[7-11 ağustos] askeri ve diplomatik gelişmeler

7 ağustos ile 11 ağustos 2018 tarihleri arasında yaşanan önemli askeri ve diplomatik gelişmeleri sizler için derledim. gözden kaçırdığım gelişmeler illaki vardır. onları da siz bu başlık altında bizlerle paylaşabilirsiniz. stratejik sözlük halka uluslararası ilişkileri öğretecek :)

1.) birleşik arap emirlikleri hükümet müsteşarı, "erdoğan rabbine yalvarıyor fakat görünüşe göre allah bile onu terk etti." şeklinde bir tweet attı.

2.) tsk'ya ait uçakların, tıpkı afrin operasyonu öncesinde olduğu gibi havadan kuzey ırak'taki pkk'lı teröristlere yönelik 'teslim ol' şeklinde bildirimler attığı belirtildi.

3.) yunanistan savunma bakanı kammenos, meriç'teki sınırı göçmenleri takip ettikleri gerekçesiyle 150 metre geçen ve tutuklanan 2 yunan askerin cumhurbaşkanı erdoğan'ın talimatıyla hapse atıldığını iddia etti.
4. ) dün türkiye'ye gelen iran cumhurbaşkanı ruhani'nin özel temsilcisi vaizi erdoğan'a 'abd'yi pişman etmeye kararlıyız' dedi. [ırna]

5.) çin, medyada yer alan (idlib'e yönelik) askeri operasyon iddiasını reddettiklerini, barışçıl çözümü desteklediklerini açıkladı.

6.) alman enerji devi ewe ag, 2007 yılında girdiği türkiye enerji pazarından çıkacağı, boşalan yere ise azerbaycan'ın dev şirketi socar'ın geleceği öğrenildi.

7.) dünyada en fazla müslümanın bulunduğu endonezya’da, pazar günü yaşanan 7 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 387’ye yükseldi.

8.) ırak başbakanı haydar el ibadi yaptığı açıklamada "ırak halkının zarar görmemesi için abd'nin iran'a uyguladığı yaptırım stratejisine uyacağız." ifadesini kullandı.

9.) venezuela ulusal kurucu meclisi, devlet başkanı nicolas maduro'ya suikast girişimiyle suçlanan 2 muhalif milletvekilinin dokunulmazlığını kaldırdı.

10.) kolombiya'nın filistin devleti'ni tanıdığı duyuruldu. böylece filistin'i tanıyan ülke sayısı 139'a ulaştı.

11.) ırak'ta hile gerekçesi ve tartışmalar üzerine seçim sonuçları yeniden elle sayılsa da sonuçlarda bir değişiklik olmadı.

12.) "casus krizi" sebebiyle rusya'ya yaptırım kararı alan abd'ye rusya'dan cevap geldi. rusya, abd'ye ihraç ettiği rd-180 roket motorlarına yaptırım getirme kararı aldı. rd-180, nasa tarafından insanlı uzay programlarında kullanılıyor.

13.) abd başkanı trump, ''türkiye'ye yönelik çelik ve alüminyumda gümrük vergilerinin ikiye katlanması emrini verdim! artık alüminyuma yüzde 20, çeliğe yüzde 50 gümrük vergisi. şu sıra türkiye ile ilişkilerimiz iyi değil.'' diyerek türkiye'ye yönelik 'vergi yaptırımının' uygulanmaya başlayacağını bildirdi.

14.) rusya başbakanı dmitri medvedev yaptığı açıklamada, "abd'nin rusya karşıtı yaptırımlarını ekonomik savaş ilanı olarak değerlendiriyoruz. dolar bu savaşta silah olarak kullanılıyor." ifadelerini kullandı.

15.) iranlı milletvekili mahmud sadıki, ırak'ın iran'a (ırak-iran savaşı'ndan kalan) 1,1 trilyon dolar borcu olduğunu ancak ülkesinin bu borcun ödemesini ertelediğini öne sürdü. sadıki ırak'ın buna rağmen abd'nin iran yaptırımını desteklemesini eleştirdi.

16.) abd dışişleri bakanlığı sözcüsü nauert, türkiye ile görüşmelerde ilerleme sağlanması için rahip brunson'ın eve dönmesi gerektiğini söyledi.

17.) yemen'de suudi arabistan öncülüğündeki koalisyonun çocukları taşıyan bir otobüse düzenlediği hava saldırısında 29 çocuk öldü, 30'u çocuk 48 kişi yaralandı. suudiler saldırıyı "meşru bir eylemdi" diyerek savundu.

18.) ırak hükümeti, 9 ağustos itibariyle abd'nin yaptırımlarına destek amacıyla iran mallarının ülkeye girişini yasakladı.

19.) dünya abd'nin iran yaptırımlarını konuşurken, iran cumhurbaşkanlığı idaresi başkanı ve cumhurbaşkanı ruhani'nin özel temsilcisi mahmud vaizi türkiye'ye gelerek dışişleri bakanı çavuşoğlu ile görüştü.

20.) eski iran cumhurbaşkanı ahmedinejad, yayınladığı görüntülü mesajda iran cumhurbaşkanı ruhani'nin istifa etmesini istedi.

21.) rusya dışişleri bakanı lavrov'un 13-14 ağustos'ta ankara'yı ziyaret edeceği, iran cumhurbaşkanı ruhani'nin özel temsilcisi vaizi'nin de ruhani'nin cumhurbaşkanı erdoğan'a mesajını iletmek üzere bugün türkiye'ye geleceği bildirildi.

22.) kalıcı barış için görüşmeler yürüten kuzey kore ve güney kore arasında önümüzdeki hafta üst düzey bir görüşme gerçekleşeceği bildirildi.

23.) wsj gazetesinde abd'nin papaz brunson'ın vakit geçirilmeksizin serbest bırakılacağı yönünde türk tarafından taahhüt alamadığı belirtildi.

24.) iran'da döviz piyasalarında usulsüzlük ve manipülasyon ile telefon ve otomobil ithalatında yolsuzluğa karışan 65 kişinin tutuklandığı bildirildi.

25.) enerji ve tabii kaynaklar bakanı fatih dönmez, kontrat gereği iran'dan doğal gaz ithalatının devam edeceğini söyledi.

26.) kolombiya'da farc ile olan barış anlaşmasında düzenlemeye gideceğini söyleyen ve ülkenin son 70 yılının en genç devlet başkanı olan ıvan duque, yemin ederek göreve başladı.

27.) donald trump'ın 3. ulusal güvenlik danışmanı john bolton, "ayetullahlar kıskaçtan çıkmak istiyorlarsa gelip başkan trump'ın müzakere masasına otursunlar" dedi.

önceki arşiv: (bkz:[3-7 ağustos] askeri ve diplomatik gelişmeler)

ve diğer arşivler:
(bkz:[31-3 ağustos] en önemli 18 askeri ve diplomatik gelişme)
(bkz:[26-31 temmuz] en önemli 23 askeri ve diplomatik gelişme)
(bkz:24-26 temmuz askeri ve diplomatik gelişmeler)
(bkz:19-23 temmuz askeri ve diplomatik gelişmeler)