[29 mayıs - 1 haziran] askeri ve diplomatik gelişmeler

dünya gündeminde özellikle de türkiye'de yer edinmese de bence son 4 günde yaşanan en önemli gelişme afrika birliği'nin serbest ticaret anlaşması. şayet planlandığı gibi 7 temmuz'da uygulamaya geçerse kıta ticareti için çok büyük bir seviye atlanılmış olacak. işte gelişmeler:

yeni zelanda'daki terör saldırısının ardından avustralyalı senatörü yumurtalı protestosu ile gündem olan connolly, kendisi için toplanan yaklaşık 100 bin doları, christchurch'deki terör saldırılarının kurbanlarının ailelerine ve mağdurlarına bağışladı.

prof. dr. ilber ortaylı, türkiye'nin doğu akdeniz'deki hidrokarbon kaynaklarını ciddi bir şekilde araması gerektiğini belirterek, "doğu akdeniz'de bu kaynaklara hükmetmek zorundayız bir ucundan, türkiye buradan çıkamaz." dedi.

abd'nin carl vinson uçak gemisinde görev yapan bir abd denizcisi, abd donanmasının nükleer savaş sistemleri hakkında rusya'ya bilgi sızdırdığını kabul etti.

abd, birleşmiş milletler cenevre ofisi'nde devam eden silahsızlanma konferansı'nın dönem başkanlığının venezuela'ya geçmesini boykot etme kararı aldı. 65 ülkenin üye olduğu konferansın başkanlığı, alfabetik sıraya göre dün venezuela'ya geçti.

polonya savunma bakanı blaszczak, ülkesinin abd'den 32 adet f-35 savaş uçağı satın almak istediğini açıkladı.

yunanistan hükümet sözcüsü dimitris canakopoulos, ülkede erken genel seçimlerin 7 temmuz'da yapılmasının planlandığını söyledi.

kosova özel kuvvetleri'nin, 13 sırpı diplomatı gözaltına almasının ardından sırp ordusu sınıra asker takviye etti. bu gelişmelerin ardından sırbistan lideri vucic, ülkesinin kosova üzerindeki kontrolü kaybettiğini kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

myanmar'da mahkeme, ‘budist bin ladin’ olarak anılan, time dergisinin "budist terörün yüzü" olarak nitelediği, islam karşıtı radikal budist rahip ashin wirathu hakkında halkı isyana teşvik suçlamasıyla tutuklama kararı çıkardı.

avrupa konseyi parlamenterler meclisi başkanı pasquier, türkiye'nin güneydoğu bölgesinde barışa katkıda bulunacağı için barış sürecinin yeniden başlatılması çağrısında bulundu.

istanbul polisi ve mit’in yaptığı çalışmayla 'avrupa’nın en büyük göçmen kaçakçılığı çetesi' olduğu belirtilen kuzey ıraklı akbar omar tawfeeq yönetimindeki çete çökertildi.

katar dışişleri bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre katar başbakanı, suudi arabistan’da yapılacak kik zirvesine bölgesel güvenlik konularını görüşmek üzere katılacak. bu, 'suud boykotu'nun başlamasının ardından katar’ın suudi arabistan’la ilk üst düzey teması olacak.

israil güvenlik güçleri, resmi rakamlara göre 2018'de 57'si çocuk 312 filistinliyi şehit etti, yaklaşık 8 bin 300 kişiyi yaraladı.

abd dışişleri bakanlığı sözcüsü morgan ortagus, "türkiye, s-400 alırsa çok gerçek ve ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalacak." ifadelerini kullandı.

lockeed martin ceo'su marillyn hewson, 'şirketin türkiye'ye yönelik olası f-35 yasağından etkilenmeyeceğini, hali hazırda başka ülkelerin de türkiye'nin (projedeki payı olan) uçaklarına talip olduğunu' söyledi.

afrika kıtasal serbest ticaret bölgesi (acfta) anlaşması yürürlüğe girdi. bu anlaşma en fazla ülkenin katılım gösterdiği serbest ticaret bölgesi anlaşması olarak öne çıkarken, birliğe üye 55 ülke 2.5 trilyon dolar gayri safi yurt içi hasılaya sahip olması dikkat çekiyor.

almanya içişleri bakanı horst seehofer, avrupa birliği ve türkiye arasında 18 mart 2016'da imzalanan göçmen mutabakatının göç konusunda rahatlamaya katkı sağladığını söyledi.

ermenistan-azerbaycan cephe hattında azerbaycan ordusundan bir askerimiz, ermeni keskin nişancıların açtığı ateş sonucu şehit oldu.

maduro hükümeti ile muhalifler arasındaki oslo görüşmelerinin ikinci turunun anlaşmasız tamamlanmasına rağmen taraflar müzakereye devam etme niyetlerini vurguladı.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, "malezya ve pakistan, türkiye için kilit önemde birer ortaktır" dedi.

ırak'ın kerkük şehrinde 7 ayrı patlamada 6 kişi öldü, 12 kişi yaralandı.

dışişleri bakanlığı sözcüsü hami aksoy, "türkiye’nin abd’nin talebi üzerine s400 tedariğini ertelemeyi değerlendirdiğine ilişkin haberler gerçeği yansıtmamaktadır" açıklaması yaptı.

suudi arabistan'ın mekke kentinde düzenlenen ve 21 arap ülkesi liderinin katıldığı olağanüstü zirvede iran'ın bölgedeki müdahaleleri kınandı. ırak’ın, bildirgenin şu anki haline itiraz ettiği açıklandı.

kremlin sözcüsü dmitriy peskov, soçi mutabakatı'na istinaden idlib'de ateşekes ortamının kurulmasının türkiye'nin sorumluluk alanında olduğunu söyledi.

abd savunma bakanlığı, trump'ın olumlu karşıladığı iddia edilen "türkiye'nin s-400'ler konusunda ortak çalışma grubu" önerisine karşı olduklarını bildirdi.

suriye'ye ait golan tepeleri'ni 1967'de işgal, 1981'de ilhak etmiş israil'in egemenliğinde gösteren yeni abd dışişleri haritası piyasaya çıktı. netanyahu'ya, trump'ın damadı kushner'in hediye olarak getirdiği haritaya, trump imza atıp golan'ı işaret ederek 'hoş' yazmış.

kuzey kıbrıs’ta yeni hükümetin kurulmasının ardından konuşan başbakan ersin tatar, “türkiye, barışın teminatıdır. türk ordusu adadan çekilirse gerçek anlamda çatışma doğabilir” dedi.

abd savunma bakanı patrick shanahan, güney çin denizi ve tayvan gibi konular da dahil olmak üzere çin'e karşı bölgede "artık sessiz kalmayacaklarını" ifade etti.

abd başkanı trump, pazartesi günü başlayacağı ingiltere ziyareti öncesi, eski dışişleri bakanı boris johnson'ın muhafazakar parti'ye mükemmel bir lider olacağını düşündüğünü belirtti.

enerji ve tabii kaynaklar bakanı fatih dönmez, günlük petrol üretiminde 45 bin 800 varil ile son 17 yılın rekorunun kırıldığını açıkladı.

önceki arşiv: [24 - 28 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler