[3-7 şubat] askeri ve diplomatik gelişmeler

3 şubat ile 7 şubat arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi geçen arşivde olduğu gibi venezuela'da ve ab üyesi ülkelerin politikaları.

venezuela devlet başkanı maduro, bu yıl içerisinde yeni bir kurucu meclis için parlamento seçimlerinin düzenleneceğini açıkladı.

venezuela'da kendisini başkan ilan eden guaido, abd yardımlarının kolombiya sınırından gireceğini açıklamasının ardından kolombiya'da abd askerlerini taşıdığı iddia edilen çok sayıda helikopter görüntülendi.

kolombiya devlet başkanı ıvan daque, "maduro rejiminin artık saatleri var" dedi.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, ırak'a en büyük taahhütte türkiye'nin bulunduğunu belirterek, "5 milyar dolar kredi vereceğiz. bu, 5 milyar dolarlık krediden iş adamlarımız istifade edecek." dedi.

husilerin geçen ay askeri üsse düzenlediği drone saldırısında yaralanan yemen genelkurmay başkan yardımcısı tümgeneral salih ez-zindani, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

abd başkanı trump, abd'nin suriye'den çekilme kararına ilişkin, "zorunda kalırsak geri döneriz. çok hızlı geri gelebiliriz ve ayrılmıyoruz." dedi.

cumhurbaşkanı erdoğan, istihbarat birimlerinin suriye ile alt düzeyde dış politika yürüttüğünü ifade etti.

iran'ın başkenti tahran'daki uzay araştırmaları merkezi'nde çıkan yangında üç bilim insanı hayatını kaybetti.

papa francis, ilk kez körfez ülkelerinden biri olan birleşik arap emirlikleri'nin (bae) başkenti abu dabi'ye geldi.

iran, ırak'a son 10 aylık sürede 7 milyar 515 milyon dolar değerinde ihracat yaparken, ırak'tan 51 milyon dolar değerinde ithalat gerçekleştirdi.

cumhurbaşkanlığı sözcüsü kalın, kalın, münbiç ile ilgili, "amerikalılarla konuştuğumuz şekilde yol haritasının hayata geçirilmesi noktasında ruslarla da mutabık kaldık." dedi.

venezuela devlet başkanı maduro, katoliklerin ruhani lideri papa franciscus'a bir mektup yazarak ülkedeki siyasi krizin çözümü için yardım talebinde bulundu.

barbaros hayrettin paşa arama gemisi, savaş gemileri eşliğinde güney kıbrıs'ın "kendilerine ait deniz sahası" olarak ilan ettiği sahada petrol araması gerçekleştirdi.

birleşmiş milletler gözlemcilerinin hazırladığı gizli bir rapora göre, kuzey kore'nin nükleer programlarının sürdüğü ve yaptırımların 'etkisiz' olduğu belirtildi.

macaristan’ın moskova büyükelçisi norbert konkoly, ülkesinin rus gazını almak için türk akımı boru hattına katılmaya hazır olduğunu belirtti.

ımf, yeni ekonomik programın desteklenmesi amacıyla mısır'a vermeyi taahhüt ettiği 12 milyar dolarlık kredinin beşinci diliminin ödenmesini (2 milyar $) onayladı.

guaido'yu tanıyan ab üyesi ülke sayısı 13 oldu: ingiltere, ispanya, fransa, almanya, portekiz, danimarka, avusturya, hollanda, isveç, letonya, danimarka, çekya ve litvanya. italya, "ab, abd'nin talimatlarına uymayı bırakmalı" diyerek ab'nin ortak açıklama yapmasını engelledi.

cumhurbaşkanı erdoğan, "fırat'ın doğusunda türkiye'nin desteğiyle bölge halkının kendi yönetimini tesisi birkaç ay içinde sağlanmazsa bekleme süremiz yine sona erer" dedi.

