[31-3 ağustos] en önemli 18 askeri ve diplomatik gelişme

31 temmuz'dan 3 ağustos'a kadar yaşanan en önemli 18 diplomatik ve askeri gelişme.

1.) abd dışişleri bakanlığı’nın pompeo-çavuşoğlu görüşmesi sonrası yaptığı açıklamasında, “iki bakan pek çok meseleyi içeren yapıcı bir sohbet gerçekleştirdi. iki ülke aralarındaki sorunları çözmeye çalışmak konusunda anlaştı” denildi.

2.) pakistan'da eski başbakan şerif'in partisi pml-n ile birlikte 5 muhalefet partisi "büyük muhalefet ittifakı" kurduklarını, böylece ortak başbakan ve meclis başkanı belirleyeceklerini açıkladı.

3.) afganistan'ın doğusundaki paktiya vilayetinde şiilerin gittiği bir camide intihar saldırısı düzenlediği ve en az 15 kişinin saldırıda hayatını kaybettiği, 40'tan fazla kişinin de yaralandığı açıklandı.

4.) nato müttefik kara komutanlığı görevini devralan korgeneral c. thomson, "türkiye ile amerika arasındaki askeri ilişkiler çok güçlü. bu ilişkilerin güçlülüğünü koruyacaklarına inanıyorum" dedi.

5.) abd'nin f-35 engellemelerinin ardından adım atıldı: tusaş/taı’nın üreteceği milli muharip uçak projesi için devlet desteğini içeren karar, cumhurbaşkanı erdoğan’ın imzasıyla resmi gazete’de bugün yayımlandı.

6.) israil başbakanı benyamin netanyahu'nun israil'in ırkçı ve ayrımcı bir devlet olduğunu belirten dürzilerin önde gelenleriyle yaptığı toplantıyı yarıda bıraktığı bildirildi.

7.) çin'in şam büyükelçisi qi qianjin, detay vermeden çin'in şam rejimi'nin idlib operasyonuna bir şekilde yardım edebileceğini söyledi.

8.) dün iran askerlerinin golan tepelerinden 85 km uzaklaştığının duyurulmasının ardından bugün rus askeri polisinin işgal altındaki golan tepelerine yerleşeceği belirtildi.

9.) abd'nin iki bakanımız soylu ve gül'e uyguladığı yaptırımlar ile birlikte 7 türk vatandaşı ve türkiye'de kayıtlı 12 şirket yaptırım listesine girmiş oldu. rusya'da bu sayının 100'ü geçtiği belirtiliyor.

10.) abd yönetimi yaklaşık 200 milyar dolar değerindeki çin menşeli ürünlere uygulanacak gümrük vergisi oranını yüzde 10'dan yüzde 25'e yükseltti.

11.) tbmm'deki 4 siyasi parti grubundan (ak parti, chp, mhp ve iyi parti) ortak açıklama: "abd'nin tehditlerine halkımızın ortak dayanışması ve kararlılığı ile 'hayır' diyoruz."

12.) 34 bin 180 suriyeli sığınmacı, gaziantep, adıyaman ve mardin'deki 5 geçici barınma merkezinden sınır bölgelerindeki kamplara nakledilecek.

13.) abd'nin uyguladığı yaptırım kararı ile içişleri bakanı soylu ve adalet bakanı gül'ün abd'ye girişi yasaklandı. iki bakanın abd'deki mal varlığına el konuldu.

14.) türkiye'nin afrin'de hayatını kaybeden öso askerlerinin ailelerine 60 bin türk lirası tazminat ödediği ve aylık 100 dolar maaş bağladığı bildirildi.

15.) abd dışişleri bakanı pompeo'nun talebiyle dışişleri bakanı çavuşoğlu ve mevkidaşı telefon görüşmesi gerçekleşti. bu görüşmeyle birlikte 15 günde 4. görüşme yapılmış oldu.

16.) putin’in suriye özel temsilcisi lavrentyev, suriye’nin ılımlı muhalefeti ile türkiye’yi, idlib bölgesinde nusra sorununu çözmeye çağırdıklarını belirterek idlib'e yönelik geniş kapsamlı operasyon olmayacağını açıkladı.

17.) 7 eylül’de yapılması planlanan rusya-türkiye-fransa-almanya zirvesinin ana gündeminin 'suriyeli sığınmacıların yurtlarına geri dönmesi' olacağı belirtildi.

18.) pkk, hakkari'de asker eşinin kullandığı sivil aracın geçişi esnasında patlattığı bomba ile asker eşini ve 11 aylık bebeğini şehit etti.
14.) türkiye'nin afrin'de hayatını kaybeden öso askerlerinin ailelerine 60 bin türk lirası tazminat ödediği ve aylık 100 dolar maaş bağladığı bildirildi.

bune şimdi? kaçan korkaklarına baktığımız yetmiyor gibi birde tazminat ile maaş mı ödüyoruz. rezillik!