[3-7 ağustos] askeri ve diplomatik gelişmeler

3 ağustos ile 7 ağustos arasında yaşanan önemli askeri ve diplomatik gelişmeleri sizler için derledim.

1.) hamas, cumhurbaşkanı erdoğan ile devrim muhafızları kudüs gücü komutanı kasım süleymani'nin ankara'da buluştuğunu ve suriye'ye yönelik siyasi çözümde uzlaşma sağlandığını açıkladı.

2.) abd'nin iran'a yönelik ekonomik yaptırımlarının başlamasının ardından abd başkanı trump, "iran'la iş yapanlar abd'yle iş yapamayacak" şeklinde bir açıklamada bulundu.

3.) mesud barzani, "tanrı bize bağımsız olma hakkını verdi. ancak diğer iktidarlar daha güçlü olduğu için bu hakkımızı ihlal etti." dedi.

4.) venezuela'da geçen cumartesi günü suikast girişimine uğrayan devlet başkanı maduro'nun destekçileri sokaklara dökülerek destek gösterisi yaptı.

5.) ankara'dan bir heyetin 2 gün içinde abd'nin başkenti washington'a gideceği ve başlıklar ile ilgili ön mutabakatın sağlandığı açıklandı.

6.) güney kıbrıs rum yönetimi ve mısır'ın, deniz altından doğal gaz boru hattı kurulumu üzerine anlaşma sağladığı bildirildi.

7.) abd başkanı trump, iran'a yönelik ambargoları ihlal edenlere yaptırım uygulanmasını sağlayacak yeni bir başkanlık kararnamesi imzaladı.

8.) kktc çalışma ve sosyal güvenlik bakanı zeki çeler, işçi ve işverenlerle ortak alınan karara göre yeni asgari ücretin brüt 2 bin 620 tl olduğunu duyurdu.

9.) fransa, ingiltere ve almanya tarafından ab adına yapılan ortak açıklamada, iran ile meşru ticaret yürüten avrupalı firmaları koruma konusunda kararlı olunduğu duyuruldu. bu açıklama ab ülkelerinin abd'nin iran'a yaptırım uygulama kararına uymayacağı şeklinde yorumlandı.

10.) suudi arabistan'ın, kanada'nın riyad büyükelçisi ni istenmeyen kişi ilan ettiği, ülkeyi terk etmesi için 24 saat süre verdiği ve kanada'yla tüm ticari ilişkileri dondurduğu bildirildi.

11.) güney sudan'da hükümet ile silahlı muhalifler, güç paylaşımı ve güvenlik düzenlemeleri konusunda nihai bir anlaşma imzaladı.

12.) taliban militanlarının, afganistan'ın uruzgan vilayetinin çinartu ilçesindeki askeri üsse düzenlediği saldırıda 40 askerin hayatını kaybettiği bildirildi.

13.) bloomberg muhabiri onur ant, abd'nin yeni yaptırımların hedefinin cumhurbaşkanı erdoğan'ın 'çılgın projeleri'ni yapan şirketler olabileceğini söyledi.

14.) venezuela devlet başkanı maduro'ya düzenlenen bomba yüklü drone saldırısında 7 asker yaralandı. saldırıyı "t-shirt giyen askerler" adlı aşırı sağcı bir grup üstlendi.

15.) 6 yıl sonra ilk kez suriye bayraklı bir gemi istanbul boğazı'ndan geçiş yaptı. yük gemisi rusya'ya gitmek için karadeniz'e açıldı.

16.) kuzey kore dışişleri bakanı, nükleer silahlardan arınmaya yönelik adımlara yanıt olarak ülkeye ekonomik yardım yapılması çağrısında bulundu.

17.) harran üniversitesi'nin el bab, cerablus, afrin ve çobanbey kentlerindeki gençlerin faydalanabileceği üniversite eğitimine gelecek aydan itibaren başlayacağı bildirildi.

18.) cumhurbaşkanı erdoğan, abd'nin yaptırım kararına ilişkin, "abd bu adımla birlikte aslında türkiye'ye karşı ciddi bir saygısızlık yapmıştır. abd'nin adalet ve içişleri bakanlarının türkiye'deki mal varlıklarını donduracağız." dedi.

19.) anne ile bebeğinin şehit olduğu yüksekova'da, pkk'nın düzenlediği eyp saldırısı sonrası 1'inin durumu ağır olmak üzere 8 polisin yaralandığı belirtildi.

20.) doğal kararlılık operasyonu üst düzey komutanlarından general gedney, ışid'in suriye-ırak sınırındaki son kalan bölgesinde 1000'den fazla savaşçı olduğunu söyledi.

21.) çin, abd yaptırımlarına cevap verdi: 60 milyar dolar tutarındaki abd ürününe ek tarifeler uygulama kararı alındı.

önceki arşiv: (bkz:[31-3 ağustos] en önemli 18 askeri ve diplomatik gelişme)