kanada hükümeti, uluslararası yardım adı altında venezuela halkına (maduro karşıtlarına) destek için 53 milyon dolar göndereceğini duyurdu.

iran lideri ali hamaney'in yüksek askeri danışmanı tümgeneral safevi, abd'nin terör örgütü ışid militanlarını afganistan'a naklettiğine ilişkin ellerinde "kesin istihbarat" olduğunu söyledi.

yunanistan başbakanı çipras, "türkiye ile bölgemizdeki sorunlara mahkum olmak niyetinde değiliz. sorunlara diyalogla çözüm bulmaya çalışıyoruz." dedi. cumhurbaşkanı erdoğan, "sorunların barışçıl yollarla çözülebileceğine inanıyorum." ifadelerini kullandı.

katolik dünyasının ruhani lideri papa francesco, venezuella'da tarafların anlaşıp, talep etmeleri halinde arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu bildirdi.

abd başkanı trump, kuzey kore lideri kim jong-un ile 27-28 şubat'ta vietnam'da görüşeceğini açıkladı.

2011'de 'soykırım' iddialarını oturdukları meclis koltuğunda kabul eden fransa, cumhurbaşkanı macron'un açıklmasıyla 1915 olaylarının yıl dönümü olan 24 nisan'ı "ermeni soykırımını anma günü" ilan ettiğini açıkladı.

rusya federal askeri ve teknik işbirliği dairesi başkanı dmitriy şugayev, s-400 füze savunma sistemlerinin anlaşmaya uygun olarak 2019 sonbaharında türkiye'ye teslim edileceğini söyledi.

venezuela'da ulusal meclis'in mali komisyon başkanı ve mevcut hükümetin önde gelen muhaliflerinden milletvekili carlos paparoni, maduro hükümetinin geçen yıl birleşik arap emirlikleri ile türkiye'ye 73 ton altın sattığını söyledi.

eski cıa başkanı abd dışişleri bakanı pompeo'nun paylaştığı "muhalif lider guaido'yi destekleyen ülkelerin gösterildiği dünya haritasında" türkiye'yi ikiye böldü.

abd senatosu, abd başkanı donald trump'ın suriye ve afganistan'daki askerleri hızlıca çekmesine karşı çıkan bir maddeyi de içeren bir yasa tasarısını 23'e karşı 77 ile onayladı.

bağdat hükümeti, peşmergenin kerkük ve diğer tartışmalı bölgelere geri döneceği iddialarına ilişkin "asılsız ve gerçek dışı" yorumunda bulundu.

abd senatosu, israil mallarını boykot eden firmalarla mücadele edilmesini öngören yasa tasarısını oy çokluğu ile kabul etti.

rusya’ya uygulanan yaptırımların 6 ay daha uzatılmasına karar veren ab konseyi'ne, üye olmayan norveç, arnavutluk, karadağ ve ukrayna da destek verdi.

venezuela dışişleri bakanı jorge arreaza, ülkesindeki krize ilişkin uluslararası temas grubu kurulduğunu açıklayan ab dış ilişkiler ve güvenlik politikası yüksek temsilcisi federica mogherini’nin özel temsilcisi veronique lorenzo’yu kabul etti.

hizbullah genel sekreteri hasan nasrallah, 'israil'e karşı lübnan ordusu için iran'dan hava savunma sistemleri temin etmeye hazır olduğunu' söyledi.

beyaz saray ulusal güvenlik danışmanı john bolton, venezuela ordusuna, kendini geçici devlet başkanı ilan eden juan guaido'yı tanımaları durumunda yaptırımlardan muaf olabilecekleri teklifinde bulundu.

abd ordusu merkez komutanı general joseph votel yaptığı açıklamada “orta asya ülkelerini rusya'dan askeri tedarikten uzaklaştırmaya çalışıyoruz" dedi.

önceki arşiv: [26 ocak-2 şubat] askeri ve diplomatik gelişmeler