenlik danışmanı john bolton, çin'in yeni ürettiği 5. nesil savaş uçağının tasarımının f-35'ten 'çalıntı' olduğunu öne sürdü.

abd genelkurmay başkanı dunford suriye'de kurulması planlanan güvenli bölgeye ilişkin açıklamasında "türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını gidermek ve ışid’e yönelik mücadeleyi sürdürmek arasında denge kurmaya çalışıyoruz" dedi.

abd savunma bakanı esper, “türkiye, f-35'ler için s-400’lerden vazgeçmeli'' dedi. dışişleri bakanı çavuşoğlu, "savaş uçağına ihtiyacımız var. f-35'leri alamazsak yeni alternatifler ararız" dedi. türkiye'nin rusya ile su-35 ve su-57'lerin teslimatı hakkında görüştüğü duyuruldu.

cumhurbaşkanı erdoğan, ypg'nin sınırdan çekildi iddialarına, 'numara çekiyorlar çıktıkları yok' değerlendirmesini yaptı. trump’ın gönderdiği ekip, obama döneminde ifade edilen 20 milden daha dar bir teklifle geldi, şu anda daha da dar bir alanda 'güvenli bölge' gerçekleşecek.

rusya federal askeri-teknik işbirliği hizmetlerine göre hindistan, s-400 füze savunma sistemleri için rusya’ya ön ödeme yaptı. abd, yeni delhi yönetiminin s-400'leri satın alması halinde hindistan'a yaptırım uygulayacağını açıklamıştı.

macaristan başbakanı viktor orban, sığınmacı gemilerinin italya'ya yaklaşmasını engellediği için italya başbakan yardımcısı ve içişleri bakanı salvini'ye teşekkür etti.

filipinler lideri duterte, ülkedeki 'uyuşturucuyla savaşın' bm soruşturmasına konu olmasına yol açan izlanda'yı, "6 aya kadar kürtaja izin verip fetüsü katleden buz yiyici beyazlar, utanmadan benimle uğraşıyor" diyerek eleştirdi.

yemen ulaştırma bakanı salih el-cebvani, birleşik arap emirlikleri'ne ait uçakların, aden ile ebyen'de hükümet güçlerini hedef alan 15 hava saldırısında çoğu asker 100'den fazla kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

ırak'ta son 14 yıl içeresinde terör suçlamasıyla 900 kişinin idam edildiği açıklandı.

milli savunma bakanlığı, istanbul’dan mersin’e intikale devam eden oruçreis araştırma gemisine fırkateynler ile hücumbotlarının refakat ettiğini duyurdu.

milli savunma bakanı akar, "idlib'de gözlem noktalarımıza zarar geldiği takdirde meşru müdafaa hakkımızı sonuna kadar kullanacağımızı herkese söyledik, söylemeye devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

libya'da ulusal mutabakat hükümeti'nin kontrolündeki giryan kentine g7 toplantısıyla eş zamanlı saldırı düzenleyerek "libya'daki en güçlü aktör olduğu" mesajını vermek isteyen hafter umduğunu bulamadı. saldırılarda ilerleme kaydedemeyen hafter güçleri, mevzi de kaybetti.

norveç'te açıklama yapan dışişleri bakanı çavuşoğlu, "rusya'dan uçak alacağımızı hiçbir zaman söylemedik, halen f-35 programının parçasıyız" dedi.

rusya savunma bakanlığı idlib’de durumu istikrara kavuşturmak için, yarın itibarıyla ateşkese gidilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı. rusya ve rejim, daha önce de bazı bölgelerde (hama kuzeyi) ilerleme kaydettikten sonra 'belli bir süre' ateşkes ilan etmişti.

abd dışişleri bakanı pompeo, "sincan'da uygurlara yönelik toplu tutuklama ve ortadan kaybolma vakalarına dair güvenilir raporlar gelmeye devam ederken, çin'e bu baskıcı taktiklere son verme çağrımı yineliyorum." dedi.

cumhurbaşkanı erdoğan, "özellikle f-35'ler konusunda amerika şu andaki tutumunu devam ettirirse biz tabii başımızın çaresine bakacağız. su-35 mi, f35 mi veya su-57 mi vesaire gibi" diye konuştu.

lübnan meclis başkanı nebih berri, israil'in orta doğu'daki "caydırıcı güç olma" vasfını lübnan üzerinden geri kazanmasına izin vermeyeceklerini söyledi. israil ordusu, hizbullah ile yeni bir çatışma ihtimaline karşı lübnan sınırına askeri takviye göndermeye devam ediyor.

pakistan ordusu, hindistan ile pakistan sınırında bulunan "kontrol hattı (loc)" yakınlarında yaşayan bölge sakinlerinin güvenliği için yer altı sığınakları inşa edeceğini duyurdu.

zırhlı muharebe aracı tercihini ejder yalçın'dan yana kullanan macaristan, bu yönde karar alan dünyadaki 6'ncı, avrupa birliği'ndeki ilk ülke oldu.

ırak'ın diyala vilayetinde ışid mensuplarının, iki ineğin üzerine yükledikleri bombaları uzaktan kumandayla infilak ettirerek saldırı düzenlediği ve olayda bir kişinin yaralandığı bildirildi.

taliban dünkü kunduz saldırısının ardından afganistan'ın kuzeyindeki baglan şehrinin merkezine de dört koldan saldırarak bazı bölgeleri ele geçirdi.

almanya cumhurbaşkanı steinmeier, ıı. dünya savaşı’nın başlamasının yıldönümünde, polonya'da, "alman diktatörlüğünün polonyalı kurbanları önünde eğiliyorum" dedi. polonya, katledilen 5.8 milyon polonyalı için 850 milyar dolarlık tazminat talebinde bulunacağını açıklamıştı.

azerbaycan dışişleri bakanlığı, türkiye’ye yönelik vize uygulamasının bugün itibarıyla kaldırıldığını, artık türk vatandaşlarının vizesiz olarak 30 gün boyunca azerbaycan'da kalabileceğini duyurdu.

rusya, abd'nin dün idlib'de 'suriye el kaidesi'ni savaş uçaklarıyla vurması konusunda washington yönetiminin kendilerine de türkiye'ye de bilgi vermediğini açıkladı.

gkry savunma bakanı savvas angelidis, doğu akdeniz’deki deniz güvenliği için ab’den gemi göndermesini istediklerini söyledi. angelidis, abd ile birlik ve beraberliğin 'türk tahrikleri' ile baş edebilmek için en etkili silah olduğunu ifade etti.

rusya başbakan yardımcısı yuriy borisov, su-35 avcı uçağı ile 5. nesil su-57 savaş uçağı konusunda nihai kararın ankara tarafından alınacağını söyledi.

israil ordusunun lübnan'a topçu atışları gerçekleştirmesinin ardından hizbullah, israil'in kuzeyindeki avivim kasabasını katyuşa füzeleri ile vurmaya başladı.

rusya dışişleri bakanı lavrov, türkiye’nin kuzeydoğu suriye’de kendi kontrolü altında bir güvenli bölge oluşturma planlarının türkiye’nin güvenlik çıkarları açısından “son derece meşru” bir şey olarak görüldüğünü ve bunun putin tarafından onaylandığını söyledi.

önceki arşiv: [23 - 27 ağustos] askeri ve diplomatik gelişmeler