[5-9 kasım] askeri ve diplomatik gelişmeler

5 kasım ile 9 kasım arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi hala abd'nin iran'a uyguladığı ikinci yaptırım paketi.

mısır cumhurbaşkanı sisi, herhangi bir tehdit durumunda mısır ordusunun körfez'deki arap ülkelerini savunacağını açıkladı.

fransa cumhurbaşkanı macron, rusya tehlikesine dikkati çekerek, "gerçek bir avrupa ordusuna sahip olmadıkça avrupalıları koruyamayacağız." dedi.

abd'nin yaptırımlarından muaf tutulmayan avrupa birliği, iran ambargosuna uymayacağını duyurdu.

rusya, türkiye, almanya ve fransa arasında yapılan istanbul'daki dörtlü zirve sonrası görüşen rus heyeti ve esad, anayasa konusunda anlaştı.

venezuella devlet başkanı maduro, türkiye'nin 'onur konuğu' olduğu venezüella uluslararası kitap fuarı'nın açılışında, "türkiye'nin tarihini, halkını, kültürünü, güzelliğini ve çeşitliliğini seviyorum" dedi.

ırak'ta yeni başbakan abdulmehdi'nin 14 bakanından 5'inin internet üzerinden adaylık başvurusu yapan kişiler olduğu açıklandı.

abd, elektriğinin büyük bir kısmını iran'dan sağlayan ırak'ı, -sadece elektrik alımı için- 'yaptırımlardan muaf ülkeler listesi'ne dahil etti.

moğolistan'ın başkenti ulanbator'da bir türk firması tarafından inşa edilen ülkenin ilk kapalı su arıtma tesisi tamamlandı.

birleşmiş milletler, yemenli taraflar arasında bu ay yapılması planlanan barış görüşmelerinin ertelendiğini duyurdu.

savunma sanayii başkanlığı ile bmc arasında altay tankının seri üretim sözleşmesi imzalandı.

birleşmiş milletler, dünya genelindeki venezuelalı mülteci ve göçmen sayısının 3 milyona ulaştığını duyurdu.

kuzey kore'nin, abd dışişleri bakanı pompeo ile üst düzey bir kuzey koreli yetkili arasında bu hafta yapılması planlanan görüşmeyi iptal ettiği bildirildi.

abd adalet bakanı jeff session, trump’ın isteği üzerine görevinden istifa etti.

yunanistan başbakanı çipras, rahiplerin devlet memuru olmaktan çıkarılacağını açıkladı.

abd'nin suriye özel temsilcisi james jeffrey, ypg'yi pkk'nın aksine terör örgütü olarak tanımlamadıklarını ancak türkiye'nin ikisi arasındaki bağa ilişkin güvenlik endişelerini anladıklarını söyledi.

abd'nin kabil büyükelçisi john bass, iran'a yönelik yaptırımlardan geçici olarak muaf tutulan ülkeler arasına afganistan'ın da alındığını duyurdu.

amerikan büyükelçiliği, murat karayılan, cemil bayık ve duran kalkan'ın başına sırayla 5, 4 ve 3 milyon dolar ödül koyduğunu duyurdu.

rusya başbakan yardımcısı yuri borisov, hindistan'ın rusya'dan aldığı s-400 füze savunma sistemlerinin parasının ruble olarak ödeneceğini açıkladı.

millî savunma bakanı akar, beraberinde genelkurmay başkanı orgeneral yaşar güler ile birlikte libya'nın ardından sudan'a ve ardından somali'ye gitti.

geçtiğimiz arşiv:

[1-5 kasım] askeri ve diplomatik gelişmeler