[30 nisan - 4 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler

bu haftanın ana gündem maddesi venezuela'daki başarısız darbe girişimi.

cumhurbaşkanı erdoğan ve abd başkanı trump görüşmesinin ardından abd'nin suriye özel temsilcisi jeffrey ile abd bakan yardımcısı vekili ve suriye özel elçisi rayburn türkiye'ye geldi.

venezuela hükümeti, muhalefetle bağlantılı bir grup askerin darbe girişimi başlattığını ve girişimin bastırılmaya çalışıldığını açıkladı.

abd destekli juan guaido'nun başlattığı darbe girişiminde guaido taraftarı askerlerin kollarında mavi bandajlar bulunuyor.

venezuela kurucu meclis başkanı, venezuela halkını başkan maduro'yu savunmak için başkanlık sarayında toplanmaya çağırdı.

venezuela'da kendini geçici devlet başkanı ilan eden guaido "ülkenin 24 eyaleti de sokağa çıktı, bu geri dönüşü olmayan bir yol. gelecek bizimdir, halk ve silahlı kuvvetler hükümet gaspını durdurmak için bir aradadır." dedi.

'venezuela'da ordu maduro'ya karşı girişime başladı' iddiaları ile ilgili savunma bakanı lopez, "biz silahlı kuvvetler olarak anayasal düzeni savunmaya yemin ettik. hain darbe girişimi karşısında teyakkuzdayız. herkes komutanların emrindedir" dedi.

venezuela devlet başkanı maduro, juan guaido'nun "askeri darbe girişiminin" başarısızlıkla sonuçlanacağını ve muhalif liderin kendisine karşı orduyu yanına alamadığını söyledi.

venezuela dışişleri bakanı jorge arreaza, darbeyi kınayarak 'devlet başkanı maduro'ya destek verdiği için' cumhurbaşkanı erdoğan'a şükranlarını sundu.

avusturya'nın türkiye karşıtı açıklamalarıyla bilinen başbakan kurz, pkk yandaşlarının 1 mayıs etkinliğinde örgüte ait yasaklı sembollerin bulunduğu pankartlar açmasına tepki göstererek, "terörist aşırı sol ideolojilerin avusturya'da yeri yok" dedi.

rusya dışişleri bakanlığı sözcüsü zaharova, nicolas maduro'nun ülkeden kaçacağına dair açıklamaların beşar esad hakkında çıkan yalan haberlere benzediğini söyledi.

venezuela'da kendini geçici devlet başkanı ilan eden guaido, taraftarlarına sürekli sokakta kalmaları çağrısı yaptı.

ingiltere savunma bakanı gavin williamson, huawei şirketine ilişkin yapılan gizli görüşmelerin basına sızdırılması nedeniyle görevinden alındı.

katar dışişleri bakanı al sani, iran ile abd'yi, aralarındaki sorunlara sürdürülebilir çözümler bulmak için diyalog başlatmaya çağırdı.

tayland kralı maha vajiralongkorn, orgeneral ayudhya ile evlendiğini ve suthida'yı ülkenin kraliçesi olarak ilan ettiğini duyurdu. kralın özel koruma birliğinin komutanı olan suthida'ya, kral tarafından orgeneral unvanı verilmişti.

abd destekli muhaliflerin başarısız askeri kalkışmasına sahne olan venezuela'da devlet başkanı maduro, askerlerle yürüyerek gövde gösterisi yaptı.

dışişleri bakanı çavuşoğlu türkiye ve amerika’nın suriye’nin kuzeydoğusunda oluşturulması planlanan güvenli bölgenin ayrıntıları konusunda anlaşmaya yakınlaştıklarını söyledi.

abd senatosu, başkan trump'ın yemen'deki savaşta suudi arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine desteğin kesilmesi kararına yönelik vetosunu onayladı.

dünya sağlık örgütü, libya'nın başkenti trablus ve çevresinde yaşanan çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 376'ya, yaralı sayısının ise 1822'ye yükseldiğini duyurdu.

ypg'li hesaplara göre amerikan askeri michael thomason, 5 gün önce kobani’de (ayn’ül arab) türk ordusu tarafından öldürüldü.

venezuela'da ev hapsinden kaçan muhalif lider leopoldo lopez, 30 nisan'daki başarısız askeri ve sivil kalkışmaya ilişkin, "bu rastgele yapılmış bir şey değil, biz bu iş için hazırlandık." dedi.

italya başbakan yardımcısı luigi di maio, "eğer fransa afrika ülkelerini sömürmeseydi, dünyanın en güçlü ekonomileri arasında yer alamazdı. bugün en fazla 15’inci ekonomi olurdu." dedi.

içişleri bakanlığı, güvenlik güçlerinin yürüttüğü çalışmalar kapsamında 2019'un ilk 4 ayında 127 terör örgütü mensubunun teslim olduğunu açıkladı.

lübnan ile mısır arasında enerji, iletişim ve tecrübe paylaşımı başta olmak üzere birçok alanda mutabakat zaptı imzalandı.

abd savunma bakanı vekili patrick shanahan, ankara’nın rusya’dan satın aldığı s-400 savunma sistemi konusunda türkiye’yle henüz bir çözüme varılmadığını ve tutumlarının değişmediğini ancak iletişimin önceki döneme daha iyi olduğunu söyledi.

tsk ve öso operasyonu kapsamında tel rıfat'ın kuzeyindeki malikiye köyü'nün kontrolü ypg'den öso'ya geçti.

[23-29 nisan] askeri ve diplomatik gelişmeler